هراس از «پیت»

 |  نوشته شده توسط : نکیسا خدیشی

چشم به هم می زنی سال تمام است. قبلا ضرب المثل قصه ها بود و حالا آنقدر درگیر روزمرگی هستیم که عینیت پیدا کرده .بر آستانه ۹۶ ایستاده‌ایم و بیم‌ها و امیدها را در مقابل داریم. شاید رسم کشورهای در حال توسعه باشد که باید ته دلشان شور بزند. شور فردایی که نیامده. ۹۵ را بعد از پشت سر گذاشتن انتخابات مجلس آغاز کردیم و دل در بند اعتدال حاکم بر جو نمایندگان پارلمان داشتیم.
حالا اما در یک قدمی سال پیش رو انتخابی دیگر در راه است. آوردگاهی که آخرین رییس جمهور این قرن را برای ایران مشخص می کند و کشتی ایرانیان با سکانداری او تا ۱۴۰۰ می رود.
موج نگران کننده «پوپولیسم» و عوام فریبی که شاید روزی در سال ۸۴ شمسی از همین کشور به راه افتاد، توانست سکان تصمیم گیری قدرت اجرایی را به ناخدای انحرافی‌ها بسپارد و سپس در سایر کشورها قربانی بگیرد.
نمونه های قریب به ذهن آن را می توان در ترکیه مشاهده کرد یا به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) اشاره داشت که اکنون تصمیم پا به سن گذاشته های بریتانیایی سرنوشت یک کشور را به مخاطره انداخته است.
در موج سوم هم پوپولیسم آمریکایی موفق شد ترامپ را وارد کاخ سفید کند. حالا یک دنیا نگران روزهای زمامداری مردی است که با عوام‌فریبی رییس جمهور آمریکا شده است و از رختخواب «توییت » می کند. سیل پوپولیسم اما ادامه دارد و قربانی می‌گیرد. انتخابات هلند هم از همین نمونه ها بود که بیم آن می رفت که افکار عمومی شرکت کننده در انتخابات تسلیم «پوپولیسم» شوند و اتفاقی همانند آنچه در همه پرسی انگلیس و یا انتخاب ترامپ رخ بدهد، که با هوشیاری مردم در مشارکتی ۸۰ درصدی ناکام ماند.
برجسته سازی گذرا موارد فوق از سوی نگارنده بدین منظور است که خطر حضور پوپولیسم را هشدار بدهد. امروزه گسترش رسانه‌های مدرن و فراگیر و ظرفیت دمکراسی فرصتی را فراهم آورده تا گرانندگان اتاق فکر و ایده پردازان «پوپولیسم» از شرایط اطلاع رسانی پدید آمده بهره برداری کرده و با تکنیک های رسانه ای و تبلیغاتی دستشان را به دامن قدرت برسانند.
نگرانی که از تورم ، ریزگرد، رکود، اشتغال، وام ، مسکن و هزار شر دیگر می تواند وخیم تر باشد و حال یک ملت را بد کند.
امید آن می رود حال که در آستانه تحولی در طبیعت هستیم با چشمان باز و نگاهی عمیق دست به انتخاب بزنیم. تا بار دیگر اسیر درختانی که در پیت برایمان می کارند نشویم. تجربه ثابت کرده که از پیت همان تراود که در اوست.

به اشتراک بگذارید :مطالب مرتبط >