توزیع نامناسب و کمبود سیلندر گاز مایع در کرمان ادامه دارد

چند هفته ای است که در کرمان صحبت از کمبود و توزیع نامناسب سیلندرهای گاز مایع شنیده می شود و این موضوع موجب بروز مشکل در بسیاری از مشاغل وابسته به گاز مایع شده است.

آنطور که خبرگزاری مهر گزارش داده، شمال و غرب و بخش های مرکزی استان کرمان به شبکه گاز سراسری وصل است اما هنوز بسیاری از شهرستان های جنوبی استان در انتظار خطوط لوله سراسری گاز هستند و این در حالی است که فاصله این شهرستان ها به مهمترین مراکز گاز خیز کشور نزدیک تر است.

جدا از وضعیت توزیع گاز شبکه سراسری در جنوب و شرق استان کرمان که به کندی پیش می رود و بسیاری از راننده های خودروها را نیز برای استفاده از گاز سی ان جی با مشکل مواجه کرده است، در چنین شرایطی حداقل برای تامین نیاز واحدهای صنفی و خانگی باید توزیع سیلندر گاز به صورت منظم انجام شود. اما هر سال شاهد بی نظمی هایی در این زمینه هستیم.

همین مساله موجب شده زندگی مردم در این شهرستانها همچنان به سیلندر های گازی وابسته باشد که باید هر روز صبح از طریق کامیون ها به این شهرها منتقل و مردم بعد از قرار گرفتن در صف های طولانی از آن ها بهره مند شوند.

طی روزهای اخیر خبرهای زیادی از بروز مشکل در توزیع این سیلندرهای گاز منتشر شده و مردم خواستار برنامه ریزی دقیق مسئولان برای حل این مشکل هستند.

اما در شهر کرمان نیز هنوز بسیاری از مشاغل به توزیع این سیلندرها وابسته است، مدت هاست ساکنان شهر کرمان برای تامین گاز مایع مورد نیاز با مشکلات عدیده ای مواجه هستند و صف های طولانی که از ساعت ۴ صبح مقابل شرکت های توزیع گاز شکل می گیرد گاهی نیز بی نتیجه به پایان می رسد و این افراد دست خالی به خانه باز می گردند.

در این خصوص سری به یکی از شرکت های توزیع گاز در شهر کرمان زدیم، یکی از شهروندان کرمانی که نانواست در گفتگو با مهر می گوید: من نانوایی آزاد پز دارم و برای پخت نانی که هر روز دست مردم می دهیم باید از سیلندر گاز مایع استفاده کنم تقریبا از یک ماه قبل توزیع گاز در کرمان با مشکل جدی مواجه شده است و در سطح شهر عوامل توزیع سیلندر یا گاز ندارند و یا با قیمت های بالا اقدام به فروش می کنند که برای من گران تمام می شود به همین دلیل به شرکت اصلی توزیع مراجعه می کنم که اکثرا یا گاز وجود ندارد و یا باید چندین ساعت در صف منتظر بمانم.

 

کسی پاسخگوی مردم نیست

یکی دیگر از شهروندان گفت: یک هفته است برای تهیه سیلندر گاز تلاش می کنم اما با مشکل مواجه هستم کسی هم پاسخگو نیست و مردم هر روز صبح این صف را تشکیل می دهند و برخی مواقع کسی نیست به ما بگوید امروز گاز توزیع می شود یا خیر.

وی ادامه داد: مردم توقع دارند حداقل یک اطلاع رسانی دقیق در این زمینه انجام شود، من چند روز است برای تهیه گاز هر روز ساعت ۵ اینجا هستم اما دست خالی به خانه می روم.

وی گفت: هر روز که می آییم فقط می گویند در صف نوبت بگیر اما مشخص نیست گاز توزیع می شود یا خیر.

یکی دیگر از شهروندان گفت: یک هفته برای پر کردن یک پیک نیک گاز تلاش می کنم اما خبری نیست. بسیاری از مردم زن و مرد با بچه های خود در این صفها هر روز معطل می شوند.

 

توزیع نامنظم گاز به قبل از طرح اصلاح قیمت بنزین بر می گردد

هر چند دلیل اصلی تاخیر در توزیع گاز مشخص نیست اما برخی گرانی کرایه های حمل و نقل را دلیل اصلی می دانند، بررسی های خبرگزاری مهر نشان می دهد مشکل توزیع نامنظم سیلندرهای گاز اما به قبل از گرانی بنزین مربوط می شود و نمی توان به صورت مستقیم تنها دلیل تاخیر در توزیع را اصلاح قیمت بنزین دانست.

اما شرکت گاز در این خصوص می گوید، گاز مورد نیاز برای تامین نیاز شهروندان استان کرمان و شهر کرمان تامین شده است و در دسترس شرکتهای توزیع کننده است.

مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی استان کرمان در این زمینه می گوید: هیچ مشکلی در زمینه تامین گاز وجود ندارد و این سوخت در استان تامین شده است و شرکت های توزیع کننده باید اقدام لازم برای توزیع را انجام دهند.

اکبری می افزاید: نظارت بر توزیع گاز بر عهده سازمان صمت است و باید این سازمان در خصوص نحوه عرضه سیلندرهای گاز پیگیری کند.

وی تاکید کرد که گاز مایع به میزان مورد نیاز در استان وجود دارد و در این خصوص مشکلی وجود ندارد.

وی گفت: چندین شرکت توزیع داریم که باید از مبادی تامین گاز را در سطح استان توزیع کنند و همه سهمیه لازم را دارند.

 

مشکل در بخش توزیع است

این در حالیست که اداره صمت نیز می گوید: همه شرکت های توزیع کننده سهمیه لازم را دریافت کرده اند و یک شرکت به نام پرسی ایران گاز فقط از ۵۰ درصد از سهمیه استفاده کرده است که همین امر موجب کمبود سیلندر گاز مایع شده است.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=38565

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.