سرپرست سازمان صمت: شناسایی ۲۵ پهنه معدنی در شمال کرمان

 |  نوشته شده توسط :

سرپرست سازمان صنعت ،معدن و تجارت تصریح کرد: ۲۵ پهنه معدنی به مساحت ۴۶ هزار کیلومتر مربع شناسایی و به شرکت های توانمند واگذار شد.

مهندس مهدی حسینی نژاد سرپرست سازمان صنعت،معدن و تجارت استان کرمان ظهر امروز در نشست خبری گفت:ما دراستان کرمان با ۴۲ نوع ماده معدنی ،بیش از ۶۰ میلیون تن انواع مواد معدنی استخراج می کنیم  و کرمان ۲۱ درصد از استخراج مواد معدنی کل کشوررا به خود اختصاص داده و مقام اول را دارد.

وی ادامه داد:۱/۳ تولید ناخالص داخلی استان است و با مجموع ذخایر ۸/۵ میلیارد تن ؛ ۳۹ درصد سهم معدن در کل کشور را دایم.

به گفته ی این مسئول بیش از ۶۰ میلیون تن استخراج مواد معدنی را داریم که رصد این معادن کار دشواری بود و ما در کرمان برای اولین بار و به صورت پایلوت رصد را انجام می‌دهیم.

این مسئول تصریح کرد که در سامانه «کاداستر» عموم مردم می‌توانند به صورت آنلاین اطلاعات تمامی معادن را در اختیار داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۹۰۰ میلیون دلار صادرات داشته باشیم و خوشبختانه بالانس آن به نفع صنعت در حال تغییر است و متوسط قیمت هر کالا را افزایش دهیم یعنی به طور متوسط ۷۰۰-۸۰۰ دلار افزایش یافته است؛ تراز بارزگانی استان در حدود ۳۰۰میلیون دلار مثبت است.

وی تصریح کرد: در دهه فجر افتتاح‌های زیادی به ارزش ۱۸۶۰ داریم همچنین ۵۷  پروژه داریم که سه پروژه آن تعاملی است.

به گفته  وی گام دوم آزادی سازی محدوده های معدنی در ۲۵ بهمن ماه سال جاری انجام می شود.

ایران به نفت تکیه می کند؛ کرمان به پسته

میرزایی معاونت بازرسی نظارت سازمان صنعت معدن و تجارت گفت:جامعه اصناف زیر مجموعه سازمان صنعت ،معدن و تجارت هست۵۷ هزار واحد صنفی  تنها در شمال استان کرمان داریم که جنوب جدا شده است همچنین ۲۷۵ اتحادیه صنفی داریم که ۱۵ اتاق اصناف داریم.

وی افزود: ۲۳ هزار واحد صنفی در شهرستان موجود است که قریب ۴ هزار واحد صنفی آن فاقد پروانه کسب است.

به گفته ی میرزایی، اصناف با ضریب ۳حدود ۱۷۰ هزار نفر اشتغال زایی ایجاد کردند.

این مسئول ادامه داد که فرش کرمان یک جایگاه والایی در ریشه ما دارد و ما با همکاری مرکز فرش ایران در پی تحکیم جایگاه فرش هستیم ؛هم اکنون ۵۰ هزار قالی باف با ۱۸ هزار بیمه شده  داریم.

وی همچنین ازبرگزاری کارگاه آموزشی و رنگرزی کشوری در ۱۲تا ۱۴ بهمن ماه سال جاری خبر داد.

وی اذعان کرد: ۵۱ محصول صادراتی داریم که تقریبا ۹ محصول آن شاخص است اما ما باید روش های کشاورزی را تغییر دهیم و وابستگی مان را از پسته برداریم ؛ خوشبختانه تراز ما در تجارت مثبت است.

در۹ ماهه ابتدا سال:

تولید ۶۵هزار خودرو در منطقه ویژه اقتصادی بم

غفاری نژاد معاون صنایع سازمان در این نشست گفت: تولید خودرو بعد از تحریم ها رونق خوبی پیدا کرده است و ما در کرمان با سه واحد تولیدی ۶۵ هزار خودرو در منطقه ویژه بم تولید شده که رتبه چهارم را در کشور داریم.

وی افزود :تعداد ۷ محصول از محصولات استان محصول استراتژیک هستند و در کشورداری رتبه خوبی هستند ؛ اولین محصول فرومولیبدن است که ۱۰۰ در صد صادر می شود و در کشور رتبه اول را داریم که ۱۱۳۱ تن تولید کردیم.

وی ادامه داد که  ۱۱۰ فقره پروانه صادر کردیم که سه پروانه آن مربوط به واحد های بزرگ مقیاس با بالای ۱۰۰نفر اشتغال زایی بوده است.

معاون صنایع سازمان تصریح کرد: در زمینه محصولات فولاد نیز ۶ میلیون تن تولید گندله را داشتیم که در این زمینه نیز داری رتبه هستیم همچنین در زمینه کاتود مس نیز رتبه اول را داریم و در زمینه تولید لاستیک ۵۵ در ۹ ماهه اول سال هزار تن تولید شده ۳۷ درصد ازآن استان است و ما رتبه اول را داریم.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >