مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان:

راهی جز انتقال آب حوزه به حوزه نداریم

 |  نوشته شده توسط :

بحران آب اغلب مناطق کشور را در برگرفته، یکی از استان‌هایی که با تنش آبی شدید مواجه خواهد بود کرمان است. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان گفته برای حل مشکل آب راهی جز انتقال آب حوزه به حوزه نداریم.

چندسالی می شود که بحث کمبود آب در کشور مطرح است. به نوشته روزنامه پیام ما رئیس مرکز خشکسالی کشور گفته ۹۴درصد از مساحت کشور درگیر خشکسالی است. اخیرا نیز معاون اول رئیس جمهور گفته با توجه به شرایط آبی که در کشور وجود دارد ممکن است نیازمند تامین آب از خارج از کشور باشیم. استان کرمان یکی از استانهایی است که با تنش آبی شدید رو به رو است به ویژه در شمال و شرق استان. برای تامین آب استان کرمان بحث هایی در رابطه با انتقال آب مطرح است در این رابطه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان به کرمان نو گفت که طرح جامع آب شرب استان در دولت یازدهم تصویب شده و نحوه تامین آب شرب همه شهرهای استان مشخص شده است.
ابراهیم علیزاده گفته ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب شرب نیاز داریم و در بلند مدت هیچ راهی جز انتقال آب حوزه به حوزه وجود ندارد وی گفت که برای تامین آب شمال استان قرار است آب از سرشاخه های کارون منتقل شود. مطالعات انجام شده و طرح به دو قسمت تقسیم شده است. قسمت اول طرح انجام عملیات ۲۷۰ کیلومتر خط لوله در استان کرمان تا مرزهای استان یزد است که پیمانکار آن مشخص شده و حدود ۴۰کیلومتر از این پروژه انجام شده است. قسمت دوم طرح بالغ بر ۵هزار میلیارد تومان هزینه دارد و تصمیم داریم هزینه آن را از طریق فاینانس خارجی تامین کنیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان ادامه داد که مبدا انتقال آب به کرمان احتمالا سد خرسان در سرشاخه های کارون مرز استان چهارمحال بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد خواهد بود البته هنوز نهایی نشده است، اما این ۲۷۰ کیلومتر خط لوله مشترک است فرق نمی کند از بهشت آباد آب منتقل کنیم یا خرسان.
علیزاده افزود که برای تامین آب میان مدت شهرستان کرمان و رابر طرح انتقال آب از سد صفارود انجام خواهد شد که این پرژه تقریبا ۶۵درصد پیشرفت داشته است.
وی افزود طرح انتقال آب از دریای عمان برای صنعت شمال و جنوب استان و همچنین برای آب شرب پنج شهرستان جنوبی استان(کهنوج، قلعه گنج، فاریاب، رودبار و منوجان) توسط بخش خصوصی انجام می شود. یک شرکت از کشور ترکیه قصد انجام این پرژه را دارد و مطالعاتی در این زمینه انجام داده و گزارشهای ارائه کرده که در اختیار وزارت نیرو قرار گرفته است تا در این زمینه تصمیم گیری شود.
مردم و فعالان محیط زیست استانهای چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و خوزستان به شدت با انتقال آب از کارون مخالف هستند و معتقدند که این طرح کارشناسی شده نیست و به برهم خوردن اکوسیستم منطقه می انجامد. نمایندگان مردم این استانها هم در مجلس به این طرح اعتراض کردند تا جایی که در سالهای گذشته نمایندگان خوزستان تهدید به استعفای دسته جمعی را مطرح کردند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >