گرمای هوا مانع سرایت کرونا نمی‌شود

برخی شهروندان در جنوب کرمان تصور می‌کنند گرمای هوا مانع سرایت کرونا می‌شود؛ حال آنکه استفاده از کولرهای گازی نیز خود عاملی در تشدید همه گیری این ویروس است.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایرنا، در حالی در استان کرمان بویژه جنوب این استان شاهد تشدید همه گیری کرونا آن هم در بیشتر موارد از نوع دلتای هندی هستیم که مسئولان خطاب به شهروندان هشدار می دهند که گرمای هوا مانع سرایت کرونا نمی شود.

شاید بتوان علت برخی سهل انگاری ها و عادی انگاری ها در حوزه انجام مراقبت های بهداشتی را هم همین انگاره و باوری دانست که برخی معتقدند گرمای خرماپزان آن هم در جنوب استان کرمان که با هرمزگان و سیستان و بلوچستان هم مرز است سبب می شود که ویروس کرونا سرایت نکند.

اما آمارها چیز دیگری می گوید؛ همه شهرستان های جنوب استان به اضافه شمار دیگری از شهرهای استان شامل ۱۶ شهرستان استان در مجموع اینک در شرایط قرمز کرونایی قرار دارند و آنطور که آمارها گواهی می دهند احتمال کمبود تخت بیمارستانی نیز در جنوب و شرق استان کرمان وجود دارد.

گرمای زیاد هوا سبب می شود که شهروندان به سامانه های سرمایشی مانند کولرگازی پناه ببرند غافل از آنکه برای استفاده از این کولرها هم بویژه در مراکز پرریسک اصولی را رعایت و ماسک بزنند؛ علت آن هم ساده است، کولرگازی همان هوای محیط اتاق را دوباره داخل محیط پمپاژ می کند لذا اگر هوا حاوی ویروس باشد سرایت آن را تشدید می کند.

به گزارش ایرنا تعداد شهرستان های قرمز کرونا در کرمان که ۹ مورد بود اینک ( در زمان تهیه گزارش) به ۱۶ شهرستان افزایش یافته است؛ شهرستان های کرمان، رفسنجان، سیرجان، بم، ریگان، نرماشیر، فهرج، رابر، اُرزوئیه، جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، رودبارجنوب، کهنوج، منوجان و قلعه گنج اینک قرمز هستند.

خاطیان به دستگاه قضا معرفی می شوند

استاندار کرمان چندی پیش در نشست ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونای این استان به وضعیت شیوع کرونا و بستری بیش از یکهزار نفر در بیمارستان های استان کرمان اشاره کرد و گفت: افرادی که مراسم ختم و عروسی برگزار می‌کنند، بدون استثنا باید به دستگاه قضایی معرفی شوند.

علی زینی‌وند افزود: به عنوان حاکمیت نمی توانیم اجازه دهیم مردم گرفتار این ویروس شوند اما در جاهایی که آنان به فکر جانشان نیستند، نمی توانیم که به خانه ها ورود کنیم.

عادی انگاری و سوش جدید

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز در این زمینه، عادی انگاری مردم، سوش جدید ویروس، بی توجهی به استفاده از ماسک در گرمای هوا و سیستم سرمایشی را علت شیوع بیشتر کرونا اعلام کرد.

دکتر اصغر مکارم از احتمال کمبود تخت های بیمارستانی برای مداوای بیماران کرونایی در صورت ادامه دار بودن روند افزایش مبتلایان هشدار داد و گفت: در این ایام به دلیل اینکه مردم نسبت به رعایت پروتکل ها بی توجهی نشان داده و عادی انگاری کردند این بیماری رشد صعودی را در پیش گرفته و اگر همچنان این بی توجهی ها ادامه داشته باشد دیگر بیمارستان های جنوب پاسخگوی بیماران نخواهد بود.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر شرایط رعایت پروتکل ها خوب نیست و وضعیت مناسبی از لحاظ کووید ۱۹ در منطقه جنوب استان وجود ندارد.

مکارم به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در منطقه جنوب کرمان در زمان تهیه این گزارش اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر از ۲۵۰ بیمار بستری در جنوب کرمان بیش از ۱۵۰ نفر موارد مثبت کووید۱۹ هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت وضعیت منطقه جنوب کرمان را در زمینه کرونا قرمز اعلام کرد و افزود: اگر روند افزایشی تعداد مبتلایان به کرونا در جنوب کرمان ادامه پیدا کند احتمال مواجه شدن با کمبود تخت در این منطقه دور از انتظار نیست.

مکارم مبارزه با کرونا را نیازمند مشارکت مردم دانست و افزود: اگر مردم دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نکنند زحمات کادر بهداشت و درمان در زمینه مقابله با کرونا بی فایده خواهد بود لذا همه در این زمینه مشارکت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت بیشترین میزان مصرف دارویی کرونا را در منطقه  جنوب کرمان داروی رمدسیویر اعلام کرد و گفت: این دارو نسبت به داروهای دیگر تأثیرگذاری بیشتری بر بیماری کرونا داشته است.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲ و نیم میلیارد تومان مصرف این دارو را در راستای حفظ جان مردم در جنوب کرمان داشته ایم.

مکارم ادامه داد: تاکنون مشکل دارویی و خدماتی به عنوان یک مشکل حاد برای بیماران نداشته ایم و با تجمیع امکانات حتی تعداد تخت ها افزوده شده است.

وی گفت: به مردم توصیه می کنم که مراقب سلامتی خودشان باشند زیرا تنها کاری که از ما بر می آید این است که بیمارستان ها را از لحاظ امکاناتی که داشتیم تجهیز کنیم اما اگر این شرایط بخواهد همچنان ادامه داشته باشد و به سمت صعودی برود امکانات جنوب پاسخگو نخواهد بود.

هشدار نسبت به ویروس نوع هندی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز نسبت به شیوع ویروس کرونای هندی در جنوب کرمان هشدار داد و گفت: استان های همجوار جنوب کرمان بشدت درگیر سوش جدید ویروس کرونا هستند و اکثر شهرستان های آنها در وضعیت قرمز قرار دارند از این رو با توجه به ترددهای بین این استان ها این سرایت به شهرستان های جنوب کرمان رخ داده است.

دکتر علی اصغر خیرخواه افزود: مردم دستورالعمل های بهداشتی بویژه فاصله اجتماعی و استفاده مداوم از ماسک را جدی بگیرند تا درگیر سوش جدید ویروس کرونا نشوند.

وی ادامه داد: با توجه به اخطارهای مکرر دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و حوزه سلامت مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی اما متاسفانه جنوب کرمان همچنان در پیک کرونا قرار دارد.

خیرخواه اظهار داشت: شهروندان با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی و دوری از تجمع سعی کنند در صورت امکان از ترددهای غیرضرور بپرهیزند زیرا امکانات مجموعه بهداشت و درمان محدود است.

اختصاص ۲۲ درصد تخت‌ها به کرونا

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت هم از اختصاص ۲۲ درصد تخت‌های بیمارستانی منطقه جنوب کرمان به کرونا خبر داد.

دکتر شبیر رستمی گفت: قبل از شیوع کرونا تعداد تخت های بیمارستانی منطقه جنوب کرمان ۷۴۴ عدد بود که با پیگیری های انجام شده این عدد به ۸۳۵ تخت اضافه شده است.

وی افزود: تمامی زیرساخت های درمانی بویژه اکسیژن‌ در بیمارستان های منطقه جنوب کرمان برای بخش های کرونایی برنامه ریزی شد.

رستمی اظهار داشت: تمامی امکانات دانشگاه علوم پزشکی جیرفت بسیج شده تا مردم از کمبودهای درمانی رنج نبرند ولی امکانات محدود است لذا مردم با پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری کنند.

ظرفیت تخت ها در کهنوج تکمیل شد

رییس بیمارستان ۱۲ فروردین شهرستان کهنوج  از تکمیل ظرفیت تخت های بستری بخش کرونای این بیمارستان خبر داد و خواستار رعایت هرچه بیشتر پروتکل های بهداشتی توسط مردم شد.

دکتر بیانی مقدم افزود: اکنون ظرفیت تخت‌های بستری بخش‌های کرونایی در بیمارستان ۱۲ فروردین تکمیل شده است لذا اگر شهروندان به توصیه‌های بهداشتی توجه نکنند عمق این مشکل بیشتر خواهد شد.

وی تصریح کرد:جشن ها، مراسم، مهمانی‌ها، مسافرت‌ها و دورهمی ها موجب بروز موج بزرگ ابتلای به کرونا و ایجاد وضعیت های رنگی شده که باعث شده همچنان شاهد جان باختن تعدادی از همشهری های خود بر اثر کرونا باشیم.

ممنوعیت فعالیت تالارهای جیرفت

رییس مرکز بهداشت شهرستان جیرفت نیز از ممنوعیت فعالیت تالارها بر اساس مصوبه ستاد کرونا خبر داد.

فرزانه برخوری گفت: هرگونه فعالیتی در تالارها تا زمان عادی شدن وضعیت بیماری کرونا ممنوع است لذا با توجه به روند صعودی آمار مبتلایان در شهرستان و بر اساس مصوبه ستاد کرونا برگزاری هرگونه تجمع اعم از جشن و عزا در مکان های سربسته در شهرستان ممنوع شده است.

وی افزود: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه فعالیت منجر به تجمع  از قبیل برگزاری مراسم عزاداری و جشن در فضای بسته به پلیس ۱۱۰ یا شماره تماس ۰۳۴۲۱۸۳۳۱۱۵  گزارش کنند.

وی افزود: با توجه به ازدحام جمعیت و رعایت نکردن فاصله اجتماعی در اوج کرونا این مراکز با هماهنگی دستگاه قضایی تعطیل شدند.

برخوری از برخورد قانونی با نقض کنندگان مصوبات ستاد کرونا خبر داد و بر ارایه خدمات به صورت غیرحضور تایید کرد.

انتظار می رود مردم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی بویژه در فصل گرما از سرایت بیشتر چرخه ویروس کرونا جلوگیری کنند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=73314
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.