توطئه‌ گاوی

 |  نوشته شده توسط : یاسر سیستانی نژاد

ایسنا نوشت:«هر کیلوگرم کره به قیمت ۲۹ هزار و ۱۲۳ تومان وارد کشور می شود که با احتساب هزینه های تمام شده برای واردات و…»

بقیه اش مهم نیست. مهم این است که بدانید قیمت کره یک و نیم برابر شده است. ادامه خبر هم مثل مهریه است. کی دقیق نوشته؟ کی خونده؟ انتهای خبر هم که یک جمله تکراری است:«گفتنی است که در این زمینه انجمن صنفی صنایع لبنی حاضر به پاسخگویی نشدند.»

خدمت خوانندگان عزیز عرض کنم که «شگفتی» یکی از ویژگی های خبر  در رسانه است. یعنی خبری که بتواند مخاطب خود را شگفت زده کند، ارزش بیشتری دارد. اما خبر بالا هیچ گونه ارزشی به لحاظ شگفتی ندارد. چرا؟ چون گرانی برای ما یک امر عادی است. به راحتی مالیدن یک قالب کره پنجاه گرمی روی نان سنگک! یعنی ما اگر یک روز صبح از خواب بلند شویم و کالایی (اساسی و غیر اساسی هم ندارد) از دیروز گران تر نشده باشد، بدنمان شروع به خاریدن می کند. پشت کله مان، زیر بغلمان، ساق پایمان. اصلاً وحشت می کنیم قیمت یک قالب کره ثابت مانده باشد. با خودمان می گوییم معلوم نیست استکبار جهانی چه خوابی برایمان دیده است. اما به محض این که اجناس گران می شوند نگرانی مان رفع می شود. دیده اید وقتی جنسی گران می شود بلافاصله مسوولان طی یک نطق پرشور خاطرنشان می کنند:«ملت شریف! نگران نباشید.» و ما بعد از نطق همه نگرانی های مان رفع می شود. دیگر نه نگران کرایه خانه هستیم، نه دلار، نه کودک آزاری و از این دست مسائل. بگذریم!

انتهای خبر هم جای شگفتی ندارد. مثلاً کدام مسوول پاسخگو بوده که انجمن صنفی صنایع لبنی دومی اش باشد؟ که تو آمدی آخر خبرت چغولی این انجمن خدوم را کرده ای؟ هان؟

اگر خبرنگار حوزه «طنزیمات» را دنبال خبر فرستاده بودند که چنین فاجعه رسانه ای رخ نمی داد. خبرنگار ما وقتی که به در بسته انجمن می خورد، سریعاً پاشنه گیوه اش را می کشید می رفت سراغ گاودارها. اگر آن ها هم جواب نمی دادند. سریعاً سراغ منبع تولید شیر را می گرفت و با رعایت حدود اخلاقی از گاوهای ماده می پرسید:«مقصر  گرانی کره کیست؟» گاوها جواب می دادند:«ما… ما…» آن وقت، گاودار هم حرف گاوها را تأیید می کرد. خبرنگار؛ راهِ آمده را برمی گشت و دوباره سر از انجمن صنفی فلان و بهمان در می آورد و نظر انجمن را درباره اظهارات گاوها جویا می شد. انجمن هم اعترافات گاوها را قویاً تأیید می کرد و یک سر گرانی کره را به گاو و سر دیگرش را به استکبار و وسط ماجرا را هم به عوامل داخلی ربط می داد و همه چیز می شد گل و بلبل! ما هم هیچ نگرانی نداشتیم. همه چی آروم بود و ما هم چه قدر خوشبخت…   

به اشتراک بگذارید :مطالب مرتبط >