۳۵درصد گاز استان را صنایع مصرف می‌کنند

مدیرعامل شرکت گاز استان:

مدیرعامل شرکت گاز استان اعلام‌ کرد: ۱۳محور صنعتی برای گاز رسانی در استان تعریف شده که در حال حاضر ۸محور آن پیمانکار دارند و ماباقی در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارند.

منوچهر فلاح در نشست خبری خود اعلام کرد: استان کرمان ۷۱شهرستان وچهار هزار و ۸۰۷ روستا دارد که سه هزار و ۳۰۶ روستا آن قابل گازرسانی بوده و تا به الان هزار و ۱۴۳روستا و ۵۳شهرستان گاز رسانی شدند. در حال حاضر ۴۱۱روستا در دست اجرای و تعداد هزار و ۷۵۲ روستا در دست طراحی قرار دارد. از ۷۱شهرستان هم ۱۸شهر هنوز گازرسانی نشده که در ۱۷مورد پیمانکار شروع به کار کرده و عملیات گازرسانی شروع شده است.

فلاح ادامه داد: جبالبارز تنها شهری است که در این آمار قرار ندارد که اخیرا مجوز گازرسانی به این شهرستان را نیز اخذ کردیم. درواقع برنامه ما این است که تا آخر سال ۹۹ پوشش کامل گاز را در کل استان داشته باشیم. لازم است گفته شود،۹۳ درصد جمعیت شهری استان کرمان تحت پوشش گاز هستند.
به گفته فلاح درصد خانوار تحت پوشش روستایی در سال ۹۷ از ۳۹ به ۴۴درصد افزایش پیدا کرده به طوری که، تعداد روستاهای گازدار پس از افتتاح پروژه های هفته دولت به هزار و ۱۷۴مورد افزایش پیدا می کنند. در هفته دولت شهرهای اندوهجرد، شهداد،زهکلوت و هنزا کلنگ زنی می‌شوند و  ۲هزار کیلومتر شبکه انتقال برای سال ۹۸ پیش بینی شده است. مدیرعامل شرکت گاز افزود: تا به حال تعداد پنج هزار و ۳۳۸ مشترک ، ۵هزار و ۳۸۴ انشعاب، ۳۲۶کیلومتر هم خطوط تغذیه و شبکه انجام شده است. علارغم شرایط نابه سامان اقتصادی در سال ۹۷ , هزار و ۴۱۲ کیلومتر خط انتقال تغذیه و شبکه انجام شده که ۳۸درصد بیش از تعهدات بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز توضیح داد: اهداف گازرسانی در استان بر سه دسته کشاورزی،صنعتی و مصرف روستایی تقسیم می شود.  ازهفت هزار و ۹۰۲ میلیون مکعب گازی که سال گذشته مصرف شد ۱۸درصد خانگی و تجاری٬ ۳۵درصد صنایع و ۴۷درصد هم در نیروگاه ها بوده است. میزان گاز دریافتی از هفت هزار و ۳۲۱ میلیون متر مکعب در سال ۹۶ به هفت هزار و ۹۰۲ میلیون متر مکعب در سال ۹۷ ارتقا پیدا کرده است.

وی در خصوص مصرف گاز در صنعت گفت: ۱۳محور صنعتی در استان کرمان در برای گاز رسانی تعریف شده که در حال حاضر ۸محور آن پیمانکار دارند و ماباقی در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارند. اعتبار هزینه شده برای این پروژه ها ۵۵۲ هزار میلیون ریال بوده و در هفته دولت به بهره برداری می رسند. بر این اساس ۵۷۶ واحدصنعتی از گاز برخوردار می شوند، نکته مهم این است با انجام این کار بیش از ۶۰میلیون لیتر سوخت صرفه جویی می شودکه این کار به کاهش قاچاق سوخت کمک می کند.

فلاح در ادامه گفت: گازدر حوزه های مختلفی مانند تولید مولد برق برای تامین گرمایش کشت گلخانه‌ای، خوراک واحد پتروشیمی و… مصرف می شود و در واقع ۷۰ درصد سبد انرژی کشور را گاز طبیعی تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: میزان تعهدات امسال ما در بخش گازرسانی، یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر بوده که تاکنون ۸۰۰ کیلومتر از این تعهد اجرایی شده است و  نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰۰ کیلومتر افزایش لوله گذاری را شاهد هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم امسال با لوله گذاری حدود ۲ هزار کیلومتر رکورد کشوری را بشکنیم. مدیر عامل شرکت ملی گاز استان کرمان با اعلام این خبر که در تمام شهرستان‌های استان پروژه گازرسانی داریم و شهرستانی نیست که پروژه گازرسانی را نداشته باشد، به پروژه‌های قابل افتتاح در هفته دولت اشاره کرد و افزود: پروژه گازرسانی به ۶۶ روستا را در این هفته خواهیم داشت که با افتتاح این پروژه‌ها،  ۶ هزار و ۵۰۰ خانوار از نعمت گاز برخوردار خواهند شد که در این راستا ۵۵ میلیارد تومان میزان اعتبار هزینه شده است.

فلاح به صحبت‌هایش اضافه کرد: ما طبق بخش نامه هیات دولت، حق تعطیلی هیچ پروژه ای نداریم، اگر مشکلی وجود دارد باید در معاونت استانداری مورد بررسی و حل شود. وی ادامه داد: در این شرایط فعلی که مردم جنوب و شرق با مشکل اشتغال روبرو هستند، از مسئولین می خواهیم سرمایه گذاران را به مناطق جنوب و شرق سوق دهند تا علاوه بر کشت های گلخانه ای شاهد افزایش صنابع هم باشیم.

در ادامه فلاح می گوید: در مناطق گرمسیر گازرسانی شده اما متاسفانه به دلیل کمبود مالی از ۶۰هزار خانوار فقط ۲۰هزار مورد مشترک شده اند، امیدواریم با کمک مسئولین، در رودبار جنوب و کهنوج، لوله کشی گاز داخلی انجام شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان از پایلوت شدن شهرستان راین در زمینه حذف قبوض کاغذی خبر داد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=32845

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.