رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان:

شاخص‌های توسعه با دارایی‌های استان کرمان همخوانی ندارد| رتبه کرمان در فضای کسب‌و‌کار خوب نیست

 |  نوشته شده توسط :
سیدمهدی طبیب‌زاده، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان. عکس از «کرمان‌نو»

رئیس اتاق بازرگانی کرمان گفت: شاخص‌های توسعه با دارایی‌های استان کرمان همخوانی ندارد و سهم استان در تولید ناخالص کشور کمتر از 4 درصد است که اتاق به عنوان یک مطالبه‌گر تلاش می‌کند در این راستا موضوعات و پتانسیل‌های استان را مطالعه کرده و رسالت اجتماعی خود را در توسعه بیزینس‌های مطالعه‌شده انجام دهد.

به گزارش کرمان‌نو، سیدمهدی طبیب‌زاده عصر روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره اینکه امسال سال رونق تولید نام گرفته است، اظهار کرد: تا وقتی که محیط را خوب نشناسیم نمی‌توانیم از رونق تولید در استان سخن بگوییم چراکه برای پیگیری رونق تولید، باید واقعیت‌های قابل لمسی که در رابطه با تولید وجود دارد، مرور شود تا بدانیم وضع تولید کشور چگونه است و در رفع مشکلات گام برداریم تا هدف مورد نظر محقق شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: ارزیابی نامطلوبی از فضای کسب‌وکار و رقابت پذیری در ایران وجود دارد که شعار نیست و کشور ما رتبه ۱۲۸ را در رتبه بندی بانک جهانی دارد و در شاخص‌های اتاق بازرگانی و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز وضعیت خوبی نداریم.

همه از بی‌ثباتی قوانین و مقررات نالان هستیم

طبیب‌زاده افزود: کرمان نیز در پایش فضای کسب‌وکار جزو استان‌های خوب نیست و در زمینه شفافیت و رقابت پذیری رتبه خوبی نداریم و همه از بی‌ثباتی قوانین و مقررات نالان هستیم و فعالان اقتصادی نمی‌دانند در پایان و یا وسط سال چه اتفاقی می‌افتد. زیرا مرتب قوانین و مقررات تولید می‌شود و به عنوان مثال یک شبه محصولی که بازاریابی را انجام داده، صادراتش ممنوع می‌شود.

وی در ادامه افزود: زمانی که افزایش قیمت در یک کالا رخ می‌دهد، سراغ مصرف کننده می‌رویم و صادرات را ممنوع می‌کنیم و توزیع گسترده از انبارها انجام می‌دهیم در حالی که سوال این است که تولید چه می‌شود؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان ادامه داد: ارز ۴۲۰۰‌تومانی به قصد رساندن قیمت منطقی اقلام به دست مصرف کننده نهایی است اما آیا این اتفاق می‌افتد؟ ضمن اینکه رانت‌هایی که ایجاد می‌کند، منجر به فساد می‌شود از این‌رو باید نگرش از سمت مصرف کننده به سمت تولید کننده باشد که این امر به وضعیت تولید کمک می‌کند.

وی با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی با بیمه، مالیات و بانک‌ها، تشریح کرد: صرف نظر از اینکه وضعیت تولید و مصرف چگونه است، مالیات وضع می‌شود اما آیا سیاست‌های اخذ مالیات سراغ شناسنامه دارها می‌رود یا فرارهای مالیاتی را نیز دنبال می‌کند؟

طبیب‌زاده اظهار کرد: به لحاظ کیفیت و قیمت کالاها قدرت رقابت نداریم و اگر دیر بجنبیم، بازارهای منطقه به دست رقبای ما می‌افتد. مشکلات روند اخذ مجوزها، تحریم‌ها و‌… بهره‌وری و رقابت پذیری ما را کاهش داده است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان اظهار کرد: همواره تولید حمایت شده اما چرا تولید شکل نگرفته و همیشه در این زمینه مشکل داشتیم به دلیل فقدان راهبرد توسعه تولید در کشور است و این راهبردها همواره با افراد تهیه شده و برای همین استراتژی توسعه صنعتی کشور چند بار تعریف اما اجرا نشده است.

وی با اشاره به اینکه هیچوقت استراتژی توسعه صنعتی، تولید و کشاورزی نداشته ایم، بیان کرد: حمایت‌ها نیز هدفدار نیست و با توجه به اینکه برای سرمایه‌گذاری دو مرحله امنیت در سرمایه‌گذاری و فضای کسب‌وکار اهمیت دارد، به این دو مقوله توجه نمی‌شود و عدم احساس امنیت در سرمایه‌گذاری، تغییر قوانین، موجب عدم استقبال سرمایه‌گذار می‌شود.

سپرده‌های بانکی رقیبان تولید هستند

طبیب‌زاده با اشاره به اینکه رقیبان جدی برای تولید داریم، اظهار کرد: مسکن، زمین و افزایش قیمت‌ها بخش مهمی از سرمایه کشور را به سمت دلالی سوق داده و سرمایه‌گذاری را به سمت زمین و مسکن برده و سکه، طلا و سپرده‌های بانکی رقیبان تولید هستند و تا زمانی که سود به سپرده بانکی بدهیم، حتما به سمت تولید نمی‌رود.

وی در ادامه تصریح کرد: اصولا تامین مالی واحدهای تولیدی از طریق بانک، بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری خارجی و یا فاینانس صورت می‌گیرد که هر کدام از اینها به سهم خود عملی نمی‌شود و ناکارآمدی را در این حوزه شاهد هستیم در حالی که باید تسهیلات به آسانی در اختیار واحدها قرار بگیرد.

رونق تولید نیازمند گام‌های عملی است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم رونق تولید ایجاد کنیم باید این مسائل حل شود، گفت: رونق تولید با سمینار، سخنرانی، توصیه و… عملی نمی‌شود و باید گام‌های عملی برداشته شود تا در پایان سال ببینیم این مساله چگونه در قوانین جاری کشور و در بسته‌های تهیه شده سازمان‌ها منعکس شده و چه تفاوت معنی داری با سال قبل در سیاست و برنامه‌های بانک، گمرک، سازمان صمت و دیگر سازمان‌های متولی رخ داده است.

ساختارهای تجاری کشور باید اصلاح شود

طبیب‌زاده با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم رونق تولید در کشور و استان کرمان اتفاق بیفتد، ساختارهای تجاری باید اصلاح شود، افزود: هنوز برای صادرات کشور باور جدی ایجاد نشده زیرا اگر باور بود، نباید این همه مشکل ابتدایی در مسیر صادرات داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: تحول ساختاری باید در نظام‌های تجاری در گمرک، بانک‌ها و… صورت بگیرد و سیاست خارجی باید در راستا و متناسب با تولید باشد. ساختار اقتصادی وزارت خارجه ساختار معناداری نیست.

لزوم تحول نظام بانکی و تامین مالی

وی با تاکید بر اینکه باید تحولی در نظام بانکی و تامین مالی اتفاق بیفتد، افزود: تحول نظام تحقیقات و کسب فناوری ضروری است و امروز باید بتوانیم با رقیبان رقابت کنیم زیرا رشد سریع فناوری و عقب ماندگی ما امکان رقابت در بازارهای بین المللی را سخت کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان علی رغم اینکه خیلی بر فعالیت آنها تاکید و شعار داده می‌شود، هنوز نتوانسته اند نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا کنند و در کرمان از چند هزار شرکت فعال در حوزه گردشگری، صنعتی و کشاورزی، کمتر از ۷۰ شرکت دانش بنیان داریم که هنوز نتوانسته اند نقشی در اقتصاد استان بازی کنند.

وی در ادامه افزود: سال هاست که می‌گوییم قوانین کار و تامین اجتماعی باید تغییر کند اما هیچ تغییری به وجود نیامده است.

طبیب‌زاده تصریح کرد: در استان کرمان فضای کسب‌وکار نسبت به کشور نامطلوب است و نخستین اقدامی که در کرمان که مورد اتفاق همه است و باید انجام شود، بهبود شاخص‌های کسب‌وکار و چتر حمایت قضایی از فعالان اقتصادی است که خوشبختانه با اقبال خوب دستگاه قضایی استان مواجه شدیم.

چرخش مالی فعالان اقتصادی بزرگ هنوز در کرمان کامل نیست

طبیب‌زاده در ادامه اظهار کرد: باید به سمت تامین مالی پروژه‌ها برویم که پاشنه آشیل توسعه استان نبود منابع مالی است. بانک‌ها محدودیت منابع دارند و چرخش مالی فعالان اقتصادی بزرگ هنوز در کرمان کامل نشده است و درصد کمی از نیازهای مالی پرژه‌ها تامین می‌شود و باید به شرکت‌های دانش بنیان توجه شود.

وی با اشاره به اینکه باید به سمت ایجاد فضای سرمایه‌گذاری پیش برویم، افزود: بیش از ۵۰ درصد واحدهای صنعتی استان زیر ظرفیت کار می‌کنند و حدود ۳۰ درصد از واحدهای صنعتی راکد هستند و این فرصت‌های خیلی خوبی است تا بتوانیم تولید را رونق داده و اشتغال را بالا بریم.

طبیب‌زاده تصریح کرد: توسعه صادرات یکی از کارهای اساسی در راستای رونق تولید است و در این زمینه بازارهای عراق، سوریه، هند، عمان و قطر را مطالعه کرده ایم و توسعه صادرات برای تامین ارز باید از اولویت‌های ویژه در سال جاری باشد و استان کرمان ظرفیت‌های صادراتی فراوانی دارد که باید فعال شود.

وی بیان کرد: رونق تولید ایجاد شود، صادرات شکل می‌گیرد و اشتغال ایجاد می‌شود و در مجموع، اصل و اساس تولید است.

لزوم حمایت از چرخه تولید

طبیب‎زاده در ادامه افزود: در شرایط سختی که تولید دارد، باید چتر حمایتی جدی از تولید فراهم شود و باید کمک کنیم چرخ تولید که تقریبا زمین گیر است، برخیزد.

وی افزود: با سیل‌های بنیان کن اخیر در کشور، بخش مهمی از تولید در کشاورزی و صنعت آسیب دیده و باید استان‌هایی که آسیب ندیده اند، این بخش را جبران کنند.

طبیب‌زاده تصریح کرد: باید از تولیدکنندگان حمایت کنیم تا در صف مقدم کار کنند و سازمان‌های دولتی این کار را انجام بدهند و نباید خود را جدا بدانند و باید شرایط را درک کنند.

وی اظهار کرد: اگر اراده جدی بر اجرای کار وجود داشته باشد، صورت می‌گیرد و از سال گذشته حمایت جدی دستگاه قضایی استان کرمان از فعالان اقتصادی را می‌بینیم که هم در اتاق و هم سیستم قضایی از فعالیت‌های مطلوب و قانونی حمایت می‌کنیم.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان اظهار کرد: مشکلی که وجود دارد این است مدیران در زمان بحث همراه هستند اما در بدنه اجرایی، کار گیر می‌کند که این آسیب جدی است و احساس تعلق کمتری از سوی سازمان‌ها نسبت به همراهی با بدنه تولید می‌بینیم.

وی افزود: به شرطی همکاری رئوس سازمان‌های دولتی موثر خواهد بود که بدنه کارشناسی نیز همراه باشد و روند اخذ مجوزها طولانی نباشد. باید کارها به نهضت همراهی تبدیل شود و احساس کنیم همه در یک کشتی هستیم.

عدم همخوانی شاخص‌های توسعه با دارایی‌های استان

طبیب‌زاده اظهار کرد: شاخص‌های توسعه با دارایی‌های استان کرمان همخوانی ندارد و سهم استان در تولید ناخالص کشور کمتر از ۴ درصد است که اتاق به عنوان یک مطالبه گر مطلع تلاش و در آینده پژوهی کار می‌کند که موضوعات و پتانسیل‌های استان را مطالعه کرده و رسالت اجتماعی خود را در توسعه بیزینس‌های مطالعه شده انجام می‌دهد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بارها شاهد بیان مشکلات تولید و فعالان اقتصادی بوده ایم. نتیجه آن چه بوده؟ گفت: موضوعی که سال‌ها بوده و طول کشیده، اصلاح آن سخت تر خواهد بود اما در پی بیان چندباره مشکلات، در حال حاضر گفتمان غالب تصمیم گیران و تصمیم سازان استان این شده که فضای کسب‌وکار باید اصلاح شود.

طبیب‌زاده با اشاره به اینکه باید با تکیه بر توانمندی بخش خصوصی کار کرد، افزود: رسیدن به این جمع بندی طول کشیده اما زمانی که گفتمان غالب مسوولان این بشود، مطمئنا نتیجه می‌گیریم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مشکل صادرات مربوط به کشور خودمان است و مشکلی در بیرون ازکشور نداریم، تصریح کرد: پیش نیاز اصلی رونق تولید فضای کسب‌وکار، تامین مالی، توسعه صادرات و مهارت آموزی به عنوان مقدمه اشتغال در کیفی کردن کارها، تکمیل ظرفیت‌های خالی، کمک به واحدهای نیمه تمام و راکد و کمک به حفظ وضع موجود است.

این فعال اقتصادی در پاسخ به سوالی درباره شرایط اقتصادی سال ۹۸ بیان کرد: امسال سال سختی خواهد بود و تحریم‌ها فشار می‌آورد و تشدید می‌شود و در استان‌های سیل زده به مراکز تولیدی آسیب رسیده و اینکه سال سختی است واقعیتی انکارناپذیر است اما کشور پتانسیل دارد و گاهی محدودیت‌ها فرصت ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر لزوم گسترش فرهنگ مصرف داخلی، تاکید کرد: ظرفیت‌هایی برای گذر از این بحران وجود دارد به شرط اینکه برنامه داشته و تمهیداتی اندیشیده باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در ادامه درباره فعالیت اتاق بازرگانی کرمان به عنوان معین اقتصادی در جیرفت اظهار کرد: جیرفت تولید داشت و ما در زمینه کمک به تولید محصول خوب و رساندن به بازارها تلاش کردیم و به دلیل بازریابی صورت گرفته و البته تاثیر نرخ ارز امسال مشکلات کمتری در این منطقه داشتیم.

طبیب‌زاده افزود: می‌خواهیم با کمک خود جیرفتی‌ها ارزش افزوده را در تولیدات این منطقه به وجود بیاوریم و اولین دوره‌های مهارت آموزی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی در جیرفت را آغاز کردیم تا به سمت بهره‌ور کردن کشاورزی، تولید و بازاریابی با برنامه‌ریزی پیش برویم.

طبیب‌زاده در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالات خبرنگاران اظهار کرد: درآمد اتاق از محل صدور کارت‌های بازرگانی، عضویت‌ها، پرداخت‌هایی از سود و فروش شرکت‌های عضو است و درآمد دولتی نداریم.

صورت‌های مالی اتاق بازرگانی منتشر می‌شود

طبیب‌زاده در پاسخ به سوال خبرنگار کرمان‌نو مبنی بر اینکه بودجه اتاق در دوره گذشته چقدر بوده و صرف چه بخش‌ها و کمیسیون‌هایی شده است و اینکه آیا اتاق بازرگانی قصد ندارد صورت مالی این هزینه‌ها را منتشر کند، گفت: در حال حاضر اینکه رقم بودجه دوره قبل اتاق چقدر بوده است را به خاطر ندارم اما ما هیچ گونه درآمد دولتی نداریم چراکه درآمد اتاق از محل صدور کارت‌های بازرگانی، عضویت‌ها، پرداخت‌هایی از سود و فروش شرکت‌های عضو تامین می‌شود.

وی افزود: اما اینکه صورت مالی هزینه‌ها را منتشر کنیم بسیار پیشنهاد خوبی است. ما سعی کرده‌ایم امانتدار خوبی باشیم و منابع مالی جمع آوری می شود در حوزه های استان صرف می‌شود.

وی تصریح کرد: همواره گفته‌ایم که مایل هستیم به مانند یک اتاق شیشه‌ای باشیم و شفاف عمل کنیم از این‌رو همه صورت‌های مالی اتاق بازرگانی حتما منتشر می‌شود.

طبیب‌زاده در ادامه افزود: تلاش اتاق بازرگانی در سال گذشته این بوده که با انجام تحقیقات، برگزاری نمایشگاه‌ها و… کمک‌هایی به توسعه کسب‌وکارها انجام شود و اتاق بازرگانی کرمان رتبه اول آموزش را در کشور داراست و جزو استان‌هایی هستیم که خوب کار کرده‌ایم.

حمایت از فعالان صنایع دستی در سال جدید

وی در پاسخ به سوال دیگر کرمان‌نو مبنی بر اینکه آیا اتاق بازرگانی با توجه به سال رونق تولید، برنامه‌ای برای مشاغل خانگی و معرفی صنایع دستی در دستور کار دارد، گفت: یکی از کمیسیون های فعال ما، کمیسیون صنایع دستی از جمله بخش گلیم، فرش و سایر صنایع دستی است که ظرف دو سال اخیر توسعه بازار خوبی داشتند.

وی افزود: یکی از اقدامات ما در این زمینه این بود که با کمک اتاق بازرگانی در نمایشگاه فرش و صنایع دستی کشور به صورت مستقل شرکت کردیم که اگر از گلیم فروشان، پته دوزان و سایر فعالان صنایع دستی سوال شود، مطمئناً خواهند گفت رونق جدی‌ای در کسب‌وکارشان رخ داده است و تصمیم داریم در سال جدید هم این برنامه را دنبال کنیم.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >

سایر خبر ها