رئیس شورای عالی استان‌ها:


فقدان آموزش در جامعه شورایی غوغا می‌کند

کرمان‌نو-رئیس شورای عالی استان‌ها و نایب رییس ائتلاف انقلابیون کشور گفت: مسئله فقدان آموزش در بحث توسعه ظرفیت‌های جامعه شورایی غوغا می‌کند و کدام عقل سیاسی اجازه می‌دهد شخص از مردم رای بگیرد اما به وظایف و حدود اختیارات خودش آشنا و توجیح نباشد و آموزش‌های اولیه را هم ندیده باشد.

به گزارش روز چهارشنبه کرمان‌نو ، پرویز سُروری در نشست هم اندیشی و مشکلات شوراهای شرق استان کرمان در تالار پرستوی ارگ جدید بم افزود:بیش از ۵۰ درصد تخلفات جامعه شورایی مربوط به فقدان اطلاع از حوزه اختیارات ، وظایف و تکالیف شورایی‌ها است .
او بیان‌کرد: اولین اقدام در مجلس و وزارت کشور ایجاد سهم آموزش مشترک است تا با فراهم کردن زیرساخت‌های آموزشی بتوانیم تحول بزرگی در عرصه‌های آموزشی در جامعه شورایی بوجود آوریم.
او تصریح کرد: زمانی شخص در انتخابات شورا نام‌نویسی می‌کند باید در همان زمان بسته آموزشی به فرد داده شود و همچنین زمانی که انتخابات تمام شد و فرد رای آورد نیز آموزش حضوری و غیرحضوری صورت بگیرد تا حدود اختیارات و وظایف اعضای شورا مشخص شود.
به گفته او قوه قضاییه هم براساس اینکه با موضوعات جامعه شورایی فاصله دارد تصمیماتی می‌گیرد که گاهاً این تصمیمات اخلال ایجاد می‌کند.
رییس شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: اگر می‌خواهیم در جامعه شورایی کار را به جایی برسانیم که از این جامعه خدمت صادر شود باید ابزار آن را نیز تولید کنیم .
وضعیت حق‌الجلسه و بیمه شورایی‌ها روشن نیست
سُروری تاکیدکرد: وضعیت حق الجلسه و بیمه اعضای شوراها روشن نیست و همچنین در بحث ابزار ، امکانات و ماشین آلات شهرداری‌ها نیز مشکلاتی وجود دارد که همگی باید یک‌بار برای همیشه حل شوند .
او عنوان‌کرد: مشکلات زیادی در جامعه شورایی وجود دارد یکی اینکه دیر متولد شدیم و زمانی متولد شدیم که تمام ساختارهای اداری کشور شکل گرفته بود و نمی‌توانستند ما را حذف کنند اما باید در چارچوب قانون این روند جلو برود .
جامعه شورایی ظرفیت بی‌بدیل برای کشور است
رییس شورای عالی استان‌ها اظهارداشت: جامعه شورایی یک ظرفیت بی‌بدیل و مهمی برای کشور است و متاسفانه از این ظرفیت استفاده حداقلی می‌شود که باید با کمک و رهنمودها و ارایه نظرات و انتقاد و پیشنهادها شاهد استفاده حداکثری باشیم .
به گفته او شورای عالی استان‌ها ظرفیت بزرگی دارد که بعد از دولت، امکان ارایه طرح و لایحه به مجلس را دارد که حتی قوه قضاییه هم این امکان را ندارد.
نایب رییس ائتلاف انقلابیون کشور بیان‌کرد: نمی‌توانیم مدعی این باشیم جمهوری اسلامی آمده تا عدالت را در جامعه ما برقرار کند ولی در سطح کشور ببینیم به صورت کاریکاتوری از ظرفیت‌های موجود بهره‌برداری کرده است.
توسعه متوازن حق جامعه اسلامی است
او اشاره کرد: جامعه اسلامی وظیفه دارد تا توسعه و پیشرفت متوازن را در برنامه خود داشته باشد و این مطالبه شما نیست بلکه حق شما است که جامعه اسلامی تمام امکانات را برای همه مردم در حد مطلوب انجام دهد.
سُروری ادامه‌داد:در جامعه شورایی یک‌سری دارایی‌ها، محرومیت‌ها و محدودیت‌ها وجود دارد که باید با برقراری ارتباط درست بین محرومیت‌ها و دارایی‌ها بتوانیم محدودیت‌ها را از بین ببریم.
رئیس شورای عالی استانها اظهارداشت: قانون‌گذار یک فصل را برای جامعه شورایی در نظر گرفته است که هفت ماده قانون اساسی مربوط به جامعه شورایی است و در مابقی ماده ها نیز به جامعه شورایی اشاره کرده است .
به گفته وی قانون گذار در جامعه اسلامی حوزه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را به مردم واگذار کرده است.
او با اشاره به فرموده امام خمینی(ره) که مسئولان نوکر مردم و مردم ولی‌نعمت مسئولان هستند، می‌گوید ما برعکس رفتار کرده‌ایم و مسئولان ولی نعمت مردم و مردم نیز نوکر مسئولان شده‌اند.
فرزندان مسئولان نباید خارج از کشور زندگی کنند
نایب رئیس ائتلاف انقلابیون کشور تاکیدکرد: کدام عقل می‌پذیرد فرزندان مسئولان در خارج از کشور زندگی کنند و از سیستم آموزشی آنجا برخوردار باشند همچنین مسئولی که می‌خواهد بگوید ایران برای زندگی مطلوب است نمی‌تواند فرزندش در خارج کشور زندگی کند .
سُروری خاطرنشان‌کرد: درخواست داریم که شوراییان طی نامه‌ای مشکلات و مسایل و آنچه برای برون رفت از وضع موجود می تواند موثر باشد را اعلام کنند تا با سیاست‌هایی که در شورای عالی استان‌ها اتخاذ می‌کنیم به آنها بپردازیم.
رفتار شعاری از جامعه شورایی خارج می شود
او اضافه‌کرد: تعاملات ما با مجلس، دولت و قوه قضاییه به حد خوبی رسیده و در حال برون رفت از رفتار شعاری که با جامعه شورایی می شده قرار داریم و دلیل آن شخصیت مردمی ، مردم دوست و مردم محور رییس جمهور است .
رئیس شورای عالی استان‌ها توضیح داد: دولت ،مجلس و قوه قضاییه عزم خود را جزم کرده تا مشکلات کشور را حل کند و ما نیز به‌عنوان جامعه شورایی کشور اعلام کرده‌ایم تا در این شرایط مهم و حساس و تعیین کننده خود را وقف خدمت به مردم و اهداف مردم بکنیم .
سُروری در پایان با اشاره به ارزش افزوده و درآمدهای پایدار گفت: در این عرصه گام بلندی در مجلس برداشته شده زیرا ارزش افزوده مربوط به سراسر کشور است و باید توزیع عادلانه در کشور صورت بگیرد تا پیشرفت متوازن در جامعه ما صورت بگیرد

IMG 20221005 114212
به گزارش کرمان‌نو در این مراسم با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دانشی امام جمعه بم،فرمانداران و شهرداران و جمعی از مسئولان شرق استان پرویز سروری رییس شورای عالی استان‌ها به عنوان شهروند افتخاری شهرستان بم در این مراسم معرفی شد.
۱۲۶ هزار نفر متشکل از شوراهای استان، شهر، بخش و روستا عضو شوراهای اسلامی کشور هستند .

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=97327
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.