رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان:

بیش از ۳۰ درصد فعالیت های معدنی کشور در استان انجام می شود

 |  نوشته شده توسط :
استخراج معدن

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: کرمان به علت داشتن بیش از 30 درصد فعالیت های معدنی کشور و ذخایر خدادای در حوزه سنگ آهن، مس، کرومیت و زغالسنگ، استانی معدنی در کشور محسوب می شود.

مهدی حسینی نژاد  با بیان اینکه پروژه های در حال اجرای استان در حوزه اقتصاد مقاومتی با تکمیل زنجیره ارزش افزوده صنایع معدنی ارتباط دارد ، گفت: ۳۵ هزار میلیارد تومان طرح عملیاتی این حوزه اینک در استان در حال اجرا است.

آنطور که ایرنا نوشته او با اشاره به تاکید رهبری بر حوزه پروژه های اقتصاد مقاومتی افزود: این میزان حجم سرمایه گذاری در استان برای تکمیل زنجیره ارزش افزوده طی دو سال آینده کرمان را به استانی صنعتی تبدیل می کند که در افق سال ۱۴۰۴ با تولید ۱۰ میلیون تن از مجموع ۵۵ میلیون تن فولاد کشور استان فولادی ایران نام خواهد گرفت.

وی گفت: پس از ۶۰ سال بهره برداری از معادن کرومیت که تاکنون برداشت از آن به صورت کلوخه انجام می شد و خوشبختانه بزرگترین کارخانه فروکروم خاورمیانه را با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان احداث کردیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: اکنون ظرفیت ۶۰ هزار تنی این پروژه به بهره برداری رسیده است و فاز دوم و سوم نیز تا سال آینده افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه ذغالسنگ نیز گفت: استان کرمان در زمینه ایجاد ارزش افزوده حوزه کک با ایجاد یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کک در سال جزو استان های تولید کننده این محصول در کشور قرار گرفته است.

حسینی نژاد با بیان اینکه این محصول تاکنون در انحصار استان اصفهان بوده و اکنون به کرمان منتقل شده است، افزود: همچنین در این زمینه برنامه سازمان برای تولید صنایع پایین دستی از جمله قطران، بنزول، نفتالین و گوگرد در حال اجرا است.

وی عنوان کرد: در تکمیل زنجیره مس نیز با تولید برنامه ریزی شده برای افق سال ۱۴۰۴ به میزان ۴۸۰ هزار تن در تولید کاتد، گامی بسیار بلند در راستای تولید این محصول برداشتیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: اکنون حدود ۲۸۰ هزار تن مس کاتد در استان کرمان تولید می شود ضمن اینکه تکمیل زنجیره ارزش افزوده کنستانتره، آند، کاتد و تکمیل زنجیره مصنوعات و مقاطع مسی در این استان در حال احداث و یا تولید هستند.

وی اضافه کرد: ۸۳٫۵ درصد ذخایر کشف شده از مجموع ۴۲ ماده معدنی اثبات شده در استان استان کرمان مربوط به این چهار نوع ماده معدنی هستند.

حسینی نژاد گفت: صنایع پیشران و مادر در برخی استان ها موتور محرکی برای صنایع کوچک، جانبی و شرکت های خدماتی بودند که در استان کرمان نیز این پروسه در حال اجرا است.

وی تاکید کرد: هولدینگ هایی در راستای رونق معادن کوچک و دیگر مواد معدنی ایجاد شده است و این معادن کوچک که توان صنایع فراوری را ندارند با کمک واحدهای بزرگتر از جمله مس و گل گهر فعال می شوند و همچنین تکمیل زنجیره ارزش افزوده در واحدهای کوچکتر نیز پیگیری می شود.

وی تصریح کرد: استان کرمان با داشتن ۴۲ نوع ماده معدنی و ذخایر قطعی اثبات شده، حدود پنج و هشت دهم میلیارد تن نیاز به تکمیل چرخه تولید و زنجیره ارزش افزوده معادن در استان به عنوان برنامه و هدف وجود داشت لذا این ضرورت ها در برنامه ششم توسعه و سند راهبردی سازمان صنعت، معدن و تجارت تعریف شده است.

حسینی نژاد افزود: به صورت عملیاتی از ابتدای سال ۹۱ صدور مجوزهای صنایع معدنی در استان کرمان آغاز شد که به علت مشکلات زیرساختی و قانونی امکان پیشرفت این پروژه ها در استان وجود نداشت بنابراین با اصلاح چند بند قانونی در رفع موانع تولید به استناد اصل ۴۴ قانون اساسی تکمیل زنجیره ارزش افزوده سرعت عملیاتی گرفت.

وی ابراز کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در حوزه استخراج سنگ آهن بیش از ۲۸ میلیون تن کنستانتره، ۲۶ میلیون تن گندله، ۱۱ میلیون تن آهن اسفنجی و ۱۰ میلیون تن شمش را برنامه ریزی کرده است.

سرپرست سازمان صمت: شناسایی ۲۵ پهنه معدنی در شمال کرمان

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >