پل های شهر

 |  نوشته شده توسط : علی بهرامی منتخب شورای شهر کرمان

 

اگر از معاونین و مشاورین متخصص و همسو با عموم مردم و نخبگان استفاده میشد و سرمایه گذاری ها در جای درست صورت می گرفت امروز جوانان و مردم‌ کرمان نمی بایست سرخورده و بیکار حسرت یزد را بخورند.

شهر یزد ثبت جهانی شد، بادهای کویری که در کرمان خاک و شن به چشم کرمانی ها می پاشند در یزد بادبان های افتخار را به اهتزار درمی آورند. یزد ثبت جهانی شد و این اقدام بجز اینکه از نظر حیثیتی و فرهنگی برای یزدی ها افتخارآفرین و میراثی ابدی است، سرمایه گذاری است که پول و ثروت فراوانی را به سوی این شهر سرازیر خواهد کرد. تورهای گردشگری اروپایی معمولا در سفر به ایران یک شهر کویری را هم برای بازدید انتخاب میکنند که از همین حالا روشن است این شهر، یزد خواهد بود، و به زودی هر خانه ای در یزد برای صاحبش چند برابر ارزش دارد. خانه هایی که در محله ها و بافت قدیمی کرمان محل سکونت اتباع بیگانه و معتادان شده در یزد تبدیل به مهمانسراهای سنتی میشود که برای مردم و جوانان یزدی تولید کار و سرمایه میکند و بزودی سرمایه گذاران برای ساخت هتل و مهمانسرا در یزد صف میکشند چون میدانند سرمایه گذاری برای صنعت گردشگری در این شهر دیگر تضمین شده است و این یعنی فرش قرمز واقعی برای سرمایه گذار، این یعنی اقتصاد و درآمد پایدار. یزد شهری که روزگاری بخشی از کرمان در حد شهداد بود، حالا برادر بزرگتر ما شده و شاید در آینده آرزویی دست نیافتنی.
ثبت جهانی یک شهر به عنوان میراث فرهنگی جهان نه کار یک برنامه و دولت که نتیجه همدلی و همفکری کامل یک استان است، از مسئولان ارشد استان، تا نخبگان و آحاد مردم. همه باید در یک خط و یک راه همدل و همفکر، هم پیمان و مصمم به پیش بروند. اما آیا در شهر ما چنین همدلی و همفکری وجود دارد؟ به وضوح مشخص است که شهر ما در حال حاضر دچار شکاف و تنشی مخرب است. در بسیاری موارد مسئولان استان به یک سمت میروند و متخصصین و مردم به سمتی دیگر. مسئولان ایده هایی دارند که مردم نمی فهمند و مردم و نخبگان خواسته هایی دارند که مسئولان به آنها اهمیت نمی دهند. نمونه اش چالشی که برای حفظ میراث فرهنگی در شهر ما بودجود آمده، چالشهای متعددی شبیه گودل خشت مال ها که علیرغم مجاورت با مجموعه بازار بزرگ شهرمان، منظر آن به بهانه سرمایه گذاری یک مرد عرب تخریب خواهد شد، تخریب محله سنتی گلبازخان و اصرار به خرابی خانه شهر علیرغم مخالفت عموم کرمانی ها و از همه مهمتر پل هایی که میدانهای خاطره انگیز و دوست داشتنی شهرمان را از بین بردند و قرار بود سال گذشته افتتاح شوند و ترافیک را روان نمایند. چالشی که وانمود می شد میان توسعه و حفظ میراث فرهنگی مان است و حال شواهد زیادی ثابت کرد که هرگز چنین نبوده و تنها راه توسعه و پتانسیل ماندگار شهرمان حفظ میراث فرهنگی و اصالت آن است. در حالی که یزد با حفظ میراثش در مسیر توسعه قرار گرفته، خرابی های اخیر شهرمان هیچگونه توسعه ای در پی نداشته و تنها نتیجه شان گودتر شدن گودال هایمان بوده. امیدواریم مسئولان محترم و پر تلاش شهرمان بیشتر به سخن نخبگان و مردم شهر توجه نمایند، و از مشاورین و معاونین متخصص استفاده نمایند. که اگر از مشاورین و معاونین متخصص، همراه و همسو با خواست عموم مردم و نخبگان استفاده میشد و سرمایه گذاری ها در جای درست صورت می گرفت امروز بسیاری از جوانان و مردم کرمان نمی بایست سرخورده و بیکار حسرت یزد را بخورند.
به هر روی علیرغم آنچه که بر ما و شهرمان گذشته به آینده خوشبین هستیم، مطمئن هستیم صدها میلیارد تومانی که خرج پل ها شده به هیچ عنوان به هدر نرفته شاید آنها در کاهش ترافیک چندان تاثیری نداشته باشند اما موجب شکوفایی کرمان خواهند شد و میتوانند درسهای بزرگی به ما بدهد چرا که تاریخ ثابت کرده شکست پلی ست به سوی پیروزی و هر چه شکست بزرگتر درسهایش ماندگارتر.

به اشتراک بگذارید :مطالب مرتبط >