نوجوان کرمانی قله چهار هزار متری سه شاخ جوپار را فتح کرد

به گزارش ایرنا، این نوجوان ۱۲ ساله از گروه کوهنوردی مرکز تحقیقات کشاورزی استان کرمان بود که موفق به ثبت این افتخار شد.

پیشتر کیان تفرشی نوجوان ۹ ساله نیز از گروه فرهیختگان تهران توانسته بود تا ارتفاع سه هزار متری قله سه شاخ جوپار صعود کند.

قله سه شاخ جوپار یکی از سخت‌ترین و فنی‌ترین قله‌های ایران است که به دلیل شباهت آن به رشته کوههای آلپ معروف به آلپ ایران است.

تقریباً تمام کوهنوردان ایرانی که قصد صعود به سخت‌ترین کوه‌های جهان را دارند به منظور آمادگی ابتدا به این قله صعود می‌کنند.

۳۲ کوهنورد از گروه‌های کوهنوردی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان، منطقه جنوب استان شامل جیرفت، کهنوج، فرهیختگان تهران و جمعی از بازنشستگان و کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در یک صعود مشترک به مناسب میلاد با سعادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت موفق شدند بیستم تیرماه سال جاری قله چهار هزار و ۱۳۵ متری سه شاخ جوپار را فتح کنند.

صعود به قله سه شاخ جوپار برغم اینکه ارتفاع کمتری از قله‌های دماوند، سبلان، هزار، لاله زار، دنا و غیره دارد اما به دلیل سخت گذر و صخره‌ای بودن و همچنین کمبود آب به مراتب مشکل تر از سایر قله‌ها است.

مهمترین مسیرهای کلیدی صعود به این قله شامل، راه رو رجب (ارتفاع حدود ۲ هزار و ۵۰۰ متری)، دره خر پران (ارتفاع حدود ۲ هزار و ۷۵۰ متری)، پناهگاه (ارتفاع ۲ هزار و ۹۵۰ متری)، کاسه سه شاخ (ارتفاع سه هزار و ۵۰ متری)، قیف مصیبت (ارتفاع سه هزار و ۱۰۰ تا سه هزار و ۸۰۰ متری)، جان پناه (ارتفاع سه هزار و ۸۵۰ متر)، قیف وا مصیبت (ارتفاع چهار هزار متری)، گردنه مارکش ارتفاع چها ر هزار و ۶۰ متری) و نوک قله (ارتفاع چهار هزار و ۱۳۵ متری) است که به منظور عبور از هر کدام از این مسیرها نیاز به تجربه، تخصص و مهارت خاصی است.

صعود به این قله بدون استفاده از راهنمای محلی و با تجربه غیرممکن است.
مدت زمان صعود به این قله (کوهپیمایی و صخره نوردی با احتساب استراحت مختصر بدون احتساب مدت زمان شب خوابی در پناهگاه) با توجه به توان، تخصص تجربه و روحیه گروه صعود کننده از یکطرف و شرایط آب و هوایی از طرف دیگر بین ۱۸ تا ۲۵ ساعت است بنابراین برنامه صعود باید ۲ یا سه روزه در نظر گرفته شود.

ارتفاع منطقه شروع حرکت ۲ هزار و ۳۰۰ متر و ارتفاع قله سه شاخ جوپار چهار هزار و ۱۳۵ متر از سطح دریا است.

جوپار به عنوان یکی از مناطق خوش آب و هوای استان کرمان در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

28 − = 20