بر اساس نتایج حاصل از سرشماری سال 95

هرمزگان مقصد مهاجران کرمانی

 |  نوشته شده توسط :

بر اساس نتایج حاصل از سرشماری سال 95 بیشترین میزان مهاجرت از استان کرمان به استان هرمزگان بوده.

نتایج این گزارش بر اساس تعداد مهاجر واردشده به‌دست‌آمده است. مهاجر واردشده یعنی مهاجری که در طول یک دوره زمانی معین به منطقه موردنظر وارد می‌شود.
مهاجرت در کتاب لغتنامه جمعیت‌شناسی سازمان ملل این‌گونه تعریف‌شده است: «شکلی از تحرک جغرافیایی یا ترک مکانی است که بین دو واحد جغرافیایی صورت می‌گیرد. این تحرک جغرافیایی تغییر اقامتگاه از مبدا یا محل حرکت به مقصد یا محل ورود است، این‌گونه مهاجرت‌ها را مهاجرت دائم گویند و باید آن را از اشکال دیگر حرکات جمعیت که متضمن تغییر دایمی محل اقامت نیست تفکیک کرد».
نتایج حاصل از گزارش مرکز آمار ایران بر اساس مهاجران واردشده از سال ۹۰ تا ۹۵ نشان می‌دهد ۱۱۲ هزار و ۶۸۶ نفر در استان کرمان مهاجرت کرده‌اند و که از این تعداد ۶۴ هزار و ۶۷۱ نفر در داخل استان از شهرستانی به شهرستان دیگر مهاجرت داشته‌اند و ۴۸ هزار و ۱۵ نفر هم به دیگر استان‌ها مهاجرت داشته‌اند.
بیشترین میزان مهاجرت از استان کرمان به ترتیب به استان‌های هرمزگان، یزد، و تهران اتفاق افتاده که به ترتیب تعداد مهاجران در این استان ها ۱۰ هزار و ۱۶۳ نفر، ۸ هزار و ۲۶ نفر و ۶ هزار و ۷۸۲ نفر بوده است.
از ۱۰ هزار و ۱۶۳ هزار استان کرمانی که به استان هرمزگان مهاجرت کرده‌اند ۶ هزار و ۹۲۶ نفرشان در بندرعباس زندگی می‌کنند.
همچنین از ۶۴ هزار و ۶۷۱ نفری که در داخل استان مهاجرت داشته‌اند بیشترین میزان مهاجرت‌پذیری‌ها مربوط به سه شهرستان کرمان، سیرجان و رفسنجان بوده که به ترتیب تعداد مهاجران ۲۱ هزار و ۱۲۸ نفر، ۱۰ هزار و ۱۷۰ نفر و ۸ هزار و ۱۸۲ نفر بوده است.
از طرفی دیگر طبق نتایج سرشماری سال ۹۵، ۳۰ هزار و ۸۴۶ نفر نیز از شهر کرمان به دیگر استان‌ها مهاجرت داشته‌اند.
مهاجرپذیرترین استان ها

بررسی نتایج حاصل از سرشماری سال ۹۵ نشان می‌دهد که به ترتیب بیشترین تعداد مهاجران به استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان مهاجرت کرده‌اند.
سه استان اول در مهاجرت فرصتی
تهران با ۶۲۱ هزار و ۹۹۸ نفر، خراسان رضوی با ۳۰۱ هزار و ۲۳۲ نفر و فارس با ۲۶۵ هزار و ۶ نفر به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم ازنظر مهاجرت فرصتی قرار دارند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >