خون بیماران تالاسمی در شیشه هزینه ها

 |  نوشته شده توسط :

زمزمه های درد محرومیت این روزها با ناله های بیماران تالاسمی بیشتر در کوچه پس کوچه‌های جنوب می‌پیچد

راضیه زنگی آبادی – خون افراد مبتلا به تالاسمی را با خارج شدن این بیماری از لیست بیمه در شیشه می کنند.این طور که مدیر کل انتقال خون استان کرمان در چند روز گذشته گفته بود ۹درصد بیماران تالاسمی متعلق به این استان هستند.

به گفته نماینده پنج شهر جنوبی این بیماری در جنوب کرمان از میانگین کشوری بالاتر است و دلیلش هم ازدواج‌های فامیلی و وجود ژن معیوب در افراد است.

به گزارش «کاغذوطن» در آبان ماه سال گذشته معاون وقت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفته بود که تالاسمی یکی از شایعترین بیماری‌های ژنتیک است که نوع بتا تالاسمی در ایران بسیار شایع است و این شیوع در جنوب کشور قابل توجه است.

به گفته مسعود مطهری یک بیمار تالاسمی در دوران زندگی خود که اگر به طور متوسط آن‌را ۱۵ سال در نظر بگیریم، هزینه‌ای بسیار سنگین طی این مدت برای کشور دارد در حالی که هزینه پیشگیری و غربالگری بسیار ناچیز است.

رییس پایگاه انتقال خون شهرستان جیرفت هم اعلام کرده بود که هر بیمار تالاسمی به توجه به سن، جنس و وزن از یک تا چهار واحد خون در ماه نیاز دارد. در نتیجه برای رفع نیاز ۲۲۰ بیمار تالاسمی جیرفت و عنبرآباد ماهانه به ۳۰۰ تا ۳۳۰ واحد خون نیاز است.

به گفته علی بهزادی هر کیسه خون از زمانی که جمع آوری، فرآوری و آزمایش می‌شود و نهایتا به دست بیمار می‌رسد بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای سازمان انتقال خون هزینه دارد که به صورت رایگان در اختیار بیماران تالاسمی قرار می گیرد.

یک قلم دارو تالاسمی ۲۱۰ هزار تومان

این روزها اما برای بیماران تالاسمی ورق برگشته است و این افراد علاوه بر درد بیماری باید ترس و نگرانی فراهم کردن هزینه های درمان را نیز به دوش بکشند زیرا که در همین یک ماه گذشته به گفته مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران هفت داروی بیماران خاص تالاسمی و ام. اس به دلیل قانون مصوب مجلس از لیست بیمه خارج شده اند.

از آنجایی که در سه سال گذشته ۳۴۰۰بیمار تالاسمی از پوشش بیمه ای بیماران خاص خارج شده اند، رییس انجمن تالاسمی ایران به فارس گفته تا دو ماه قبل داروی بیماران تالاسمی به‌صورت رایگان در اختیار نیازمندان قرار می‌گرفت اما اکنون بیمار باید برای هر ریال دارو مبلغ ۱۲۰۰ تومان را بپردازد و از آنجا که هر فرد باید صد عدد دارو را به صورت ماهانه مصرف کند تنها برای یک قلم دارو باید ۱۲۰ هزار تومان پرداخت شود.

به گفته یونس عرب بیمه‌ها اعلام کرده‌اند که بیماران مبتلا به تالاسمی که تزریق خون انجام نمی‌دهند از لیست پوشش بیمه‌ای حذف شوند در صورتی که این کودکان از ۱۰ سال پیش تاکنون به جای تزریق خون داروی خوراکی مصرف می‌کنند و هزینه دولت را به شدت کاهش داده‌اند.

رییس انجمن تالاسمی ایران به باشگاه خبرنگاران گفته: هزینه تهیه هر قرصی که به جای خون مصرف می‌شود حدود ۳۰۰ هزار تومان است که همین موضوع هزینه سنگینی را به خانواده‌ها تحمیل کرده است.

به گفته او این بیماران نیازمند مراقبت‌های بیمارستانی و در مواقعی بستری شدن در بیمارستان‌ها هستند که اگر تحت پوشش بیمه قرار نداشته باشند توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند و در آن زمان اعلام می‌کنند که به جای مصرف کردن دارو نیاز به تزریق خون دارید.

عرب با بیان اینکه حدود ۲۰ هزار بیمار تالاسمی در کشور نیازمند درمان مستمر هستند، گفته: تقریباً ۹۵ درصد این بیماران در خانواده‌های بی‌بضاعت یا کم درآمد زندگی می‌کنند.

داروی ایرانی جایگزین نمونه خارجی

از آنجایی که هزینه های بیماری تالاسمی با افزایش نرخ ارز و وجود تحریم ها روبه افزایش است و برای هر بیمار ممکن هزینه مراجعه به پزشک معالجش بالغ بر ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار تومان دربیاید با عضو کمیسیون بهداشتی مجلس به گفتگو نشستیم.

احمد حمزه گرچه از خارج شدن داروی این بیماران از لیست بیمه اظهار بی اطلاعی می‌کند اما می گوید این دارو ها از لیست بیمه خارج نشده بلکه داروهای ایرانی جایگزین نمونه‌های خارجی می شوند در اصل داروهای خارجی که معادلش در ایران وجود دارند به دلیل کاهش هزینه ها از لیست حذف می شوند.

نماینده پنج شهر جنوبی در مجلس می‌گوید درست است که تصمیماتی برای بیماران تالاسمی گرفته شده اما ان جی او واحد بیماری های خاص قرار است که داروی این بیماران را با همکاری بیمه سلامت تامین کند.

حمزه همچنین اضافه می کند که معادل ایرانی داروهای خارجی برای این افراد تامین می شود و قرار است در اختیار بیماران قرار بگیرد./ کاغذوطن

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >