صنعت فرش؛امید ایران بعد از نفت و پتروشیمی

 |  نوشته شده توسط :

امروزه رقباي زيادي از كشورهاي چين، هند با تقليد از نقشه‌هاي نفيس و پرطرفدار فرش كرمان و با استفاده از كارگر ارزان قيمت و مواد مرغوب و رنگ‌هاي درخشان جاي فرش كرمان را اشغال كرده‌اند .

با اینکه صنعت فرش در کل ایران با عدیده‌ای از مشکلات همچون نداشتن بازاریابی اصولی، بی‌ثباتی نرخ ارز، افزایش هزینه‌های تولید، عدم حمایت دولت در بخش کارگری و غیره مواجه شده است، اما با این حال باز هم سال گذشته صنعت فرش توانست رتبه دوم صادرات را پس از نفت و پتروشیمی به دست بیاورد…

در این بین کرمانی‌ها توانستند به صادرات ۷۵ میلیون دلاری با تلاش بیش از ۷۰ هزار بافنده در استان دست یابند. مسئله‌ای بر ضرورت حمایت هر چه بیشتر از این صنعت در راستای حمایت از کالای داخلی تأکید می‌کند.

استان کرمان پیش از آنکه با پسته مرغوب خود شناسایی شود، صنعت فرش آن است که زبان زد خاص و عام است. چرا که جزو معدود مناطقی است که قالی‌های آن ظریف بافت و از مرغوبیت خاصی برخوردار است. همین امر منجر به این شده است که با وجود اینکه قالیبافان استان طی سال‌های گذشته با عدیده‌ای از مشکلات همچون بی‌ثباتی نرخ ارز، افزایش هزینه‌های تولید، عدم حمایت دولت در بخش کارگری و مواد اولیه مواجه بوده است، باز همچنان رونق تولید فرش در کرمان به قوت خود باقی بماند. از این رو طی سال ۹۶ بیش از ۷۵ میلیون دلار فرش از این استان صادر شده و ارزآوری خیلی خوبی را برای کرمان رقم زده است.

صنعت فرش با وجود رقبا در اوج

صنعت فرش بعد از نفت و پتروشیمی به عنوان ارزآورترین صنعت کشور شناخته می‌شود و اشتغال بخش عمده‌ای از روستاییان را به خود اختصاص می‌دهد. در حال حاضر به گفته رئیس اتحادیه صنف صنایع دستی، فرش دستباف و مس کرمان بیش از ۷۰ هزار بافنده در این استان فعالیت می‌کنند. محسن اشرف با اشاره به اینکه ارزش صادرات فرش دستباف در کل جهان در سال ۱۳۹۶ یک میلیارد و ۳۵۰میلیون دلار بوده است، می‌گوید: «از این مقدار سهم ایران ۳۵ درصد است و مبلغ ۴۲۷ میلیون دلار فرش دستباف از ایران صادر شده که سهم استان کرمان ۷۵ میلیون دلار بوده است و بقیه این سهم مربوط به فرش دستباف شهرهای نائین، کاشان، تبریز، نیشابور، کاشمر و… است.»

این نیز در شرایطی است که امروزه رقبای زیادی از کشورهای چین، هند و غیره با تقلید از نقشه‌های نفیس و پرطرفدار فرش کرمان و با استفاده از کارگر ارزان قیمت و مواد مرغوب و رنگ‌های درخشان جای فرش کرمان را اشغال کرده‌اند و به تهدید بزرگی برای این صنعت داخلی تبدیل شده‌اند. در حالی که در ایران به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه همچون نخ و رنگ قالیبافان به جای بهره‌مندی از رنگ‌های درخشان و ثابت از رنگ‌های جوهری و ماشینی که بعضاً هم از کیفیت پایینی برخوردار هستند، استفاده می‌کنند. اشرف ادامه می‌دهد: منابع تأمین پشم استان کرمان از طریق شهرستان‌های کرمان، سیرجان، بم، رفسنجان، جیرفت، بافت و منابع تأمین پشم خارج از استان از استان‌های خراسان‌جنوبی، کرمانشاه و فارس است.»

نیاز فرش کرمان به حمایت بیشتر

این طور که روزنامه جوان نوشته به‌رغم وجود مشکلات متعدد از ۷۰ هزار بافنده فرش کرمان بیش از نیمی از آنها شناسایی شده‌اند و از خدمات برخورداری از کارت قالیبافی بهره‌مند هستند. در این رابطه رئیس اتحادیه صنف صنایع دستی، فرش دستباف استان می‌گوید: «از این تعداد حدود ۴۰ هزار نفر بافنده شناسایی شده‌اند که به طور میانگین سالانه بین ۵ تا ۱۰ متر مربع فرش تولید می‌کنند.»

با این حال در راستای حمایت از کالای داخلی ضرورت دارد مسئولان مابقی فرش‌بافان استان را هم حمایت کنند. در حال حاضر اشرف در رابطه با مشکلات فرش‌بافان استان می‌گوید: «ضعف بنیه مالی تشکل‌های تخصصی فرش، نداشتن بازاریابی اصولی، ریسک بالای صادرات به دلیل عدم برگشت سرمایه و مشکلات مربوط به مبادلات مالی و بانکی، بی‌ثباتی نرخ ارز، افزایش هزینه‌های تولید، عدم حمایت دولت در بخش کارگری و مواد اولیه، بی‌رغبتی بافندگان برای تولید فرش به دلیل پایین بودن دستمزد آنها از جمله مواردی است که منجر به کاهش تولید می‌شود.»

علاوه بر این حضور دلالان هم معضل دیگری است که مسئولان با سیاست‌گذاری مناسب می‌توانند جلوی آنها را بگیرند و روند خرید و فروش فرش را بهبود ببخشند. بنابراین با اینکه همچنان صنعت فرش کرمان از پویایی کافی برخوردار است، اما ضروری است به دلیل سود‌آور بودن آن در ارزآوری و ایجاد اقتصاد مقاومتی و اشتغا‌لزایی توجه ویژه‌ای به آن شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >