مدير كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‎‌ای استان كرمان اعلام كرد

۴۸ درصد از تصادفات منجر به تلفات از نوع واژگونی و خروج از جاده

 |  نوشته شده توسط :

مدير كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‎‌ای استان كرمان گفت که 48 درصد از تصادفات منجر به تلفات در 5 ماهه سالجاری از نوع واژگونی و خروج از جاده در شمال استان بوده است.

سید علی حاج سید علیخانی افزود: سرعت غیرمجاز عامل اصلی این تصادفات در استان بوده و خستگی و خواب‌آلودگی نیز بعد از سرعت غیرمجاز عامل دوم در تصادفات استان بوده و رانندگان چنانچه سرعت مطمئنه را در هنگام رانندگی رعایت نمایند، حجم زیادی از سوانح این دست کاسته خواهد شد.

آنطور که ایسنا نوشته وی گفت: از ابتدایی تیر تا پایان مرداد ماه سال‌جاری حدود ۸۰ نفر در تصادفات در شمال استان کرمان جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در تیر و مرداد ماه ۹۶ که تعداد تلفات ۱۰۶ نفری ثبت شده بود، از کاهش ۲۴٫۵ درصدی برخوردار بوده که این کاهش نتیجه توجه بیشتر رانندگان به قوانین و مقررات رانندگی در طول محورهای مواصلاتی استان و همچنین حاصل تلاش های ثمربخش دستگاه‌های مرتبط بوده که راهداران نیز سهم قابل توجهی در این ارتباط داشته اند.

حاج سید علیخانی با اعلام این خبر گفت: دربخش راهداری حوزه شمال استان، به شانه سازی و اصلاح شیب حاشیه محورهای مواصلاتی که اصطلاحا به آن شیب شیروانی گفته می شود توجه زیادی شده و در همین راستا خطر واژگونی در اثر انحراف خودروها از جاده تقلیل پیدا خواهد نمود، لذا اصلاح شیب مذکور با استفاده از توان فنی راهداری در بیش از ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان می تواند به عنوان یکی از اقدامات با ارزش در ارتقای سطح ایمن سازی فیزیکی قلمداد شود.

او با بیان اینکه آمار تردد در جاده‌های استان بیش از ۲۱ درصد افزایش پیدا کرده است گفت: از ابتدی امسال بیش از ۴۵ میلیون تردد در راه‌های شمال استان کرمان بوسیله دستگاه های تردد شمار آنلاین در مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان به ثبت رسیده است.

مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان با بیان اینکه نصب دوربین‌های کنترل سرعت و ثبت تخلفات در جاده‌های استان در حال انجام است، افزود: این دستگاه ها سرعت متوسط خودرو را در طول مسیر محاسبه نموده و در شب نیز قابلیت کنترل سرعت و ثبت تخلفات را همانند روز دارند.

حاج سید علیخانی با اشاره به اینکه در ۱۷ درصد تصادفات پنج ماه اول سال ۹۷ مربوط به موتورسیکلت‌ها بوده است که منجر به جان باختن ۴۱ نفر شد اظهار کرد: این آمار در مقایسه با پنج ماهه نخست سال ۹۶ از کاهش ۱۴٫۵ درصدی برخوردار بوده که به نظر می رسد علت این کاهش، اجرای طرح های آموزشی و فرهنگی ویژه راکبین موتور سوار در مناطق روستایی بوده، گفتنی است که حدود ۶۰ درصد از تصادفات از ساعت ۱۶ تا ۲۴ و در نیمه شب رخ داده است.

وی با بیان اینکه در محور «کرمان- ماهان» و «کرمان – بم» بیشترین تصادفات به وقوع پیوسته و ۱۴ نفر در این مسیر بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند، گفت: آمار تصادفات بزرگراه هفت باغ کرمان افزایش پیدا کرده و در پنج ماهه گذشته ۹ نفر در این محور بر اثر تصادفات کشته و ۶۶ نفر مجروح شدند.

مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان با بیان اینکه استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی، یکی از عوامل اصلی تصادفات است گفت: طبق اعلام پلیس راه استان امسال ۶ هزار و ۶۶۷ فقره برگ جریمه به‌دلیل این تخلف صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۸ درصد افزایش پیدا کرده است و تعداد ۲۸۴ دستگاه خودرو دارای تخلف بالای یک میلیون تومان نیز در استان توسط پلیس توقیف شده است.

فوت ۸۸۰ نفر در تصادفات جاده های فرعی استان در سال ۹۶

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >

سایر خبر ها