سکوت شبهه‌دار رزم‌حسینی

 |  نوشته شده توسط : نکیسا خدیشی

#بلیت_را_ارزان_کنید. کرمانی‌ها در اعتراض به آنچه گرانی بلیت‌های هواپیمایی «ماهان» می‌دانند کمپینی راه‌انداختند. حرکتی که از رسانه‌های محلی استان شروع و حالا در فضای مجازی ادامه پیدا کرده است.

بیش از ۲۴۰۰ کرمانی (تا زمان نوشتن این یادداشت) هم نامه‌ای را امضاء کرده‌ و از مدیر این شرکت هواپیمایی خواسته‌اند که بلیت‌ها را در مسیر هوایی کرمان-تهران ارزان کند.

برخی از نمایندگان کرمان در مجلس شورای اسلامی هم نسبت به این خواسته عمومی واکنش نشان داده و گفته‌اند موضوع را پیگیری می‌کنند.

اما با گذشت نزدیک به ۱۰ روز از مطرح شدن این خواسته عمومی استاندار کرمان نسبت به آن واکنشی نشان نداده. رزم‌حسینی که به بهانه‌های مختلف با رسانه‌ها ارتباط دارد پیرامون این درخواست جمعی سکوت اختیار کرده است. موضوعی که بر خلاف عادت مدیریتی وی تعبیر می‌شود.

او بر طبق رویه خود در مورد اخبار و رویدادهای استان موضع‌گیری می‌کند و کمتر اتفاقی بوده که نسبت به آن واکنش نداده باشد. از انتشار ویدئو کذایی کتک خوردن دانش آموزان در رودبار جنوبی تا جزعی ترین مسایل مطرح شده در شورای شهر کرمان.

اما چه شده که استاندار توسعه‌طلب نسبت به خواسته عمومی مردم در ارتباط با قیمت بالای بلیت پروازهای هواپیمایی ماهان در کرمان سکوت کرده است؟

سکوت استاندار را چگونه می‌شود تحلیل کرد؟ آیا نزدیکی وی به مالکان ماهان‌ایر وی را در موقعیتی قرار داده که نمی تواند موضع روشنی در قبال موضوع بگیرد؟ یا عدم توجه وی به کمپین مردمی #بلیت_را_ارزان_کنید نشان از تایید قیمت های ماهان است؟ و یا اینکه پریدن هواپیماهای ماهان بعنوان برندی کرمانی برای وی مهمتر از ستم به حقوق مصرف کننده هم استانی است؟

آنچه در ماجرای کمپین #بلیت_را_ارزان_کنید مطرح شده، “حمل‌و‌نقل” است.حمل‌و‌نقل تنها عامل توسعه نیست ، اما زیربنای توسعه محسوب می‌شود. اثر مستقیم حمل‌و‌نقل بر اقتصاد در حوزه‌‌هایی همچون گردشگری، تولید، صادرات و … آنقدر  بدیهی ست که نیاز به پرداختن ندارد.

ارتباط میان حمل‌و‌نقل با زندگی مردم نیز از نظر دسترسی به خدمات و رفاه اجتماعی می تواند عاملی در ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان محسوب شود.

اهمیت جایگاه حمل‌و‌نقل در توسعه پایدار و رشد اقتصادی آنچنان هویداست که یقینا رزم‌حسینی هم هنگام طرح ایده «مثلث توسعه» بعنوان نسخه درمانگر عقب افتادگی کرمان به آن فکر کرده است.

بدور از  هرگونه قضاوت عجولانه در مورد چرایی سکوت استاندار در قبال یک خواسته عمومی مردم کرمان، انتظار می‌رود نفر اول دستگاههای اجرایی و نماینده دولت که همواره نگران کند شدن حرکت در مسیر توسعه و رکود در فضای کسب و کار کرمان است در این موضوع دارای اهمیت ورود کند.

در همین ارتباط پیشنهاد می‌شود :

الف) بنا بر ادعای مطرح شده در نامه مبنی بر قیمت بالای بلیت‌های ماهان در مسیر پروازی کرمان در قیاس با سایر مسیرهای پروازی مشابه، اداره کل بازرسی استانداری ادعای مطرح شده را بررسی کند.

ب) استاندار کرمان برای بهبود شرایط حمل‌و نقل هوایی و خارج کردن مسیر پروازی کرمان از انحصار «ماهان» شرایط حضور حداقل ۲ شرکت هواپیمایی را در استان فراهم نماید. انحصاری که در قانونی نانوشته میان شرکت‌های هواپیمایی شامل حال کرمانی‌ها شده و باعث شده ضمن دور از دسترس شدن تردد با هواپیما برای تعداد زیادی از مردم ، به گواه صحبت‌های کارشناسان آژانس‌های هواپیمایی تاثیر بسزایی بر میزان ورود گردشگر به استان بگذارد.

امید می‌رود رزم‌حسینی در راستای شعار خود در حوزه اطلاع‌رسانی که پاسخگو بودن مدیران و دولت شیشه ای‌ست به خواسته مردمی که امضاء کنندگان این نامه هستند توجه کرده و پس از بررسی کارشناسانه موضوع به دغدغه کرمانی ها پاسخ دهد.

به اشتراک بگذارید :مطالب مرتبط >