جشن ثبت ملی خانه‌شهر برپا شود

 |  نوشته شده توسط : عبدالرحیم عبدالکریمی

یکی از مظاهر دموکراسی در کشورهای مختلف توجه به نقش مردم در اداره امور و دخالت آنها در مسائل مختلف فرهنگی اجتماعی سیاسی و…. می باشد و هرچه سطح این تعامل بالاتر باشد نشان دهنده وجود آزادی های مدنی در آن جامعه است
همچنین هرچه که مطالبه گری مردم و پاسخگویی مسئولین از عمق بیشتری بهره ببرد نشاط و امید در فضای آن جامعه تزریق میگردد و به مدد آن امنیت و احساس آن در جامعه به وجود آمده و تسری می یابد.
در ماه های گذشته شاهد بروز چند حرکت مردمی در راستای مطالبه گری از مسئولین در شهر کرمان بودیم، ایجاد کمپین برای نجات خانه شهر، ایجاد کمپین جهت ابقا امام جمعه عزیز کرمان، ایجاد کمپین جهت پایین آمدن بلیط پرواز های ماهان در کرمان و حضور ایرلاین‌های دیگر در این شهر و…. از همین نوع حرکت های مردمی بود که با صعه صدر مسئولین مختلف روبرو شد و البته واکنش برخی از مسئولین را نیز درپی داشت در این میان کمپین نجات خانه شهر بیش از سایر حرکت های ایجاد شده فراگیر شد و درنتیجه حساسیت‌های بیشتری را نیز برانگیخت لیکن با عکس العمل درست و منطقی مسئولین اعم از استاندار محترم، اداره اطلاعات ،پلیس فتا و… مطالبه بحق مردم به ثمر نشست و بالاخره پس از چند ماه پیگیری و تلاش، خانه شهر به ثبت آثار ملی کشور رسید جالب اینکه در این فرآیند که از سوی چند تن از روزنامه نگاران ِاستان مطرح و آغاز گردید اقشارمختلف مردم ازجمله هنرمندان اصحاب فرهنگ و رسانه، اساتید دانشگاه، متخصصین، بازاریان، مردم عادی و….. حضور پیدا نمودند و نشان دادند که با اتحاد یکپارچگی و تعصب میتوان نتایج را به نفع جامعه تغییر داد، از سویی این حرکت تمرین بسیار خوبی برای مسئولین و دست اندر کاران بود که سعه صدر خود را به محک گذاشته و آستانه تحملشان را تقویت نمایند.
به هر صورت بسیار خوشوقت و خوشنودیم که بار دیگر دیار کریمان توانست در آزمون‌ها و کار و زارهای بومی و ملی سربلند بیرون آمده و فرهنگ غنی و پربار خود را به نمایش بگذارد.
ثبت خانه شهر کرمان را میتوان مرحله اول نجات بخشی این اثر به یاد ماندنی و زیبا دانست و قطعا برای حفظ این بنا باید بازسازی و تعمیر و نگهداری و سپس اجرای برنامه های مختلف در آن مورد توجه مسئولین قرار بگیرد.
چه زیبا خواهد بود که دست اندرکاران و مسئولین محترم جشن ثبت ملی خانه شهر را به زودی در این بنا برگزار نموده و سبب احیای مجدد آن گردند و البته میتوان حتی هزینه‌های بازسازی این بنا را به صورت گلریزان بار دیگر از خود مردم جمع آوری نمود، همانگونه که برای ساخت آن از همین مردم کمک گرفته شد.
و در پایان نیز امیدواریم تمامی حرکت‌های منطقی مردمی و مطالبه‌های اجتماعی و فرهنگی و… مردم با کمک مسئولین و صعه صدر دست اندکاران به ثمر نشسته و جامعه‌ای امن شاد و سرزنده را شاهد باشیم. ان شالله

به اشتراک بگذارید :مطالب مرتبط >