در گزارش تفضيلی از سوی سازمان برنامه و بودجه كشور عنوان شد:

پیش‌بینی رشد ۲۳درصدی بودجه هزینه‌ای استان کرمان در بودجه ۹۸

 |  نوشته شده توسط :

سازمان برنامه و بودجه کشور: بودجه هزينه‌ای استان كرمان در سال‌ جاری، ۴۶۵۰ ميليارد ريال بوده كه در سال آينده با ۲۳ درصد رشد، به ۵۷۲۰ ميليارد ريال خواهد رسيد.

مرکز اطلاع‌رسانی، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارشی تفضیلی، نقش و سهم هر استان را در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را منتشر کرد.

در لایحه بودجه ۱۳۹۸ کل کشور، مجموع اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های استان‌ها به ۳۸۵ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که این رقم در مقایسه با قانون بودجه ۱۳۹۷ که بیش از ۳۴۱ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از رشد ۱۳ درصدی است. به گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتبارات هزینه‌ای این بخش نیز از ۱۰۴ هزار میلیارد ریال به ۱۲۷ هزار میلیارد ریال و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از ۲۳۶ هزار میلیارد ریال به ۲۵۷ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.
براساس این گزارش، در قسمت اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استانی هم، اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای توازن بخشی در شاخص‌های برخورداری به میزان ۵ درصد رشد دارد، که این اعتبارات، صرف ارتقای شاخص‌های برخورداری در شهرستان‌های زیر متوسط کشوری می‌شود.
همچنین اعتبارات مربوط به توسعه ورزش همگانی از ۹۳۰۰ میلیارد ریال به ۱۲۰۷۰ میلیارد ریال افزایش داشته که حاکی از رشد ۳۶ درصدی در این بخش است.
این گزارش می‌افزاید که در قسمت اعتبارات هزینه‌ای، افزایش حقوق کارکنان دولت به میزان ۲۰ درصد پیش‌‌بینی شده است. علاوه بر این، افزایش سهم رفاهیات کارکنان و پیش‌بینی اعتبار لازم برای پرداخت فوق‌العاده مناطق عملیاتی دفاع مقدس، موضوع ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه، برای شش استان کشور و همچنین پیش‌بینی اعتبار لازم برای انجام وظایف و مأموریت‌های دستگاه‌های استانی از جمله نظارت بر طرح‌ها و پروژه‌های استانی و اشتغال‌زایی و حرکت به سمت متعادل‌سازی اعتبارات هزینه‌ای استانی و دستگاه‌های ملی از نکات برجسته این بخش است.
شایان ذکر است که اعتبارات مربوط به مناطق نفت‌خیز و گازی و محروم نیز از ۵۰۸۰۰ میلیارد ریال به ۵۵۰۰۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است که رشدی معادل ۸ درصد را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی رشد ۱۷درصدی درآمدهای عمومی استان کرمان در سال آتی
بر اساس این گزارش مقدار اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای استان کرمان در لایحه بودجه سال آینده، بیش از یک هزار و ۱۵,۴۳۰ میلیارد ریال عنوان شده که این رقم در سال‌جاری، (۱۴.۲۶۲ میلیارد ریال) معادل ۸٫۲ درصد رشد را نشان می دهد در حالی که استان یزد، دیگر همسایه کرمان با دارا بودن ۴۱۱۸ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای در لایحه بودجه ۹۸ نسبت به میزان ۳۸۲۹ میلیارد ریال بودجه سال جاری، ۷٫۵ درصد افزایش داشته است. همچنین در لایحه بودجه ۹۸ و در مقایسه با لایحه بودجه سال گذشته، جایگاه استان یزد از منظر بودجه تملک سرمایه‌ای با سه رتبه ارتقاء از مکان ۲۶ به جایگاه ۲۳ رسیده است.

بودجه هزینه‌ای استان کرمان نیز در سال‌ جاری، ۴۶۵۰ میلیارد ریال برآورد شده که انتظار می‌رود در سال آینده با ۲۳ درصد رشد، به ۵۷۲۰ میلیارد ریال برسد.

این در حالی است که بودجه هزینه ای استان یزد، دیگر همسایه استان کرمان از ۲۳۰۰ میلیارد ریال در سال جاری به ۲۷۹۰ میلیارد ریال در لایحه ۹۸ ارتقاء یافته است.

این گزارش همچنین نشان می دهد درآمدهای عمومی استان کرمان در سال‌جاری حدود ۲۵۰۴۰ میلیارد ریال بوده که این رقم در لایحه بودجه سال آینده به ۲۹۲۸۰ میلیارد ریال افزایش می‌یابد. این بدان معناست که این عدد رشد ۱۷ درصدی را برای سال آینده در این بخش برای استان دربر خواهد داشت.

با توجه به اینکه میانگین رشد درآمد‌ها برای استان‌ها در کشور ۱۹ درصد در نظر گرفته شده، میزان رشد درآمد‌ها برای استان یزد و در لایحه بودجه ۹۸ عدد ۲۱ درصد را نشان می دهد که به این ترتیب در زمینه رشد درآمد و در مقایسه با استان کرمان رشد کمتری داشته است.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >