ثبت‌نام جدید نهضت ملی مسکن در بم انجام نمی‌شود

کرمان‌نو- معاون اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: تا زمانی که زمین برای ساخت مسکن تامین نشود ثبت نام جدید در این شهرستان انجام نمی‌شود.

به گزارش کرمان‌نو، مجتبی زابلی‌زاده روز شنبه در نشست بررسی وضعیت نهضت ملی مسکن در بم افزود: مشکل مابقی زمین های سمت جنوب بلوار خلیج فارس نیز در حال رفع شدن است که بزودی به محدوده الحاق خواهد شد.

او با اشاره به اینکه در شهر بم مشکلات زیادی در تامین زمین وجود دارد زیرا زمین های دولتی این شهر سال‌های قبل واگذار و مابقی نیز کشاورزی با کاربری باغی تعریف شده‌ ادامه داد: به دلیل باغ- شهر بودن بم و همچنین ثبت جهانی یونسکو ، تغییر کاربری زمین‌ها ممنوع است بنابراین تصمیم گرفته شد تا به سمت الحاق زمین برویم.

معاون اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان ادامه‌ داد: تنها محدوده الحاقی زمین در بم، سمت جنوب بلوار خلیج فارس این شهر بود که با پیگیری‌های زیاد در فاز نخست حدود ۷۳ هکتار به این شهر الحاق شد.

او با اشاره به اینکه تاکنون ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر ثبت نامی داشتیم که سه هزار و ۵۰۰ نفر تایید نهایی شده و حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در این محدوده صاحب مسکن خواهند شد، تصریح کرد: طراحی مطالعات فازهای اول و دوم انجام شده و در کمیسیون ماده ۵ نیز مصوب شده که آماده سازی آن شروع خواهد شد.

زابلی‌زاده با اشاره به اینکه این واحدها در متراژهای مختلف طراحی شده زیرا الگوی ساخت برای نهضت ملی مسکن واحدهای۸۰ تا ۸۵ متری با تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومان است، خاطرنشان کرد: ساختمان ها باید براساس تسهیلات بانکی و سهم آورده مردم احداث شوند و مردم براساس توان مالی می توانند هر الگویی را انتخاب کنند.

او اظهارداشت: به دلیل مشکلات مالی و هزینه‌های ساخت، مردم در واحدهای با مقیاس بزرگ دچار مشکل می‌شوند اما اگر مردم توان مالی دارند و سهم مشارکت خود را افزایش دهند می‌توانند قابلیت انتخاب داشته باشند.

شهرک الحاقی با شرایط اقلیمی بم طراحی شده است

معاون اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان همچنین بیان کرد: در این شهرک واحدها به صورت ۲طبقه و با توجه به شرایط اقلیمی بم طراحی شده است و فراخوان سازنده در همین هفته برگزار و کار اجرایی شروع خواهد شد.

او با اشاره به اینکه همه قطعه‌ها مستقل و به صورت بلوک‌های هزار متری ۱۰ واحدی یا ۵۰۰ متری پنج واحدی خواهد بود تصریح کرد: هزینه آماده‌سازی شبکه معابر، زیرسازی، جدول‌گذاری و آسفالت این شهرک را اداره کل راه و شهرسازی انجام خواهد داد.

زابلی‌زاده تاکیدکرد: در بحث ساختمان‌سازی پیشنهاد شده سازنده کار را تا مرحله نما انجام دهد و سپس مردم خودشان به صورت تدریجی و با توجه به توان مالی که دارند کار را به پایان برسانند.

بنیادمسکن در منطقه المهدی بم خوب عمل نکرد

معاون اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان همچنین درباره منطقه المهدی خاطرنشان کرد: با توجه به تجربه اشتباهی که در واگذاری منازل نهضت ملی در خیابان المهدی بم داشتیم، تصمیم گرفته‌شد این منطقه را خود اداره کل راه و شهرسازی کرمان انجام دهد.

او بیان کرد: در منطقه المهدی بم واگذاری به صورت برون ساخت بود که بنیاد مسکن نیز کارگزار منطقه معرفی شده بود و انتظار داشتیم مردم خودشان مدیریت لازم را انجام دهند اما موفق نبودند و مردم به صورت همگون کار نکردند.

او با اشاره به اینکه در این منطقه برخی قطعه‌ها واگذاری شده اما برخی مردم هنوز پروانه نگرفته‌اند یا حتی فوندانسیون هم ریخته نشده است،ادامه داد: بنیاد مسکن در منطقه المهدی بم به‌خوبی عمل نکرد و باید اگر شخصی توانایی مالی نداشته حذف و شخص دیگری جایگزین می‌شد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=97184
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.