شهرها و روستاهای کرمان پس از سیستان و بلوچستان، فقیرنشین ترین نواحی کشور هستند

کرمان جزو ۱۰ شهر نخست فقیر نشین کشور

 |  نوشته شده توسط :

نتايج يك پژوهش معتبر در خصوص فقر نشان می‌دهد كه کرمان جزو 10 شهر نخست فقیرنشین کشور است.

براساس این پژوهش که نتایج آن در روزنامه اعتماد منتشر شده، شهرستان‌های تهران، مشهد، تبریز، زاهدان، اصفهان، اهواز، قم، بهارستان، شیراز و کرمان به عنوان ١٠ شهر نخست فقیرنشین کشور معرفی شده‌اند.

بر اساس نتایج دیگر به دست آمده از این پژوهش، فقیرترین نواحی کشور (نواحی دارای بالاترین نرخ سرشمار فقر) عبارتند از نواحی روستایی شهرستان‌های مهرستان (زابلی)، چابهار، کنارک، زاهدان و نیکشهر از استان سیستان و بلوچستان. طبق محاسبات تحقیق، نواحی روستایی این شهرستان‌ها دارای نرخ سرشمار فقر بالاتر از ٨٠ درصد هستند. رتبه‌های بعدی متعلق به نواحی روستایی شهرستان‌های خاش و سرباز از استان سیستان و بلوچستان، نواحی شهری شهرستان اندیکا از استان خوزستان، نواحی روستایی شهرستان دلگان و نواحی روستایی و شهری شهرستان هیرمند و پس از آن نواحی شهری شهرستان‌های سرباز و مهرستان از استان سیستان و بلوچستان است.

پس از سیستان و بلوچستان که بیشترین نواحی فقیر نشین را در خود جای داده، نواحی شهری و روستایی استان کرمان فقیرنشین ترین نواحی کشور هستند. پس از کرمان هم شهرها و روستاهای خراسان جنوبی قرار دارند.

این پژوهش که با سفارش موسسه آموزش و پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی و از سوی داود سوری و مجید عینیان صورت گرفته با بررسی ٢٠ شهرستان فقیر کشور، تعداد خانوارهای فقیر که نیاز به حمایت‌های شدید و اوژانسی دولت دارند را حدود ۵٠٠ هزار خانوار تخمین زده که ۲٫۵ درصد کل خانوارهای کشور را شامل می‌شود.

بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته برخی مناطق کاملا از فقر به دور بوده و افراد ساکن در آن از زندگی نسبتا خوبی برخوردارند.

این پژوهش نشان می‌دهد که نواحی شهری شهرستان مبارکه استان اصفهان، شهرستان البرز استان قزوین و شهرستان دامغان استان سمنان و نواحی روستایی شهرستان‌های کرج استان البرز، نجف‌آباد، خمینی‌شهر و مبارکه اصفهان، شهرستان فارسان استان چهارمحال، بختیاری، شهرستان البرز استان قزوین، شهرستان تیران و کرون استان اصفهان، شهرستان نظرآباد البرز، شهرستان شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان پاسارگاد استان فارس، شهرستان فلاورجان استان اصفهان، شهرستان‌های محمودآباد و بابلسر استان مازندران همگی دارای نرخ سرشمار فقر زیر ۳٫۵ درصد هستند.

این اعداد برای شهرستان مهرستان در استان سیستان و بلوچستان ۹۰٫۴ درصد تخمین زده شده است.

 

به اشتراک بگذارید :

One response to “کرمان جزو ۱۰ شهر نخست فقیر نشین کشور

  1. مردم اصفهان خودشون خواستن پس مردم کرمان هم باید مطالبه گر باشند
    مسئولین تا موقعی مردم مطالبه گری نکنند در خواب هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط >