مسئولان محلی اعلام می کنند


احتمال تخلیه بخشی از آب سد نسا در بم

مسئول سد نسا در شهرستان بم با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد مخزن سد در بارش‌های اخیر پر شده است گفت: در صورتی که ۶۰ درصد مخزن سد تکمیل شود احتمالا مقداری از آب ورودی را از سد به سمت ریگان خارج کنیم.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایرنا، رضا عادلی اظهارداشت: درصورت نیاز به تخلیه، زمان خروج آب از سد نسا حتما از طریق رسانه های جمعی اطلاع رسانی خواهد شد.

به گفته این مسئول، در صورت ضرورت تخلیه آب سد، به سمت شهرستان ریگان در شرق استان خارج خواهد شد.

عادلی اظهارداشت: با توجه به شروع بارش های جدید پیش بینی می‌شود که ۶۰ درصد مخزن سد پر شود.

وی درباره علت های تخلیه آب از دریچه های خروجی سد نسا با شرط ذخیره ۶۰ درصد توضیح داد: مدیریت مخزن سد نسا باتوجه به تنظیم ورودی و خروجی است و خروجی متناسب با ورودی سد باز خواهد شد، به طور مثال اگر ورودی ۱۵۰ مترمکعب باشد حدود ۵۰ مترمکعب خارج و تنها ۱۰۰ متر ورودی ذخیره می‌شود.

عادلی اظهارداشت: اگر این خروجی ها باز نشود احتمال دارد دریاچه پر شود و به سرریز برسد که اگر به این مرحله رسید، سرریز قابل کنترل نیست و حجم بسیار بالایی از آب وارد رودخانه خواهد شد که به احتمال ممکن است خسارت‌هایی را در پی داشته باشد.

به گفته وی با مدیریت بهتر می توان آب را آرام آرام وارد دریاچه کرد تا جذب آب های زیرزمینی شود.

عادلی دلیل دیگر باز شدن دریچه های خروجی سد را تخریب بخش هایی از پایین دست سرریز سد نسا عنوان و تاکید کرد: چون پایین دست سرریز در سیل سال ۹۵ خسارت دیده پیمانکاران در حال مرمت و ترمیم این قسمت هستند و آب نباید به سرریز برسد تا کار پیمانکار مختل نشود.

مسئول سد نسا در شهرستان بم درباره دلیل ضرورت اطلاع رسانی از زمان تخلیه آب سد نیز تصریح کرد: رودخانه خشکی وجود دارد که مردم و عشایر در حال تردد در آن هستند و اطلاعی ندارند که بالادست سد چه اتفاقی در حال رخ دادن است، به همین دلیل هنگام باز شدن خروجی ها اطلاع رسانی می شود تا کسی در حریم و بستر رودخانه ترددی نداشته باشد.

به گفته وی در بخش گُنبکی شهرستان ریگان مردم عشایر در بستر رودخانه تردد دارند و برای جلوگیری از خسارت این اطلاع رسانی ها از طریق فرمانداری ها و بخشداری های شهرستان ها انجام می شود

عادلی درباره آبگیری این سد نیز توضیح داد: اینک ورودی سد نسا حدود ۱۴۰ مترمکعب برآورد شده که به دلیل بارندگی های صورت گرفته بسیار خوب است.

به گفته وی قبل از بارندگی ها مخزن سد تنها در حدود ۳۰ درصد آب داشت.

عادلی جم مخزن سد نسا را ۷۸ میلیون مترمکعب اعلام و بیان کرد: ۲۶ میلیمتر بارندگی در محل سد بوده که متوسط حوزه حدود ۵۰ میلیمتر بارندگی برآورد می شودو.

مسئول سد نسا در بم گفت: به دلیل اینکه بارش برف در حوزه سد رخ داده ورودی سد هنوز ادامه دارد و آب همچنان وارد سد می شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=83631
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.