هشدار جهاد کشاورزی به کشاورزان| نمک در بسته‌های کود!

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب‌ کرمان گفت: کشاورزان در خرید کود سولفات آمونیوم وارداتی دقت کنند.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایسنا، “فرامرز رستگاری” با یادآوری خسارات وارده به کشاورزان به علت استفاده از نهاده های کشاورزی وارداتی اظهار کرد: افراد سودجو با جعل برند کود سولفات آمونیوم وارداتی کشور ازبکستان اقدام به توزیع کودهای تقلبی و بی کیفیت در کشور نموده اند که ضرورت دارد کشاورزان از خرید این نوع کود تقلبی که نمک طعام است،  جداً خودداری نمایند.

 وی با اشاره به ضرورت مصرف متعادل کود و تولید محصول سالم و با کیفیت افزود: حفظ حاصلخیزی و باروری خاک های کشاورزی، پایداری تولید، عرضه محصول سالم و با کیفیت، افزایش ضریب اطمینان مصرف کنندگان، حفظ و پایداری محیط زیست و سلامتی جامعه، مستلزم تغذیه متعادل محصولات کشاورزی با مواد کودی سالم و با کیفیت استاندارد است.

رستگاری با اشاره با تازه خوری محصولات کشاورزی بیان کرد: از آنجایی که بیش از ۷۰ درصد محصولات تولیدی زراعی در جنوب کرمان ماهیت تازه خوری دارند، حد مجاز عناصر غذایی موجود در محصولات تولیدی از اهمیت بالایی برخوردار است که در این راستا ضرورت ایجاب می‌کند کشاورزان در مصرف مواد کودی مورد نیاز به ویژه کودهای ازته نهایت دقت و اهتمام را داشته باشند.

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان گفت: کود سولفات آمونیوم از جمله کودهای ازته پرمصرف و مورد توجه کشاورزان در محصولات زراعی و باغی است که بر اساس اعلام موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، برخی از افراد سودجو با بسته بندی حاوی نمک طعام و جعل برند کود سولفات آمونیوم وارداتی کشور ازبکستان اقدام به توزیع آن در کشور نموده اند.

وی با بیان خسارات کودهای وارداتی تقلبی افزود: مصرف این کود تقلبی علاوه بر خسارت شدید به گیاه و نابودی محصول تولیدی، موجب شور شدن خاک زراعی، نابودی ریز موجودات خاک و تولید ریزگردهای خطرناک می شود.

رستگاری به کشاورزان منطقه  توصیه کرد: در زمان خرید کود شماره گواهی ثبت ماده کودی را از طریق شماره پیامک ۳۰۰۰۶۴۶۴۲۴ استعلام نمایند و هنگام خرید کود ضمن اطمینان از وجود لیبل و برچسب موسسه تحقیقات خاک و آب بر روی کیسه های کود، از فروشندگان فاکتور فروش دریافت کنند.

وی از کشاورزان خواست در صورت مشاهده هر نوع کود تقلبی در فروشگاه ها و یا توزیع در سطح منطقه از طریق شماره تلفن های ۰۳۴۴۳۲۶۲۰۶۴ و ۰۳۴۴۳۲۶۰۰۱۷ اطلاع رسانی نمایند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=80193
1 نظر
  1. آرزو می گوید

    من همیشه از امداد کود غنچه میخرم هم داخلیه هم واقعا خوبه. تازه اگه بخوای خودشونم میان کود میدن پای درختت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.