مرور روزنامه‌های صبح شنبه ۴ آبان ۹۸

مسائل سیاست ‌خارجی و نیز اوضاع داخلی لبنان و عراق، امروز در روزنامه‌های کشورمان در یک روز بین‌التعطیلی که دو سه‌ روزنامه هم منتشر نشده‌اند، مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش روزآروز، کیهان و خراسان، در گزارش‌هایی به‌ نقل ‌از رسانه‌های آمریکایی فارین‌پالیسی و بلومبرگ، اصرار دارند اوضاع ایران در منطقه، هم در اقتصاد و هم امور نظامی، عالی است.

خراسان به ‌نقل از بلومبرگ نوشته که فشار حداکثری اقتصادی علیه ایران جواب نداده است و تحریم‌های اقتصادی آمریکا اثرشان را از دست‌ داده‌اند.

کیهان هم از قول فارین پالیسی نوشته ایران در نبرهای خاورمیانه برنده اصلی بوده است.

این روزنامه نوشته از یک‌‌‌دهه‌‌ونیم پیش هر جنگی علیه جبهه‌ای‌ که ایران رهبری می‌کند، آغاز شده شکست خورده است و حمله دقیق به تاسیسات‌ نفتی عربستان، نشانه‌ای ‌است ‌از تغییر اوضاع جهان.

روزنامه‌های اصول‌گرا اصرار دارند که اعتراض‌ها در عراق و لبنان شکل‌ فتنه به خودش گرفته و نفوذی‌ها در میان مردم معترض، این اعتراض‌ها را به سود سعودی‌ها یا به‌قول کیهان، شکست‌خوردگان در جنگ‌سوریه، منحرف می‌کنند؛ قدس نوشته سعودی‌ها در اعتراض‌های عراق موج‌سواری می‌کنند.

ایران و همشهری از بن‌بست‌هایی که بر سر کار رئیس‌جمهور و مثلا برنامه پیوستن ایران به FATF برپا شده، انتقاد کرده‌‌اند و آن‌را نتیجه سیاسی‌کردن و جناحی‌کردن مسائل کلان‌کشور خوانده‌اند.

همشهری نوشته مخالفت جریان منتقد دولت و مخالفان اصلاحات با FATF از آن‌‌رو بالا گرفته است که به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم؛ و آن‌‌‌ها نمی‌‌خواهند گرهی از مشکلات دولت باز شود.

اما سرمقاله‌‌نویس صبح ‌نو، روزنامه نزدیک به باقر قالیباف، به رئیس‌جمهور هشدار داده است دیگر حرف‌‌‌های‌‌اش درباره ضرورت پیوستن به FATF و نیاز کشور به رابطه با خارج را تکرار نکند، چون ممکن است کاسه صبر جریان منتقد دولت سر آید. این روزنامه این حرف‌‌‌های رئيس‌جمهور را درشت‌گویی خوانده و آن‌را به بازداشت بردارش یا شکست کامل برجام ربط داده است.

شرق و اعتماد نوشته‌اند در جلسه انتخاب نماینده دبیران کل حزب‌ها در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، حزب‌های اصول‌گرا به حضور قائم مقام دو جریان اعتمادملی و مجمع فرهنگیان اعتراض کرده‌اند.

پیام ما در گزارش اصلی‌اش به ممنوعیت استفاده از بخاری نفتی در مدارس پرداخته و این موضوع را اعتباری برای افزایش استانداردسازی سامانه گرمایشی مدارس قلمداد کرده است.

جام‌جم، روزنامه صداوسیما، به محتوای سریال‌های شبکه خانگی حمله کرده و آن را غیرخانگی و خلاف مصالح خانوادگی دانسته است.

گویا صداوسیما که حالا اختیار مدیریت بر وب‌سایت‌های دانلود فیلم و سریال را به‌دست‌گرفته، می‌کوشد اختیار تولیدهای شبکه ‌خانگی را هم به دست بیاورد!

هفت ‌صبح نوشته صداوسیما به چهار وب‌سایت دانلود فیلم و سریال مجوز داد که به کارشان ادامه دهند و آن‌را مجوز دانلود قانونی با سانسور خوانده است.

فاز اول ثبت نام مسکن دولتی با اعلام آدرس یک سامانه اینترنتی-سامانه آباد- آغاز شد. در این سامانه، امکان ثبت‌نام بی‌خانه‌های ساکن در ۱۷ کلان‌شهر یا شهرهای بزرگ وجود ندارد و فقط متقاضیان ساکن در شهرهای کوچک می‌توانند با ترتیبی که طی دو هفته پیش رو اعلام می‌شود، اسم‌نویسی کنند اما به‌نوشته این روزنامه کانون بحران و التهاب بازار مسکن در سال‌های اخیر در تهران و شهرهای بزرگ بوده است.

دریافت این خانه‌ها ۱۰ شرط کلیدی نیاز دارد که مهم‌ترین آن «داشتن ۳۰ میلیون تومان پول نقد برای سپرده‌گذاری در بانک» و همچنین «توانایی پرداخت ۵/ ۱ میلیون تومان قسط ماهانه» است. اشکالات طرح جدید از مسکن‌ مهر هم بیشتر است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=37095
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.