۱۰۰۰پیوند کلیه در کرمان انجام شده است

راضیه زنگی آبادی_ کرمان نو

۱۰ خرداد بود که معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر از انتظار ۲۵ هزار بیمار در کشور برای پیوند کلیه، کبد، قلب و مغز استخوان داد. این طور که ایسنا نوشته ایرج حریرچی در آئین افتتاح بخش پیوند کلیه در بیمارستان امام خمینی اردبیل اظهار کرد: از ۲۵ هزار بیمار در انتظار پیوند، هشت هزار و ۶۰۰نفر در کشور در انتظار پیوند کلیه هستند که به دلیل بالا بودن هزینه دیالیز سعی بر این است تا در همه استان‌ها بخش پیوند کلیه راه‌اندازی شود.

به گفته حریرچی هزینه هر بار دیالیز  ۵۰۰ هزار تومان برای هر بیمار است.

وی ادامه داد: در کنار هزینه بالای دیالیز‌، بیمار ساعت‌ها درد ناشی از این بیماری و دیالیز را تحمل می‌کند، بنابراین ضرورت دارد در قدم اول اجازه ندهیم تا افراد گرفتار بیماری کلیوی شوند.

 

۳۵۰ پیوند مغز استخوان

پس از انتشار این خبر به سراغ وضعیت صف انتظار بیماران پیوند اعضا در کرمان رفتیم، آن طور که کارشناس اداره پیوند و فراهم‌آوری اعضا دانشگاه علوم پزشکی کرمان می گوید: در استان کرمان ۴ پیوند کلیه،کبد،مغز استخوان و قرنیه صورت می‌گیرد، در حال حاضر حدود ۳۰ نفر در انتظار پیوند کلیه و حدود ۲۰ نفر در انتظار پیوند کبد هستند، تاکنون هم ۳۵۰ نفر پیوند مغز استخوان در بیمارستان افضلی‌پور و بالا۶۰۰نفر پیوند قرنیه در بیمارستان شفا انجام داده‌اند.

 

۱۰۰۰ پیوند کلیه در کرمان

به گفته میرزایی در کرمان بالای هزار پیوند کلیه و ۵۰ مورد هم کبد انجام شده است که ۸۰۰مورد پیوند کلیه از فرد زنده و ۲۸۰ مورد در اثر مرگ مغزی فرد متوفی بوده است. بیشترین مرگ مغزی هم به دلیل تصادفات در کرمان دیده شده است.

محمدرضا میرزایی ادامه می‌دهد: در هر شهری لیست انتظار براساس پیوندی است که در آن منطقه صورت می‌گیرد اگر ما لیستی از پیوند قلب نداریم به معنای نبود متقاضی پیوند قلب نیست، بلکه پیوند قلب در کرمان انجام نمی‌گیرد.

۷۵۰۰متقاضی اهدا عضو

این مقام مسوول تعداد اهداکنندگان اعضای بدن را هفت هزار و ۵۰۰نفر اعلام کرد و می گوید: افراد می‌توانند برای دریافت کارت اهدا عضو به صورت آنلاین ثبت نام کرده و آن را به صورت آنی دریافت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

÷ 1 = 7