سوتغذیه از سر فقر یا بدی تغذیه | کرمان رتبه اول در کوتاهی قد

 |  نوشته شده توسط :
کودکان استان کرمان رتبه اول را در کم وزنی دارند

کودکان کرمانی قربانی سوتغذیه هستند. آمار سوتغذیه در کرمان به طور دقیق مشخص نیست. این درحالیست که برخی تعداد کودکان مبتلا به سوتغذیه را در استان 31هزار کودک زیر پنج سال می دانند.

راضیه زنگی آبادی _ سوتغذیه در کرمان دلایل مختلفی دارد، مسولان ذی ربط به دنبال پیشگیری و درمان سوتغذیه و توزیع سبدهای غذایی به ویژه در نقاط حاشیه برای کاهش این بیماری هستند.

این طور که مسوول واحد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان توضیح می‌دهد: آماری از کودکانی که در استان کرمان دچار سوتغذیه هستند در دست نداریم زیرا هر ده سال یک بار این کار انجام می‌ شود.

بهاره‌غیاثی می‌گوید در مهر و آبان امسال یک بررسی مصرف مواد‌غذایی در دستور‌کار قرار‌گرفته که احتمالا آنتروپمتری(ارزیابی بدن‌‌سنجی) در آن صورت بگیرد.
غیاثی از عوامل موثر در ایجاد سوتغذیه هم می‌گوید: این گرفتاری می‌تواند در بچه‌ای که بلافاصله بعد از تولد کودک اول به دنیا آمده، دیده شود، او همچنین به تعداد افراد و وضعیت اقتصادی خانوار اشاره کرد و گفت: کمبودآگاهی‌های تغذیه‌ای و وضعیت تغذیه خانواده به طور مثال لاغر بودن والدین روی کودک تاثیر دارد.
این مقام مسوول تصریح کرد: همیشه لاغری وجه نمایش سوتغذیه نیست بلکه افزایش وزن هم در این مجموعه قرارمی‌گیرد و در اصل بدی تغذیه، بحث سوتغذیه را مطرح می‌کند.
به گفته او در حال حاضر افزایش قیمت محصولات مواد غذایی نیز سبب شده است خانواده ها از خرید برخی مواد خوراکی خودداری کنند که عامل مهم در ایجاد سوتغذیه است.

کرمان رتبه اول در کم‌وزنی و رتبه دوم در کوتاه ‌قدی

به گفته غیاثی کرمان جز استان های ناامن غذایی به حساب می ‌آید و درکم وزنی و کوتاه قدی رتبه های اول و دوم را به ترتیب به خود اختصاص داده است، او توضیح می‌دهد: سوتغذیه طولانی مدت(لاغری) باعث کوتاهی قد می‌شود.
این مقام مسوول در خصوص حمایت انجام شده در راستای پیشگیری و درمان بیماری سوتغذیه می‌گوید: برنامه مکمل یار برای نوزادان در هنگام تولد در مراکز بهداشت درحال انجام است و فرقی ندارد که سوتغذیه داشته‌باشند یا نه، به این صورت که مولتی‌ویتامین، آهن و در صورت بودجه «روی»به کودک داده می‌شود و برای کودکان ۳تا۶سال وعده غذایی گرم در روستا مهدها و مهدهای حاشیه شهر به مدت ۱۲۰روز به کودک توزیع می‌شود.

او ادامه می‌دهد برای کودکانی که به سوتغذیه دچار هستند، کمیته امداد با همکاری علوم پزشکی در بخش حمایتی ،آگاه رسانی و مراقبت، سبد غذایی را تهیه کرده که حدود ۱۲۰هزار تومان است را در اختیار کودکان دچار سوتغذیه در خانواده‌های فقیر تا پنج سال می‌دهد. همچنین بنیاد علوی برای مادران باردار و شیرده که سوتغذیه داشته باشند به مدت ۱۲ماه یعنی تا آخر شیردهی، سبد غذایی در حد ۳۰۰هزار تومان لحاظ کرده است. او در ادامه گفت: اگر یک خانواده شش نفری بیشتر از دو بچه که مشکل سوتغذیه دارند، داشته باشند، دوسبد فقط می‌توانند دریافت کنند.
غیاثی راه تشخیص این بیماری را با بررسی های آنتروپمتری، یعنی اندازه گیری قد،وزن و دورسر اعلام کرد به این صورت که مشخصات کودک را درسامانه ثبت تا در وزن گیری های متوالی سوتغذیه تشخیص داده شود.
او تاکید می کند همه جا مشکلات تغذیه‌ای هست و در حاشیه نشینی کرمان هم زیاد دیده شده، اما در جنوب کرمان تعدادش به دلیل فقر فرهنگی و مالی بیشتر است.

سوتغذیه در جنوب وجود ندارد

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت اما در خصوص تعداد زیاد افراد دچارسوتغذیه درجنوب کرمان نظر دیگری دارد و می‌گوید من این موضوع را اصلا تایید نمی کنم.
علی سالاری دلیل خود را نبود پایه علمی و نبود تحقیقات میدانی در میان مردم در خصوص این بیماری معرفی‌ می‌کند.
سالاری می گوید: این که کشاورزی و وضع اقتصادی جنوب اوضاع خوبی ندارد، دلیل نمی شود که بگوییم سوتغذیه در جنوب زیاد است.

او معتقد است که در سال‌های گذشته آماری نبوده که به ما نشان دهد در حال حاضر این تعداد بالا یا پایین رفته است.
به گفته او نه از وزارت خانه و نه حتی از دانشگاه جیرفت آماری از تعداد افراد مبتلا به سوتغذیه در جنوب تحویل گرفته نشده است.

سالاری ادامه می‌دهد: این که همیشه می‌گویند در جنوب افراد دچارسوتغذیه زیاد هستند برای ما جنوبی ها توهین به حساب می‌شود،خوشبختانه ما تا به الان به دلیل سو تغذیه، بیماری نداشته‌ایم که بخواهیم درمان کنیم.

سوتغذیه در جنوب حقیقتی غیرقابل انکار

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی هم معتقداست که برنامه آماری در خصوص سوتغذیه وجود ندارد اما می‌گوید نمی توان این حقیقت را منکر شد که سوتغذیه در جنوب کرمان وجود ندارد،حتی با وضع اقتصادی کشور نمی توان گفت برنامه تغذیه به صورت کامل در در همه کشور در حال اجراست.
احمد حمزه به همشهری توضیح می‌دهد: دانش درست تغذیه درجنوب کرمان وجود ندارد حتی اگر بگوییم این مورد هم هست، وضعیت اقتصادی و دسترسی نداشتن مردم به همه مواد غذایی اعم از گوشت و میوه را نمی توان نادیده گرفت.
نمانیده مردم کهنوج می‌گوید: باید دو وجه سوتغذیه را در نظر گرفت هم چاقی هم لاغری، اما در شهرستان‌های جنوبی کم می توان فردی را پیدا کرد که چاق باشد و لاغر بودن مردم نشانه ای است براین که مردم تغذیه به طور اصولی ندارند و اولین قشر زنان باردار و کودکان هستند که درگیر می‌شوند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان کرمان گفت: طی شش ماهه نخست امسال بیش از ۲ میلیارد تومان برای رفع سوءتغذیه
کودکان کرمانی هزینه شده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ناصر شیبانی با اشاره به اینکه ۳۱ هزار کودک زیر ۵ سال مبتلا به سوءتغذیه در استان کرمان شناسایی
شده اند، گفت: ۱۶ هزار و ۱۲۶ نفر از این کودکان در شش ماهه نخست امسال از خدمات طرح همسفره بهره مند شدند.
وی با بیان اینکه ۲ میلیارد و ۹۲۶ میلیون تومان در شش ماهه نخست امسال برای رفع سوءتغذیه کودکان زیر ۵ سال در استان کرمان هزینه
شده است، افزود: این کمک هزینه در قالب سبد غذایی به خانوارهای این کودکان به منظور بهبود وضعیت جسمانی و سلامتی آنها اختصاص
داده شده است.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان کرمان با بیان اینکه سبدهای غذایی در دوره زمانی معین به کودکان دچار
سوءتغذیه ارائه می شود، گفت: پس از بهبودی کامل کودکان، افراد دیگری که با مشکل سوءتغذیه مواجه هستند جایگزین کودکان بهبودیافته
می شوند تا با توزیع سبد غذایی مشکل سوءتغذیه آنها نیز برطرف شود. / همشهری

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >