احیای تمدن کهن جیرفت شتاب بیشتری خواهد گرفت

 |  نوشته شده توسط :
سید‌رضا صالحی‌امیری وزیر ارشاد

وزیر ارشاد در جلسه رونمایی از فراخوان همایش بزرگداشت خواجوی‌کرمانی، جیرفت را یکی از ده نقطه تمدنی ایران دانست، او می گوید ظرفیت فرهنگی تمدنی استان کرمان کمتر از اصفهان و فارس نیست.

سید‌رضا صالحی‌امیری همچنین جیرفت را یکی از اصلی‌ترین تمدنهای شناخته شده دانست و بیان داشت: «اگر این نظریه ثابت شود جیرفت به عنوان نقطه شروع زندگی بشر معرفی خواهد شد.» وی می گوید با هماهنگی استاندار کرمان و میراث فرهنگی احیای این تمدن کهن شتاب بیشتری خواهد گرفت.

او گفته اگر کرمان در سطح ملی، منطقه ای و جهانی باز شناخته شود، از مقاصد مهم توریسم داخلی و خارجی خواهد شد.به گفته وزیر تدوین دانشنامه بزرگ کرمان در مراحل پایانی قرار دارد و به زودی به بهره‌برداری می رسد.

وی می گوید در کرمان شخصیت‌های بزرگی که منشا تحولات عظیم ملی در همه ابعاد و زمینه ها بوده‌اند، از جمله خواجوی‌کرمانی وجود دارند. او خواجو را در ردیف حافظ و سعدی  می داند. به اعتقاد وزیر استان کرمان به لحاظ اهمیت به مسائل فرهنگی به نسبت سایر استان ها پیشتاز است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شخصیت خواجوی‌کرمانی گفته از نظر اصحاب شعر و ادب حتی شخصیت حافظ نیز تحت تاثیر عرفان و اخلاقیات و سلوک خواجو قرار داشته است.

صالحی‌امیری تصریح کرد که بررسی این ظرفیت و شخصیت ادبی نصیب دانشگاه آزاد اسلامی شده و ما هم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن مفاخر ایران برای هر چه با شکوه تر برگزار شدن این کنگره تلاش خواهیم کرد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >