تاثیر داروی «رمدسیویر» از شایعه تا واقعیت

رییس علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه که داروی «رمدسیویر» یک داروی ضد ویروس است اضافه کرد: این دارو فقط به سیستم دفاعی بدن کمک کرده و کرونا را درمان نمی‌کند.

خبرنگار: نجمه سعیدی

افزایش شمار بیماران بستری شده و قربانیان کرونا در استان، گذر تابستان و نزدیک شدن به پاییز و بیماری‌های فصلی آن، هر روز بر حجم نگرانی‌ها می افزاید، مسوولان بهداشتی هشدارهای پاییز سخت را مدت‌ها است که از تریبون‌های خبری رسانه‌ای کردند اما در کنار این هشدارها، همچنان شاهد جشن‌ها، مهمانی‌ها و مراسمی هستیم که ‌پی در پی برگزار می‌شود.

بیمارستان‌‌های استان وضعیت خوبی ندارند طبق آخرین آماری که از سوی استاندار اعلام شد، ۹۵ درصد تخت های آی سی یو و ۸۵ درصد تخت های عادی بیمارستان های استان که برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده بود، پر هستند.

این یعنی یک قدم مانده به تکمیل ظرفیت بخش‌های درمانی و هشدار برای بی نصیب ماندن بسیاری از بیماران کرونایی از خدمات درمانی داخل بیمارستان و احتمالا افزایش خطر مرگ و میر های کرونایی استان.

در این شرایط بحرانی همچنان مسوولان بهداشتی تنها راه برای گذر از این شرایط حساس را رعایت اصول ۴ گانه ی پیشگیری می دانند، که شامل، استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن دست‌ها و عدم حضور در اجتماعات است، اصولی که در شرایط کنونی تنها راه تایید شده برای مقابله با کرونا است.

در پی افزایش این نگرانی های کرونایی، بازار بسیاری از توصیه های دارویی هم در فضای مجازی و هم واقعی داغ است، داروها و توصیه های که برخی مورد تایید وزارت بهداشت و برخی رد می شوند، یکی از این داروها، داروی رمدسیویر است این دارو که پیش از این برای درمان بیماری ویروسی ابولا و عفونت‌های ویروس ماربورگ استفاده میشده است.

ظاهرا برای درمان بیماری های ناشی از خانواده کرونا ویروس ها هم موثر است و دوره درمان بیماری را کوتاه تر می کند.

به گفته پزشکان متخصص داروی رمدسیویر فقط برای بیماران بدحال بستری و بیماران التهابی کرونا که خطر کمبود اکسیژن، آنها را تهدید می کند، کاربرد دارد و فقط برای بیماران کرونایی بستری باید تزریق شود که یا در آی سی یو هستند یا اینکه اگر از این دارو استفاده نکنند کارشان به آی سی یو کشیده می شود.

فروش آمپول‌های میلیونی رمدسیویر

اما اکنون این سوال به ذهن می رسد که آیا تاثیر این دارو به همان میزانی است که در تصور بسیاری از مردم است.

دکتر مکارم رییس علوم پزشکی جیرفت پاسخ این سوال را به کرمان نو داد، وی گفت: «تا کنون هیچ دارویی تاثیر گذاری خودش را برای درمان بیماری کویید ۱۹ ثابت نکرده است، همه داروهایی که از آنها اسم برده می شود، کمکی هستند و بسیاری از این داروهایی که برای بیماری کرونا، اسمشان به گوش می رسد در حد تحقیقات هستند. این دارو هم یک داروی ضد ویروس است که تاثیرش شاید ۳۰، ۴۰ درصد باشد و مانند داروهای کمکی دیگر عمل می کند و فقط به سیستم دفاعی بدن کمک می کند.»

دکتر مکارم تاکید کرد: « ما در علوم پزشکی مکلفیم از حوزه داروهایی که وزارت خانه تایید می کند، استفاده کنیم.» اما انگار بازار شایع از تاثیرگذاری این دارو‌ها و داروهای مشابه، بسیار داغ تر از تاثیر کمکی، یا افزایش ایمنی، است به نحوی که بعضا فروشندگان پا را فراتر گذاشته و ادعا می کنند که بیمار کرونایی با این دارو به طور قطع درمان می شود و چون این دارو در داروخانه ها توزیع نمی شود، بازار سیاه دارو و دلالان وارد میدان شدند و بعضا هر آمپول رمدسیویر به قیمت ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان فروخته شد که البته بسیاری از همین دارو‌های میلیونی، تقلبی هم هستند.»

دلالان دارو از بازار کرونا سود می‌برند

یکی از نزدیکان بیمار جوانی که بیشتر از ۲۰ روز به دلیل کرونا در یکی از بیمارستان های کرمان بستری بود، به کرمان نو گفت: شرایط بیمار ما حاد بود و به ما گفتند که آمپول رمدسیویر ممکن است موثر باشد اما این دارو پیدا نمی شد، به هزار بدبختی یک آمپول پیدا کردیم که ۴۰ میلیون تومان به ما فروختند، اما بیمارستان گفت: برای تاثیر گرفتن، باید تعداد بیشتری تزریق شود، یکی دیگر هم تهیه کردیم که بیمارستان گفت تقلبی است و استفاده نشد.

او که بیمار مبتلا به کرونایش را از دست داده، می گوید: بعد از اینکه دارو به بیمارستان رسید هم چند تزریق داشت اما انگار تاثیری نداشت و ما او را از دست دادیم.

دکتر مکارم رییس علوم پزشکی جیرفت در مورد فروش‌های غیر قانونی برخی داروها برای درمان کرونا گفت:« متاسفانه یک سری شرکت ها از خارج کشور شارژ می شوند و بعضی از داروها در بین مردم شایع می کنند، یک عده ای هم عامل این گروه می شوند که در واقع فروش این دارو را بالا ببرند و ورقی ده میلیون، آمپولی چند میلیون بفروشند تنها به این دلیل که هنوز در سیستم نیست، در حالی که سیستم اگر تشخیص دهد، وزارت خانه اقدام می کند، اکنون هم برای داروی رمدسیویر اقدام کرده که در کشور تولید شود.»

وی ادامه داد:« بسیاری از دلالان دارو با دادن اطلاعات غلط از این دارو، جو جامعه را متشنج می کنند تا سودهای میلیونی به جیب بزنند این دارو آنقدر تاثیر ندارد وگرنه در بزرگترین شرکت‌های داروسازی دنیا تولید انبوه می شد تا جلوی کرونا گرفته شود.»

توزیع «رمدسیویر» در بیمارستان‌های استان

بالاخره وزارت بهداشت تصمیم گرفت« فاویپیراویر» و «رمدسیویر» را در لیست داروهای کشور قرار دهد ، در پایان تیر ماه سعید نمکی، وزیر بهداشت از تولید داروی رمدسیویر و فاویپیراویر ایرانی در کشور و توزیع آن در بیمارستان‌ها خبر داد.

در پی این خبر محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو گفت: هم اکنون این دارو در کشور تولید شده به میزان نیاز بیمارستان ها برای درمان بیماران کرونا توزیع می شود.

خبر خوش این است که هم اکنون این دارو در استان کرمان هم توزیع شده است، هر چند که به گفته حسیبی مدیر داروی علوم پزشکی کرمان، تعداد آن محدود است، اما اکنون در بیمارستان ها موجود است.

حسیبی به کرمان نو گفت: «این دارو در بیمارستان ها توزیع می شود اما تشخیص برای مصرفش به عهده پزشکان درمانگر است.»

وی یادآور شد: «به زودی داروی «فاویپیراویر» هم به میزان کافی به بیمارستان های استان می رسد.»

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=53284

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.