۲۲۰ زلزله در کمتر از ۳۰ ساعت| گسل لکرکوه، عامل زلزله‌های اخیر کرمان

 |  نوشته شده توسط :
زلزله های رخ داده در منطقه در 24 ساعت گذشته

تعداد زلزله‌های کرمان در 30 ساعت گذشته به 220 رسیده است.

براساس اطلاعاتی که بر روی سایت مرکز لرزه نگاری کشور موجود است، از ساعت شش و دو دقیقه صبح جمعه تا ساعت ۱۰ و ۳۹ دقیقه صبح امروز شنبه، ۲۲۳ زمین لرزه در شمال کرمان رخ داده است.

بزرگ ترین این زلزله ها همان زلزله ۶٫۱ ریشتری بود که در ساعت شش و دو دقیقه صبح جمعه رخ داد که بر اثر آن در سراسر استان ۵۱ نفر در اثر فرار از وقوع زلزله مصدوم شدند که از این تعداد ۴۱ نفر به صورت سرپایی درمان و ۱۰ نفر بستری و ۳ نفر نیز نیاز جراحی داشتند.

براساس نقشه گسل های کرمان و آنچه که در سایت مرکز لرزه نگاری کشور منتشر شده، منشا اکثر این زمین لرزه ها، گسل لکرکوه است.

گسل لکرکوه با روند شمال – شمال شرقی، جنوب- جنوب غربی تقریبا به موازات گسل نایبند و به طول ۱۳۰ کیلومتر در غرب آن قرار دارد.

وقوع زمین لرزه ویرانگر سال ۱۲۹۰ هجری راور که منجر به کشته شدن ۷۰۰ نفر گردید، به این گسل نسبت داده می شود.

آنطور که مهر نوشته در استان کرمان ۱۸ گسل قرار دارد. علی رشیدی، رییس مرکز زمین شناسی کرمان می گوید:

این گسل ها خود از گسله های مختلف شکل گرفته اند که اکثر مناطق استان کرمان را در برگرفته اند و نمی توان تنها به این ۱۸ گسل اشاره کرد. استان کرمان در واقع روی کمربندی قرار دارد که به کمربند زلزله خیز شهرت دارد و بروز زمین لرزه های سال های اخیر نشان دهنده فعال بودن برخی از این گسل ها است.

به گفته محسن صالحی، مدیرکل بحران استانداری کرمان ۲۳ زلزله بزرگ در یک قرن اخیر در استان کرمان رخ داده. او به تسنیم می گوید:

 این زمین لرزه ها ناشی از ۱۸ گسل فعال بالای ۱۰۰ کیلومتر در این استان است،گسل های کوهبنان، نایبند، لکر کوه و گلباف از جمله مهمترین این گسل ها هستند. زلزله های بم، زرند، فهرج، ریگان، لاله زار و نگار در ۱۰سال گذشته و زلزله های گلباف وشهداد در ۶۰ سال گذشته و گیسک زرند در ۵۰ سال گذشته از مهمترین زلزله های این استان بودند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >