پنجم دی‌ماه، ۷۵درصد از خورشید تاریک می‌شود

آسمان صبحگاهی روز پنج‌شنبه، ۵ دی ماه شاهد خورشیدگرفتگی خواهد بود. این پدیده نجومی در سراسر کشور قابل مشاهده است و در کرمان از ۶:۳۶ صبح آغاز می‌شود و تا ساعت ۸:۲۷ ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره‌ی این پدیده گفت:‌ «در واپسین روزهای میلادی جاری و در ابتدای زمستان امسال آخرین گرفت خورشید در سال ۹۸ رخ خواهد داد».

وی با بیان این‌که این گرفت در پایان هفته جاری و در روز پنج‌شنبه پنجم دی ماه رخ خواهد داد، بیان کرد: «این گرفت از نوع حلقوی است که تنها در بخش‌های محدودی از کره‌ی زمین به صورت حلقوی دیده می‌شود و خوشبختانه سراسر کشور تحت پوشش گرفت جزئی خورشید خواهد بود».

عتیقی با بیان این‌که مقدار پوشش کشور از این خورشیدگرفتگی در نقاط مختلف کشور از نظر درصد گرفت متفاوت است، ادامه داد: «کمترین مقدار گرفت خورشید در کشور حدود ۴۵ درصد و بیشترین مقدار به میزان ۸۶ درصد خواهد بود که در جنوبی‌ترین نقاط کشور از جمله در جزایر کیش و قشم مشاهده خواهد شد».

به گفته‌ی وی، این گرفت در تهران با ۶۱ درصد پوشش قابل مشاهده است.

مسیر گرفت ۵ دی ماه

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد: «وضعیت گرفت حلقوی از کشور عربستان سعودی در حاشیه‌ی جنوبی خلیج فارس آغاز خواهد شد و پس از طی کردن کشورهای قطر، امارات و عمان از اقیانوس هند عبور کرده و با عبور از کشور هند در جنوب شرق آسیا پایان می‌یابد».

وی ادامه داد: «مسیر گرفت حلقوی پنجم دی ماه پس از کشور هند، کشورهای سریلانکا،‌ مالزی،‌ اندونزی و سنگاپور را طی می‌کند و از شمال جزایر ماریانا و گوام عبور خواهد کرد».

عتیقی اضافه کرد: «هر چند در کشورهای خلیج فارس مدت زمان گرفت حلقوی یک دقیقه است، ولی این زمان در کشور هند به بیش از ۳ دقیقه می‌رسد. بیشترین زمان گرفت حلقوی پنجم دی ماه سه دقیقه و ۴۰ ثانیه خواهد بود».

وی با بیان این‌که این گرفت در بخش‌هایی از اروپا و آسیا و همچنین شمال و غرب استرالیا به صورت جزئی دیده می‌شود، یادآور شد: «خورشیدگرفتگی پنجم دی ماه ۹۸ متعلق به ساروس (دوره) ۱۳۲ است و مربوط به چهل و ششمین گرفت از این ساروس است».
وی زمان آغاز این خورشید گرفتگی را از ساعت دو و ۲۹ دقیقه و ۵۳ ثانیه به وقت جهانی در روز ۲۶ دسامبر ۲۰۱۹ برابر با پنج‌شنبه پنجم دی ماه ۹۸ دانست و اضافه کرد: «این خور گرفت از اولین نقطه از کره زمین آغاز می‌شود و تا ساعت هشت و پنج دقیقه و ۴۰ ثانیه به زمان جهانی که سایه‌ی ماه زمین را ترک می‌کند، ادامه خواهد داشت».

عتیقی، خورشیدگرفتگی روز پنج‌شنبه را سومین کسوف در سال جاری میلادی و دومین و تنها خور گرفت قابل مشاهده در سال ۹۸ خورشیدی دانست و خاطرنشان کرد: «این خورشید گرفتگی در تهران حدود ساعت هفت و ۱۳ دقیقه صبح روز پنج‌شنبه پنجم دی ماه همزمان با طلوع مهر تابان از افق شرقی قابل مشاهده است و تا ساعت هشت و ۲۳ دقیقه صبح این روز ادامه دارد».

زمان گرفت خورشید در استان کرمان

ساعت شروع گرفت ۶:۳۶ دقیقه و تا ساعت ۸:۲۷ دقیقه ادامه خواهد داشت؛ در این استان ۷۳ درصد خورشید پوشیده می‌شود.
وی تاکید کرد: «زمان‌های مشاهده موجود در جدول فوق به این معنی است که از دقایقی قبل خورشید گرفتگی شروع شده، ولی از آنجایی که خورشید در ایران طلوع نکرده است، ما قادر به مشاهده‌ی آغاز گرفت نیستیم؛ از این رو زمان‌های شروع، به معنی زمان‌های آغاز مشاهده خورشیدگرفتگی است نه آغاز خورشید گرفتگی».

عتیقی با بیان اینکه در سراسر کشور امکان رصد خورشیدگرفتگی پس از طلوع خورشید وجود دارد، گفت: «این در حالی است که ساعتی قبل این گرفت قابل مشاهده بوده و از آنجایی که خورشید در زیر افق قرار دارد، قادر به مشاهده‌ی خورشید گرفتگی در آن زمان‌ها نیستیم».
وی ادامه داد: در گرفت حلقوی پنجم دی ماه سایه‌ی ماه بیش از سه ساعت بر روی کره زمین قرار دارد و ۱۲ هزار و ۹۰۰ کیلومتر را طی می‌کند.».

توصیه به رصدگران

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تاکید کرد: «برای مشاهده‌ی گرفت خورشید استفاده از عینک‌های رصد خورشید بسیار ضروری است و استفاده از سایر روش‌های غیر استاندارد مانند شیشه‌های دود زده، فیلترهای جوشکاری و فیلم‌های رادیولوژی، مورد تایید نیست؛ چرا که این ابزار می‌تواند برای چشم انسان خطرات جدی در پی داشته باشد».

عتیقی با تاکید بر این‌که رصدگران به هیچ وجه با چشم غیر مسلح خورشیدگرفتگی را رصد نکنند، یادآور شد: «علاوه بر آن برای رصد با تلسکوپ و یا دوربین‌های دو چشمی و عکاسی و فیلمبرداری از این رویداد از قبل باید تجهیزات مجهز به فیلتر استاندارد مانند فیلتر مایلار باشند و نگاه مستقیم به خورشید بدون استفاده از فیلترهای استاندارد حتی برای مدت بسیار کوتاه، خطرناک است و عوارض جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت».

ماه گرفتگی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان این‌که دو هفته پس از خورشیدگرفتگی پنجم دی ماه در شبانگاه جمعه ۲۱ و بامداد شنبه ۲۲ دی ماه جاری ماه گرفتگی رخ خواهد داد، افزود: «این ماه گرفتگی از نوع نیم‌سایه است که با وجود آن‌که کشور در منطقه‌ی تحت پوشش این خسوف است، ولی ماه گرفتگی نیم‌سایه که در علم نجوم قدیم به آن خسوف غیرمرئی می‌گفتند، با چشمان انسان چندان محسوس نیست و ارزش رصدی ندارد».

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=38970

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.