کشاورزان منتظر ابلاغ اعتبارات بخشودگی وام‌های کشاورزی باشند

محمدرضا پور ابراهیمی تصریح کرد: با توجه به مشکلاتی که استان کرمان در سال گذشته در بحث خشکسالی و گرمازدگی مواجه شد، کشاورزان دچار خسارت شدند و به همین دلیل موضوعات مربوط به وام‌های بخش کشاورزی و بیمه محصولات کشاورزی در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت.

وی اظهار کرد: با توجه به تصمیمات اخذ شده، مقرر شد تسهیلات بخش کشاورزی را به استناد احاکم برنامه ششم توسعه استهمال کنیم و سود و جرائم بخشیده شود.

او افزود: سال گذشته حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای این امر تخصیص داده شده بود که کفاف خسارت وارده را نمی‌داد و لذا پیگیری‌های لازم انجام شده و قرار است رئیس سازمان برنامه و بودجه بر اساس توافق صورت گرفته حداقل مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان در هفته‌های اخیر به این موضوع اختصاص دهد.

پور ابراهیمی از وزیر جهاد کشاورزی خواست تا پیگیری مجدانه تخصیص این اعتبارات را داشته باشد و ادامه داد: لازم است که هر چه سریعتر این اعتبارات از طرف سازمان برنامه برای اجرایی شدن بخشودگی سود و جرائم وام‌های کشاورزی انجام شود.

وی بیان کرد: در نشست‌های مشترک کمیسیون اقتصادی در سال گذشته، قول موافق رئیس بیمه صندوق کشاورزی بر پرداخت سریع تعهدات بیمه کشاروزی استان و لحاظ کردن بیمه پایه و اعمال ضرایبی برای افزایش پرداخت‌های خسارت‌های بیمه‌ای بود و بر همین اساس نشست مشترک رئیس صندوق بیمه با فعالان و کشاورزان در کرمان برگزار شد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متاسفانه علی‌رغم تعهد انجام شده تا امروز تعهدات صندوق بیمه کشاورزی در ارتباط با موضوعات مربوطه عملیاتی نشده و مشکلات متعددی ایجاد شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص لزوم پیگیری تسریع ابلاغ اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی سال ۹۸ برای بخشودگی سود و جرائم وام‌های کشاورزی تصریح کرد: این مسئله در هیئت وزیران هم تصویب شده و طی چند روز آینده با پیگیری از طریق وزارت پرداخت خواهد شد که حجم زیادی از وام‌های بلاتکلیف، مشخص می‌‌شود.

حجتی عنوان کرد: با توافق انجام شده با صندوق بیمه محصولات کشاورزی طی چند روز آینده پرداخت خسارت محصولات کشاورزی استان با اولویت در دستور کار قرار خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 × 1 =