محمدسعید ابراهیمی _ مسئول روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان؛


تکمیل حدنگاری، خرمشهر پیش روی سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور

خرمشهر در سپهر عمومی ایرانیان، نه صرفاً نام یک شهر بلکه نماد هر کارزار نفس‌گیر و فتح خرمشهر، مظهر همت و غیرت ایرانی مسلمان است و از این روست که رهبر معظم انقلاب در سی و چهارمین سالگرد این پیروزی عظیم، از تعدّد میدان‌های خرمشهر گونه و “لزوم فتح خرمشهرهای پیش‌رو” سخن به میان آوردند؛ خرمشهرهایی که ماهیت و ویرانی‌های جنگ نظامی را ندارد و به تعبیر ایشان، ماحصل آن آبادانی است.

از این رو بر دستگاه‌های مختلف حاکمیتی فرض است که با واکاوی منظومه فکری و عطف توجه به دغدغه‌های ایشان در زمینه‌های گوناگون سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و… نسبت به شناسایی و احصاء این میدان‌ها اقدام و در جهت فتح آن بکوشند.

با عنایت به اینکه جنگ امروز که مبتنی و متکی بر سلاح تحریم است، بیشتر ماهیت اقتصادی دارد طبعاً یکی از خرمشهرهایی که باید فتح شود، پشت سر نهادن مطلوب گردنه‌هایی است که در مسیر حرکت اقتصاد کشور وجود دارد.

در این میان با عطف توجه به مزایای اقتصادی پرشمار صدور اسناد رسمی مالکیت و به ویژه فصل‌الخطاب صریح رهبر انقلاب مبنی بر ضرورت مشخص شدن وضعیت مالکیت متر به متر مربع زمین در شهرها و روستاها، می‌توان اتمام حدنگاری را به مثابه خرمشهری دیگر دانست که باید فتح گردد و از این رو سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تمام توش و توان خود را در جهت تحقق این مهم، مصروف داشته است.

صدور سند رسمی مالکیت برای املاک و مستغلات مسکونی و تجاری با ارتقاء ارزش اقتصادی املاک و فراهم آوردن امکان اخذ تسهیلات بانکی، به تقویت بنیه اقتصادی آحاد جامعه می‌انجامد.

همچنین سنددار شدن اراضی زراعی و باغی با ایجاد زمینه هوشمندسازی کشاورزی، افرایش بازدهی و کیفیت محصولات را موجب می‌شود که گام بلندی در تامین امنیت غذایی به مثابه یکی از شاخص‌های اصلی توسعه اقتصادی پایدار و تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید به شمار می‌رود.

از دیگر سوی، حدنگاری و صدور اسناد رسمی مالکیت برای کلیه پهنه‌های کشور به واسطه دقت بالا و صعوبت جعل این اسناد، کاهش چشمگیر اختلافات ملکی بر سر حد و مرزهای املاک و نیز ایجاد مانع برای سوءاستفاده زمین‌خواران را در پی دارد که ثمره آن ارتقاء بهداشت حقوقی جامعه است.

با توجه به آنچه از نظر گذشت، اجرای جهادی قانون جامع حدنگار به عنوان خرمشهر پیش رو، کارویژه اصلی سازمان ثبت تعیین گردیده و این سازمان با بالفعل نمودن و بهره‌گیری از کلیه ظرفیت‌ها و تلاش شبانه‌روزی کارکنان، در زمینه تحقق حداکثری این قانون گام‌های بلند و استواری برداشته است و تا تحقق نهایی حدنگاری از پای نخواهد نشست.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=118669
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.