کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در مسیر اجرای دوباره

محسن صالحی‌نیا، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد طرح کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی گفته به‌احتمال فراوان طرح جدید کارت اعتباری خرید کالای ایرانی با توسعه جامعه هدف و تنوع محصولات تا یک ماه آینده کلید خواهد خورد و بر اساس تکلیفی که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تعیین کرده با رایزنی و مذاکره با بانک مرکزی و هماهنگی‌های انجام‌شده در کمیته راهبری ستاد اقتصاد مقاومتی اقدامات اولیه انجام‌شده و اجرای طرح مذکور «اجتناب‌ناپذیر» است.

از صحبت‌های این مقام مسوول مشخص می‌شود که اجرای دوباره این طرح، به خواست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بوده.

همان‌طور که محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت هم به ایسنا گفته «در مصوبه سال جاری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بندی آمده و باید بازنگری‌هایی در ارتباط با طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی مدنظر قرار گیرد. بنده هفته قبل به بانک مرکزی ابلاغیه‌ای را ارائه کردم و این بانک نیز ابلاغیه مربوطه را به بانک‌های عامل ارسال می‌کند. در سال گذشته قرار بر این بود به نرخ خاصی کارت اعتباری مدنظر قرار گیرد و بانک مرکزی خط اعتباری ارائه کند، اما به دلایل مختلفی از این کار خودداری شد. در سال جدید با روش مناسب‌تری کارت اعتباری خرید کالای ایرانی مدنظر قرار می‌گیرد و با نرخ رسمی مصوب شورای پول و اعتبار و تخفیفی که واحدهای تولیدی می‌دهند کار پیش خواهد رفت و پس از ابلاغیه بانک مرکزی زمان و رقم طرح مذکور اعلام خواهد شد.»

تغییرات طرح

عباس هاشمی، مدیرکل صنایع فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره تغییرات طرح خرید کالای ایرانی با کارت اعتباری در سال ۹۶ گفته کارت اعتباری خرید کالای ایرانی بدون هیچ محدودیتی مشمول حال همه متقاضیان اعم از کارگر، کارمند، بازنشسته و… خواهد شد که عضو یکی از صندوق‌های بیمه‌ای باشند. علاوه بر آن محدودیت مشارکت بانک‌ها در این طرح برداشته خواهد شد و کلیه بانک‌های مورد تأیید بانک مرکزی می‌توانند کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی را صادر کنند.

به گفته وی در طرح جدید کارت اعتباری دوره بازپرداخت تسهیلات دریافتی ۲۴ماهه و با نرخ سود ۱۸درصدی خواهد بود که ۶درصد آن توسط تولید‌کنندگان و در قالب تخفیف و ۱۲درصد دیگر توسط خریداران به بانک‌ها پرداخت خواهد شد.

آن‌طور که همشهری نوشته، پیشنهاد وزارت صنعت برای پرداخت تسهیلات کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در یک قالب کلان به بانک مرکزی ارائه‌شده و برخلاف سال گذشته کارت‌های مذکور با رنگ‌های مختلف طلایی، برنزی و… نخواهد بود اما درصورتی‌که بانک مرکزی پیشنهادی برای نحوه ارائه این تسهیلات مذکور داشته باشد قابل‌بررسی و اجرا خواهد بود.

در این طرح حداقل تسهیلات پرداختی به مشمولان پنج میلیون تومان پیشنهادشده اما هیچ محدودیتی برای سقف پرداخت تسهیلات مذکور وجود نخواهد داشت و پیش‌بینی‌شده تا مشمولان این طرح به هر میزانی که اقساط خرید کالاها را پرداخت می‌کنند در اعتبار کارت آن‌ها ذخیره شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.