ازدواج به هر قیمتی برای فرار از کابوس تجرد

 |  نوشته شده توسط : سیمین سلطانی نژاد - کارشناس ارشد روانشناسی

بر اساس آخرین آمار یازده میلیون و دویست هزار نفر در ایران در سن ازدواج قرار دارند اما مجردند. این ارقام در حالی اعلام می شود که مسئولان از رشد  ۳ تا ۴ درصدی طلاق و ورود اعضای دیگری به جمع مجردان خبر می دهند. محققان معتقدند ۲۰ میلیون دختر جوان ایرانی در شرایط ازدواج قرار دارند اما ۷میلیون آنها همسر ایده آل خود را نمی یابند.

در سال های منتهی به ۳۰ سالگی و پس از آن فشارهای آشکار یا پنهان خانواده و قشری از جامعه بر دختران مجرد باعث ایجاد دغدغه‌ی فکری در میان برخی از آن ها می شود. این دغدغه ها معمولا شامل : ترس از تنهایی ، نیاز جنسی، گذشتن سن باروری ، رویارویی با احساس عدم امنیت عاطفی و مالی ، بی جواب ماندن غریزه ی تشکیل خانواده و بچه دار شدن و نیاز به کسب استقلال و جدایی از خانواده می باشد.

این فشار ها و دغدغه های فکری در دخترانی که فاقد هویت شغلی، درآمد مستقل، تحصیلات دانشگاهی و اهداف فردی مشخص می باشند به مراتب بیشتر است. این فشار ها که در جوامع کوچکتر شدت و نمود بیشتری دارد باعث بروز اختلالات سازگاری، فشار های عصبی و در مواردی اضطراب و افسردگی در میان برخی از آنان می شود.  این نشانه ها معمولا به شکل ترس و نگرانی از آینده، افت اعتماد به نفس، مشکلات شخصیتی یا ارزیابی بدبینانه نسبت به دورنمای زندگی دیده می شود. مجموعه ی این عوامل علاوه بر سلب فرصت فکر کردن از این گروه دختران پیرامون معیار ها و ارزش های واقعی همسر مناسب و همچنین هدف از ازدواج و زندگی مشترک و خواسته های فردی خود باعث عدم تصمیم گیری و برنامه ریزی برای زندگی شخصی و داشتن اهداف فردی و رشد و ارتقای جایگاه اجتماعی میگردد.

معمولا با شکل گیری این نوع از تفکر و بروز مشکلات محیطی ناشی از آن تمایل دختران برای ازدواج هرچه سریعتر بیشتر می شود. پیامد های ناشی از این تصمیمات بعضا عجولانه در بسیاری از موارد مخرب، آسیب زا  و گاهی جبران ناپذیر است. تلاش دختران برای حفظ و ادامه روابط ناسالم و ویرانگر با افراد نامناسب، کاهش اعتماد به نفس، تن دادن به رفتارهای تحقیر آمیز از سمت طرف مقابل، تحمل آسیب های روحی و روانی ناشی از این ارتباطات مخرب از جمله صدمات فردی است که متوجه این دسته از دختران می شود. اما در مورد آسیب های اجتماعی می توان به افزایش آمار طلاق به دلیل گزینش اینگونه افراد نامناسب به صرف ازدواج  و رواج بی رویه انواع عمل های پر خطر زیبایی و توجه افراطی دختران به افزایش جذابیت های ظاهری خود ناشی از این تفکر و موجب هدر رفتن حجم زیادی از انرژی فکری بالقوه کشور که در صورت هدایت در مسیر مناسب موجب ارتقا قابلیت های فکری و فرهنگی اشاره کرد.

بحران های ناشی از این تفکر  تنها محدود به کشور ما نمی شود و در همه ی جوامع در حال توسعه، حوزه ی خاور میانه و بالاخص کشورهای اسلامی به اندازه های متفاوتی دیده می شود اما به خاطر ساختار جامعه ی ما این مشکلات با شدت بیشتری بروز پیدا می کند.

به اشتراک بگذارید :مطالب مرتبط >