استاندار پیشین کرمان در گفت‌وگو با روزنامه اطلاعات: تندروها به نتیجه نرسیدند و مساله ایجاد کردند

رزم‌حسینی: برای انتخاب فرمانداران، سطح اختیارات استاندار محدود است

 |  نوشته شده توسط :
علیرضا رزم حسینی، | عکس: یاسر خدیشی/ کرمان نو

استاندار پیشین کرمان می‌گوید افراد تندرو از گروه‌های سیاسی وقتی به خواسته‌هایشان نرسیدند، برای او مساله ایجاد کردند. او همچنین درباره تغییر فرمانداران گفته سطح اختیارات استاندار «محدود» است.

علیرضا رزم حسینی که خرداد امسال از سمت خود استعفا کرد، در گفت‌وگویی که با روزنامه اطلاعات انجام داده، درباره برخی مسائل رخ داده در دوران استانداری‌اش در کرمان صحبت کرده.

اگرچه این گفت‌وگو تقریبا یک‌طرفه و در حمایت از او بوده اما بخشی از اظهارات استاندار پیشین کرمان در خصوص مسائل مختلف جالب است. از جمله آنجا که او به طور تلویحی از محدود بودن اختیارات استاندار در انتخاب فرمانداران صحبت می‌کند.

انتخاب فرمانداران یکی از چالش‌های بزرگ دوران استانداری رزم حسینی بود، به طوری که بسیاری از حامیان حسن روحانی در انتخابات از انتخاب فرمانداران غیرهمسو با دولت در کرمان گلایه داشتند.

گزیده‌ای از اظهارات استاندار پیشین کرمان را در ادامه می‌توانید بخوانید. همچنین متن کامل این گفت‌وگو را اینجا دریافت کنید.

نمی‌توان انتظارات همه گروه‌های سیاسی را برطرف کرد

 • بدیهی است گروه‌های سیاسی مختلف به دلیل منافع سیاسی خود به دنبال منافعی هستند و البته نمی‌توانیم انتظارات همگی را برطرف کنیم.
 •  شما وقتی در رأس یک استان قرار می‌گیرید اولین انتظار این است که مدیران و فرمانداران را انتخاب کنید، در حالی که سطح اختیارات استاندار محدود است و اگر ما هم تغییرات عمده‌ای ایجاد می‌کردیم، چه فرقی با دولت پیشین خود داشتیم؟
 • کرمان چالش داشت و دارد. چالش‌های سیاسی بین گروه‌های سیاسی بعد از انقلاب و روی‎کارآمدن دولت‌های مختلف در کرمان پررنگ بود. از طرفی این استان حساسیت‌برانگیز هم بود. پایگاه قدرت محسوب می‌شد و من می‌دانستم. پیش‌نیاز آبادانی و توسعه استان در ایجاد همگرایی سیاسی نسبی است، البته همگرایی نسبی و نه مطلق، تا فضا برای کار مهیا شود و خوشبختانه موفقیت حاصل شد. اعتدال همیشه هزینه دارد. متأسفانه افراد تندرو از هر گروهی که هستند وقتی به ۱۰۰درصد خواسته‌هایشان نمی‌رسند مسأله ایجاد می‌کنند. هیچ کس نمی‌تواند همه خواسته‌های گروه‌ها را تأمین کند مگر اینکه یک‌جانبه‌گرا و انحصارطلب باشد.

کشور باید تقسیم‌بندی شود

 • عده‌ای تصور می‌کنند سرمایه‌گذاران غارتگرند در حالی که آنان مجاهدند و باید مورد تکریم قرار گیرند.
 • به میزان ۷۵هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این دوره امضا شد. برخی پروژه‌ها که در دولت‌های گذشته پیشرفت کمی داشت، در این دولت تکمیل شد و تاکنون ۲۵ هزار میلیارد تومان از مبلغ مذکور به‌عنوان پروژه افتتاح شده است. ۱۵هزار میلیارد تومان پروژه باید در این ماه و شهریور توسط رئیس جمهوری افتتاح شود.
 • متوسط ایجاد شغل در استان کرمان بعد از انقلاب، حدود ۱۲هزارو۷۰۰ شغل بوده و فقط در دولت آقای روحانی در مدت یک سال ۵۰هزار شغل ایجاد شده است.
 • در مهرماه سال ۹۳ ایده‌ای مطرح شد مبنی بر اینکه اگر شهرستانی دارای مزیت اقتصادی است اما فرماندار قدرت اداره آن را ندارد، اداره آن شهرستان را به بخش غیردولتی بسپاریم و ببینیم در آن صورت چه اتفاقی می‌افتد؟
 • مثلاً شهرستان «قلعه‌گنج» در استان کرمان دارای آب لوله‌کشی، برق، گاز و حتی دانشگاه است، اما مردم در آنجا فقیرند، یعنی شهرستان برنامه توسعه ندارد. با اینکه آب شیرین کشاورزی وجود دارد، اما ناآشنایی با کشاورزی بیداد می‌کند و دانش کشاورزی ضعیف است. چه کسی متولی توسعه مردم است؟ وقتی برای بازدید به این شهرستان رفتم، از فرماندار درباره تحصیلات، سابقه کاری و حقوقش پرسیدم. مدرک تحصیلی او لیسانس علوم سیاسی بود و ۵ سال سابقه کاری داشت. حدود ۲میلیون و۵۰۰هزار تومان هم حقوق می‌گرفت و ۸ کارمند داشت. آیا انتظار دارید یک فرماندار با این شرایط به‌تنهایی باعث توسعه شهرستانی شود که ۹۰هزار نفر جمعیت دارد؟
 • امروز می‌بینید در قلعه گنج نرخ بیکاری از ۷/۲۷ درصد، به ۵/۶ درصد رسیده است.
 • دمت بعضی دوستان در دولت هم عرض کردم که معتقدم کشور را باید تقسیم‌بندی اقتصادی کنید و مثلاً به ۱۰هزار شرکت نامدار مسئولیت بدهید. چطور می‌شود که در مسجد سلیمان از زمان دارسی نفت به فروش رفته ولی روزگار مسجد سلیمان این گونه است؟

انتقال آب از خلیج فارس ۴۰ درصد پیشرفت داشته

 • انتقال آب خلیج‌فارس را در دستور کار داریم که یکی از کارهای خوبی است که ۴۰ درصد آن پیشرفت کرده است و امیدواریم تا پایان سال ۹۹ بتوانیم این کار را به نتیجه برسانیم. انتقال هر متر مکعبی ۱۲هزار تومان تمام شده است. مفهومش این است که باید محصولاتی تولید کنیم که صرفه اقتصادی داشته باشد.
 • فعلاً برای بخش صنعت است، ولی بعدها می‌توان در چارچوب اهداف محیط زیستی و تزریق به سفره‌های آب زیرزمینی از آن استفاده کرد.
 • در سال ۱۳۵۳ برداشت آب از دشت کرمان ممنوع و کل‌ چاه‌ها ۴ هزار حلقه چاه بود، چرا ا کنون ۳۷ هزار حلقه‌چاه در کرمان وجود دارد؟ این نشان می‌دهد که نگاه نکردیم به اینکه درباره آب محدودیت هم وجود دارد. نامحدود حساب کردند و سطح زیر کشت را توسعه دادند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >