احتمال برگشت اعتبارات استان| استاندار: ظلم به کرمان است

نگرانی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در خصوص جذب نشدن اسناد خزانه استان درحالیست که گفته می‌شود اعتبارات تبصره‌ی ۱۹ در سال گذشته و امسال وصول نشده است.

رییس سازمان مدیریت کرمان می‌گوید تاکنون زمان جذب اسناد خزانه تمدید نشده و اگر تمدید نشود خطر جدی وجود دارد و نگران هستیم اعتبار برگشت بخورد.

به گفته جعفر رودری، کرمان در بحث اسناد تسویه بند و تبصره ۵ جزو استان های پیشرو است و کار انجام شده و باید بحث مالیاتی تائید شود.

او می‌گوید در بودجه امسال بیش از ۱۸۸۰ میلیارد تومان ابلاغی تملک دارایی سرمایه ای به استان را داشته ایم که ۷۹۲ میلیارد تومان آن معادل ۴۲ و نیم درصد تاکنون تخصیص یافته و ۳۴۴ میلیارد تومان آن نقد است.

۲۷ درصد اسناد جذب شده است

۶۵۳ میلیارد تومان اسناد در سال جاری داشتیم که از این میزان ۲۳ میلیارد تومان معادل ۶.۲ درصد اسناد استانی و ۵۴ درصد ملی جذب شده و در مجموع ۲۷ درصد اسناد جذب شده است.

رودری اضافه می‌کند که سال گذشته تا پایان بهمن ماه جذب اسناد ۲۰ درصد بیشتر بود که اگر این مهلت تمدید نشود، به شدت با مشکل مواجه می شویم و اعتبار برگشت می خورد.

او می‌گوید در بحث فروش اموال مازاد دستگاه های اجرایی، هدفگذاری استان کرمان در سال جاری ۴۹۱ میلیارد تومان بود و مجوز ۸۵ میلیارد تومان گرفته شد و تاکنون نزدیک به ۳۳ میلیارد تومان فروش و ۲۳ میلیارد تومان به استان ابلاغ شده است.

مصوب درآمد عمومی استان کرمان در سال جاری ۶۰۵۱ میلیارد است که ۵۷۱۲ میلیارد تومان آن مالیاتی است و مصوبه ۹ ماه مالیاتی ۴۲۸۴ میلیارد تومان بوده است.

رودری افزود: در ۹ ماهه امسال ۵۱۸۲ میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده و ۹۰۵ میلیارد تومان مازاد درآمد داریم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: در حوزه غیرمالیاتی ۱۴۱ میلیارد تومان مصوب بوده که ۱۱۳ میلیارد تومان منفی هستیم اما برآیند دو بخش و نسبت به رقم تفاهمنامه منعقد شده برای محاسبه مازاد درآمد استان ها ۹۸۲ و نیم میلیارد تومان مازاد درآمد داریم.

انتقاد استاندار به جذب اعتبارات در استان

در همین حال استاندار کرمان هم می‌گوید برگشت اعتبار در شرایط بی‌پولی، ظلم به استان است. مصوبه استان را مبنی بر جابجایی اعتبار بین دستگاهی در صورت عدم جذب، با قطعیت پیگیری می‌کنیم و دستگاه‌هایی هستند که الان آمادگی جذب اعتبارات اضافه را دارند.

علی زینی وند افزود: علی رغم تمام زحمات در جذب اعتبارات و استفاده از ظرفیت های بودجه وضعیت استان کرمان مناسب نیست و دو ماه پایانی سال باید اتفاقات خوبی را در این زمینه شاهد باشیم.

وی عملکرد پایین کرمان در جذب اعتبارات را شایسته این استان ندانست و گفت: لیست پروژه های نیمه تمام توسط معاون عمرانی استاندار تهیه شده و امیدواریم تا خرداد ماه بتوانیم آنها را تکمیل کنیم که اتفاقات خوبی در حوزه زیرساخت داشته باشیم.

اعتبارات تبصره‌ی ۱۹ جذب نشده است

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: «در استان کرمان اعتبارات تبصره‌ی ۱۹ در سال گذشته و امسال یک ریال جذب نشده که باید مدیران جدی‌تر پیگیر باشند».

حسن‌پور با اشاره به سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه در هفته‌های آینده به استان کرمان و بیان این‌که باید از این فرصت استفاده کنیم، گفت: «مدیرکل آموزش و پرورش استان در گرفتن اعتبار برای تکمیل ساختمان ستادی این اداره کل خوب عمل کرده است».

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=63043
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.