رویکردهای سیاسی را با رویکرد اجتماعی دنبال کنیم

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: در بحث آسیب‌های اجتماعی باید رویکردهای سیاسی مان را با رویکرد اجتماعی دنبال کنیم.

عباس صادق زاده ظهر پنج شنبه در جلسه کارگروه آسیب اجتماعی شهرستان بم افزود:هر مدیری که دغدغه توسعه اقتصادی و شرایط زیر ساختی جامعه را داشته باشد باید به موضوعات اجتماعی بپردازد زیرا توسعه در جامعه زمانی محقق می شود که همه جانبه باشد .

مدیرکل بهزیستی استان کرمان بیان کرد: اگر جامعه ای دست خوش مشکلات است به دلیل بی توجهی به مسایل اجتماعی بوده زیرا ما در طول تاریخ به این مسایل بی‌توجهی کردیم و بی‌برنامگی،بی‌توجهی و نبود استراتژی علمی باعث شده در مسایل اجتماعی توفیقاتی بدست نیاوریم.

او گفت:در بحث آسیب اجتماعی شاید در لفظ به موضوعی اشاره کرده ایم اما در عمل کمتر به آن توجه کرده و با جابجایی این دو مورد قطعاً نتایج بهتری کسب خواهیم کرد.

صادق زاده اظهارداشت: زمانی متوجه شدیم در جامعه برخی مسایل آرامش مردم را تغییر می دهد به شدت از استراتژی انکار استفاده کردیم و انکار این موضوع باعث بوجود آمدن ضررهای درازمدت شد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان ادامه داد:در گذشته شرایط حاکم بر جامعه ایجاب می کرد استراتژی انکار را پیش رو داشته باشیم اما بعد از سیاست انکار ،رویکرد پلیسی امنیتی داشتیم.

او می گوید: زمانی که در آسیب‌های اجتماعی با رویکرد امنیتی ورود کردیم با هرکس که معضل اجتماعی بود به عنوان ناهنجار از آن نام بردیم و قبل از ورود عالمانه و مدبرانه با آن شخص برخورد کردیم .

عباس صادق زاده تاکید کرد: اگر جوانی از روی ناآگاهی و نداشتن مهارت اقدامی کرد آن جوان را در ملاء عام تخریب کرده و به اقدامات بزرگ تری وادارش کردیم و بعداً فهمیدیم استراتژی پلیسی امنیتی نیز جواب نداده است در نتیجه استراتژی سوم یعنی به نصیحت پرداختیم.

او تصریح کرد: در استراتژی نصیحت در منبرها،مدارس ، جلسات و کرسی های آزاداندیشی شروع به نصیحت کردیم و مجدد متوجه شدیم این استراتژی نیز جوابگو نیست و ناخواسته وارد استراتژی عالمانه شدیم.

صادق زاده عنوان نمود:منظور از استراتژی عالمانه تفکر سنجیده ،عاقلانه و موثر است یعنی کار و هزینه‌ی بی جهت انجام ندهیم تا نتیجه مفید داشته باشیم .

او ادامه داد:توسعه بدون لحاظ مسایل اجتماعی ابتر و بدون نتیجه است زمانی رویکردها تجمیع گردد و از موازی کاری پرهیز شد یعنی کارعالمانه انجام داده‌ایم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان خاطرنشان شد:در رویکرد عالمانه در جامعه ای که دست خوش آسیب اجتماعی شده موازی کاری و مدل های بومی دستگاه ها مانع بزرگی به حساب می‌آیند.

او افزود: تا زمانی که تفکرات عالمانه را نپذیریم و راهکارهایمان مبتنی بر رویکرد عالمانه و براساس یک برنامه ریزی صحیح علمی نباشد عملکردمان با رویکرد انکار ،رفتار پلیسی و نصیحت هیچ تفاوتی ندارد و خروجی کار یکی است .

مدیرکل بهزیستی استان کرمان تاکید کرد:دانشگاه های ما تولیدات گلخانه ای دارند یعنی گل در فضای مشخص و دمای مشخص رشد می کند و اگر آن گل وارد طبیعت شود با اولین باد می افتد.باید محصولی تولید کنیم که متناسب با اوضاع جامعه باشد.

او اظهارداشت: آسیب اجتماعی قدرت زیادی دارد و در جوامع دیگر نیز وجود دارد اما آن ها این آسیب را مدیریت کرده و سرکوب نکردند .

صادق زاده گفت:آسیب اجتماعی همراه با صنعت، تکنولوژی و پیشرفت می آید و باید جلوی موازی کاری ها گرفته شود و با برنامه علمی به بحث آسیب اجتماعی ورود داشته باشیم .

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: برخی مواقع رفتارهای ضداجتماعی از آسیب اجتماعی بدتر هستند

اگر امروز تعداد افراد معتاد یا خشونت دیده از اعتیاد ما را وادار کرده اند به آسیب اجتماعی بپردازیم باید به توسعه هم اشاره کنیم.

صادق زاده بیان کرد:تربیت از رفتار نشأت میگیرد نه از گفتار، اگر رویکرد ما به تربیت انسان ها معطوف شود و برنامه هایی تدارک ببینیم از آسیب اجتماعی پیشگیری کرده ایم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=62908
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.