حلب جهنم زمینى

 |  نوشته شده توسط : حميد آزادبخت

آلبانی ها ضرب المثل جالبی دارند آنها می گویند : ” جنگ گاومیش ها در باتلاق تاوانش را قورباغه ها پس می دهند. ”

این روزها صورت حساب هزینه خاورمیانه جدید از جان و مال مردم سوریه در حال پرداخت است.
شاید روزی که قدرت های بزرگ نقشه خاورمیانه را به قصد ایجاد خاورمیانه ای جدید بر روی میز گذاشتند هیچگاه فکر نمی کردند آنقدر شاخ به شاخ قدرت در سوریه به درازا بکشد که نقشه مذکور در این کشور به بن بست برسد.
و در این بین آنچه که در میان فشار انگشتان قدرت های بزرگ جهانی و منطقه ای باقی بماند طومار مچاله شده زندگی صدها هزار نفر از مردم بی دفاع سوریه باشد.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان می گوید: روسیه ، ایران و نظام سوریه را مسوول حمله به غیر نظامیان و بیمارستان ها می دانیم.
وی همچنین خواهان نظارت مستقیم نمایندگان سازمان ملل بر رخداد های حلب و دیگر شهرهای سوریه است.
از سوی دیگر آخرین کنفرانس خبری سال جاری میلادی باراک اوباما شاهد اظهارات تند وی درباره نقش ایران و روسیه در حلب بود .
اوباما در این کنفرانس خبری می گوید: دست های ایران و روسیه در حلب به خون مردم سوریه آغشته شده است.
از طرف دیگر فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه خواهان اعمال تحریم علیه روسیه به دلیل نقش این کشور در درگیری های سوریه، به عنوان یکی از گزینه های قابل بحث در این زمینه است.
بدون شک این حرف ها برای صدها هزار نفر جان باخته باتلاق سوریه دیگر پشیزی ارزش ندارد. و برای مابقی مردم سوریه حرف هایی از این دست با توجه به دارا بودن حق وتو روسیه؛ تنها در حد یک تعارف دیپلماتیک بدون پشتوانه اجرایی بوده که مفت هم نمی ارزد.
ظاهرا با آزادى حلب و شکست شورشیان در این شهر به نظر می رسد بحران سوریه به روزهای پایانی خود نزدیک شده باشد.
چندین ماه محاصره و بمباران های بنیان برافکن روسیه و نبرد نفس گیر طرفین درگیر موجب شد حلب به معنای واقعی کلمه تبدیل به جهنم روی زمین گردد.
چنانچه بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز ضمن اشاره به کوتاهی جهان در مقابل مردم سوریه اذعان می کند که : نام حلب به واژه ای معادل جهنم تبدیل شده است.
اما شاعرانه ترین بخش داستان سوریه صحبت های موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.
وی در این خصوص می گوید : اتحادیه اروپا در حال کار برای انتقال سیاسی در سوریه و بازسازی زیرساخت ها در این کشور است. و باز سازی زیر ساخت ها تنها با انتقال سیاسی ممکن است. و برای انتقال سیاسی در سوریه با قدرت های منطقه گفت و گو می کند.
اما ای کاش همه چیز به راحتی و قشنگی دنیای موگرینی بود. چرا که اگر قرار بود مساله سوریه با گفت و گو حل شود و انتقال سیاسی صورت گیرد که شعله های جهنم از باتلاق سوریه زبانه نمی کشید.
شاید اگر قدرت های بزرگ به صورت شفاف بگویند دقیقا از جان سوریه چه می خواهند مردم این کشور راحت تر بتوانند به آنها کمک کرده و لااقل خود را از زیر دست و پا برهانند.

به اشتراک بگذارید :مطالب مرتبط >