چه کسی پیش‌قدم شود و یا شده است؟

 |  نوشته شده توسط : یدالله اسلامی

درباره تمایل به گفت‌وگو؛ ایران آمریکا را درخواست‌کننده گفت‌وگو و ترامپ ایران را درخواست‌دهنده اعلام کرده است‌. در پناه این دو سخن یک مقوله رخ می‌نماید و آن اهمیت گفت‌وگو بین دو کشور است‌.

بدون اینکه پیش‌قدم و پیش‌گام این درخواست را چه کسی بدانیم و یا چه کشوری باشد اهمیت گفت‌وگو پنهان نیست‌. البته کاهش تنش بین ایران و آمریکا به سود برخی کشورهای منطقه و قدرت‌های دیگر نخواهد بود‌. سود ناشی از روابط تیره ایران و آمریکا به جیب هرکشور دیگری می‌رود به جز مردم ایران‌.

اسرائیل به تقویت قدرت منطقه‌ای خود پرداخته و به‌جای اینکه ایران با سیاست‌های منطقه‌ای موجب هماهنگی کشورهای منطقه در برابر اسرائیل شود این اسرائیل است که به گسترش روابط آشکار و پنهان خود با کشورهای عرب مسلمان اقدام کرده ومشکل ایران را در همبستگی با کشورهای عرب و دشمنی مشترک آنها با ایران را مبنای این هماهنگی دانسته است‌. این نکته مهمی است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد و این همان انگبین وصفرا فزودن است‌.

آمریکا با فروش تسلیحات گسترده به عربستان و سایر کشورها منابع مالی این کشورها را در اختیار گرفته و با برجسته کردن نقش و برنامه‌های ایران و دامن زدن به ایران‌هراسی که با شعارهایی که از ایران صادر و تقویت هم می‌شود به پیشبرد برنامه‌های خود اقدام کرده است و می‌کند‌. امری که اسرائیل نیز به شکل گسترد از ان بهره می‌برد‌. البته ما از سرعت و تقویت شعارها وهیجان‌آفرینی‌ها کم نمی‌کنیم‌.

هزینه‌های بسیار ایران و سودهای اندک نیز نکته‌ای است که همگان به صورت نسبی از آن آگاهی داشته و نگرانی خودرا به روش‌های گوناگون ابراز داشته و یا بیان می‌کنند‌.

موضوع حل مشکل ایران و آمریکا موضوعی راهبردی است که نمی‌توان با بی‌توجهی از کنار آن گذشت بهتر است به‌جای هر شعاری تدوین برنامه‌ای خردورزانه و با بهره‌گیری از توان کارشناسی لازم برای برون‌رفت ازاین مشکل تدوین و با برنامه‌ریزی دقیق پیگیری و اجرایی شود.

به اشتراک بگذارید :مطالب مرتبط >