جزئیات ساماندهی کارگران غیربومی در فصل برداشت پسته رفسنجان اعلام شد

سرپرست شهرداری رفسنجان با اشاره به آغاز فصل برداشت پسته و ساماندهی کارگران فصلی گفت: تمهیدات لازم برای اسکان موقت کارگران اندیشیده شده است.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایسنا، شهریورماه هرسال زمان آغاز برداشت پسته شهرستان رفسنجان است که قطب بزرگ تولید این محصول در جهان به شمار می رود و با ۸۰ هزار هکتار باغ مشجر پسته سهم عمده صادرات کشور در این محصول را به خود اختصاص می دهد.

اگرچه براساس اعلام مسئولان رفسنجان، برآورد تولید و برداشت محصول پسته امسال در مقایسه با سال گذشته کاهش نشان می دهد اما هرسال در شهریورماه همه متولیان در شهرستان رفسنجان بسیج می شوند تا بتوانند زمینه های مناسب برای آغاز فصل برداشت در این شهرستان را فراهم کنند.

نیاز کشاورزان رفسنجانی به کارگران فصلی قابل انکار نیست. خدماتی که نقش عمده ای در برداشت به موقع و  فرآوری بزرگترین محصول صادراتی کشور را برعهده دارند. این قشر برای تأمین نیاز خانواده‌های خود بعضاً از سایر شهرها و استان‌ها وارد رفسنجان می‌شوند و به ناچار در سطح شهر سکونت می کنند.

در همین راستا بایستی یکسری اقدامات صورت گیرد تا پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و در این راستا طرح ساماندهی این قشر مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفت و برای اسکان آنها مکان مناسبی در نظر گرفته شد.

“ملکی” سرپرست شهرداری رفسنجان در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: حضور کارگران فصلی در نقاط مختلف سطح شهر باعث ازدحام، اختلال و بعضاً ایجاد مزاحمت‌هایی برای شهروندان به خصوص در شرایط کرونایی می‌شود.

وی افزود: تبعات اجتماعی و بهداشتی ناشی از تجمعات، مدیریت شهری را بر آن داشت تا نسبت به اتخاذ راه حل مناسب برای جلوگیری از تشدید و بروز این مشکلات اقدام نماید.

ملکی جزئیات اسکان موقت کارگران فصلی را چنین تشریح کرد: برای اسکان کارگران فصلی در ورودی شهر، ضلع جنوب غربی میدان امام حسین(علیه السلام) زمینی به مساحت ۸۰۰۰ مترمربع در نظر گرفته شده که این مکان دارای سرویس بهداشتی، حمام و … است.

سرپرست شهرداری رفسنجان بیان کرد: احداث این مکان باعث عدم تجمع و تردد کارگران غیربومی در سطح شهر می شود و چنانچه شهروندان به کارگر نیاز داشته باشند بایستی به محل اسکان کارگران فصلی مراجعه نمایند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=76235
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.