500 زندانی استان به زودی عفو می‌شوند

رییس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه شرایط مددجویان زندانها برای استفاده از عفو باید به صورت مستمر بررسی شود، تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۵۰۰ مورد پیشنهاد عفو را در کمسیون عفو مرکز داریم که امیدواریم در مناسبت های پیش رو، آزاد شوند.

“یدالله موحد” صبح امروز ششم بهمن ماه در جلسه ویدئو کنفرانس با دادستان ها، مسئولان قضائی و مدیران زندان های سراسر استان کرمان افزود: تاکید ریاست قوه قضائیه بر این است که حداکثر بهره گیری از نهادهای ارفاقی قانونی برای آزادی زندانیان انجام شود و به گونه ای نباشد که مددجویی در زندان شرایط استفاده از این نهادهای ارفاقی را داشته باشد و محروم بماند.

وی با بیان این مطلب که شورای حل اختلاف زندان های استان کرمان در سال گذشته رتبه بسیار خوبی داشته اند و در سال جاری نیز کارهای خوبی از سوی این شوراها انجام شده است، ادامه داد: لازم است در ماه های پایانی سال جاری نیز فعالیت های سازشی شورای حل اختلاف زندان افزایش یابد.

رییس شورای قضایی استان کرمان با اشاره به این مطلب که هیاتی برای بازرسی از وضعیت زندان های استان کرمان تشکیل شده و خروجی بسیار مناسبی داشته است، تاکید کرد: لازم است که دادگستری و زندان های استان کرمان همواره به شکلی اقدام کنند که در هر لحظه برای ارزیابی عملکرد دستگاه قضایی استان آماده باشند.

موحد خاطرنشان کرد: لازم است که دستورالعمل های ریاست قوه قضائیه به ویژه دستورالعمل تعیین تکلیف پرونده های معوقه، کاهش جمعیت کیفری، ساماندهی وضعیت زندان ها، استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف و دستورالعمل حفظ کرامت انسانی در حوزه های مختلف به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها و ساماندهی امور زندانیان باید از نهادهای ارفاقی در مرحله تعقیب، تحقیق، دادرسی و اجرای حکم از جمله تعویق صدور حکم، تعلیق اجرای مجازات، آزادی مشروط، مرخصی های پایان حبس، اعمال ماده ۴۴۲، عفو، استفاده از مجازات های جایگزین و پابند الکترونیک استفاده کرد.

رییس کل دادگستری استان کرمان ضمن بیان این مطلب که مناسبت های مختلفی درپیش رو است و می توان از این فرصت ها برای عفو مددجویان زندان ها استفاده کرد، گفت: باید زمینه استفاده از عفو برای تمامی مشمولان آن فراهم شود.

موحد با تاکید بر اینکه شرایط مددجویان زندانها برای استفاده از عفو باید به صورت مستمر بررسی شود، خاطرنشان کرد: کمیسیون عفو در استان کرمان فعال تر شده و در حال حاضر حدود ۵۰۰ مورد پیشنهاد عفو را در کمسیون عفو مرکز داریم که امیدواریم در مناسبت های پیش رو، آزاد شوند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=41151
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.