حذف دود از کارخانه‌ی ذوب مس خاتون آباد/ مس به صنعت سبز تبدیل می‌شود

در گفتگو با مهندس شاهی معاون بهره برداری مجتمع مس شهربابک عنوان شد:

اقدامات اولیه برای احداث کارخانه‌ی کود شیمیایی توسط شرکت مس در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی مجتمع مس شهربابک، طرح توسعه ذوب و تعمیرات اساسی کارخانه ذوب مس خاتون آباد از مرداد ماه امسال آغاز شده است و با اجرای این طرح، ظرفیت تولید کارخانه‌ی ذوب مس خاتون آباد از ۸۰ هزار تن به ۱۲۰هزار تن آند در سال افزایش خواهد یافت ضمن اینکه آلاینده‌های گاز و غبار ناشی از فعالیت کارخانه ذوب با تغییر تکنولوژی کوره فلش و تغییرات اساسی در فرآیند ذوب، در حد استانداردهای زیست محیطی خواهد بود.

به منظور آشنایی بیشتر همشهریان با نتایج مثبت این طرح، گفتگویی ترتیب‌ داده‌ایم با مهندس حسین شاهی معاون بهره‌برداری مجتمع مس شهربابک که بخشی از این گفتگو را در ذیل می‌خوانید.

جناب آقای مهندس شاهی، یکی از مهمترین تاثیرات اورهال و طرح توسعه ذوب، کاهش آلایندگی زیست محیطی می‌باشد، لطفا در این‌خصوص توضیح دهید.

با راه اندازی ذوب مس خاتون آباد در سال ۱۳۸۳ شرکت ملی صنایع مس ایران همواره اقدامات فراوانی جهت کنترل آلاینده‌های زیست محیطی انجام داده است. چک و بازرسی‌های روزانه و تعمیرات موضعی، پروژه اصلاح الکتروفیلترها و عقد قرارداد با جهاد دانشگاهی علم و صنعت در سال ۸۶ و استفاده از شرکت‌های متخصص به‌عنوان مشاور و اجرای پروژه‌های متعدد، کمک شایانی به بهبود شرایط زیست محیطی کرد بطوری‌که غبار خروجی از دودکش‌ها در سال ۹۶ به‌میزان مجاز استاندارد محیط زیست کاهش یافت.

از آنجایی که شرکت مس همواره به سمت صنعت سبز پیش رفته است با رویکرد عدم آلودگی محیط زیست، اقدام به ساخت کارخانه اکسیژن، کارخانه اسید و تغییر تکنولوژی کوره فلش نموده تا مقدار تمامی آلاینده‌های زیست محیطی را به زیر استاندارد جهانی برساند.

طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد و احداث کارخانجات اسید و اکسیژن از برنامه‌های بلند مدت شرکت ملی صنایع  مس ایران در این خصوص بود که علیرغم مشکلات فراوان ناشی از تحریم‌ها هم اکنون در مراحل پاپانی نصب می‌باشد.

  • این کاهش آلایندگی فقط در بخش غبار خروجی از دودکش‌ها بوده است و در بخش گاز so2 هنوز مشکلاتی وجود دارد، درست است؟

عمده مقوله‌ی آلایندگی شامل غبار خروجی از دودکش‌ها و گازso2 می‌باشد. بحث آلایندگی کارخانه ذوب مس خاتون‌آباد بیشتر به دلیل خروج غبار از دودکش‌ها بوده و در واقع حد استاندارد زیست‌محیطی ۱۵۰میلی گرم بر نرمال متر مکعب است که خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته، میزان غبار خروجی از دودکش‌های خاتون آباد به زیر این مقدار رسیده است. جهت حذف آلاینده گاز so2 نیاز به تغییر تکنولوژی در کوره فلاش و احداث کارخانه اسید می‌باشد که هم اکنون در حال اجراست.

  • لطفا در خصوص تغییر تکنولوژی کوره ذوب و تاثیر آن بر کاهش آلایندگی توضیح دهید.

تکنولوژی‌ای که در حال حاضر در کارخانه‌ی ذوب مس خاتون آباد در حال اجرا است، از مدرن ترین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه ذوب مس است. سیستم جدیدی که استفاده شده است، تکنولوژی ذوب فلش با مشعل جت مرکزی است که از هوای غنی شده با اکسیژن استفاده می‌کند و تفاوت آن با مشعل‌های ونتوری که قبلا استفاده می‌شد در میزان تولید غبار و مصرف انرژی است. در واقع مشعل‌های سیستم قبلی ذوب، تولید غبار بالایی داشتند و این غبار به‌وسیله گازهای خروجی از کوره از دودکش‌ها خارج می‌شد. اما در مشعل جت مرکزی تولید غبار از ۱۴درصد به حدود ۵درصد کاهش پیدا می‌کند. مزیت دوم مشعل جت مرکزی این است که چون در آن از هوای غنی شده از اکسیژن استفاده می‌شود، هوای مصرفی فرآیند، که باعث خروج غبار می‌گردد نیز به حدود نصف کاهش پیدا می‌کند و همین تغییرات باعث می‌شود که تولید غبار در کوره فلش کاهش یابد و مقدار غبار باقی‌مانده نیز در تجهیزات مسیر گازهای خروجی شامل بویلر و الکتروفیلترها جذب شود.

  • جناب آقای شاهی آیا در تجهیزاتی نظیر بویلر و الکتروفیلتر نیز تغییر و اصلاحات صورت گرفته است؟

بویلر یکی از تجهیزاتی است که در جذب غبار موثر است و چون در گذشته سیستم بویلر در قسمت فن‌های سولفاتایزینگ دچار مشکل بوده است، در حال حاضر محل قرارگیری این فن‌ها و دمش هوا در گازها تغییر کرده است و کارایی بویلر بهبود یافته است بطوری‌که جذب غبار در بویلر و الکتروفیلتر‌ها افزایش می‌یابد و همین میزان غباری هم که تولید می‌شود توسط بویلر و الکتروفیلترها جذب خواهد شد. در سیستم الکتروفیلترها نیز تعمیرات اساسی در حال انجام  است و کلیه‌ی قطعات داخلی الکتروفیلترها تعویض گردیده و سایر قسمتهای آسیب‌دیده تعمیر می‌گردد.

  • جناب آقای مهندس، در زمینه‌ی کاهش غبار اقدامات اساسی صورت گرفته است، اما چه تدبیری برای کاهش گازهای خروجی از دودکش‌ها اندیشیده اید؟

تاکنون گاز خروجی از الکتروفیلترها مستقیم وارد دودکش می‌شد و در هوای آزاد انتشار می‌یافت اما از این پس گازهای خروجی از کوره که حاوی so2 می‌باشند، مستقیم وارد کارخانه اسید می‌شوند و تبدیل به اسید سولفوریک می‌گردند و خروجی آن به شکل یگ گاز پاک و بدون آلاینده‌ها خواهد بود. برای کاهش و رفع کامل آلایندگی لازم بود کارخانه‌ی اکسیژن و کارخانه‌ی اسید سولفوریک احداث کنیم که این امر انجام شده است. کارخانه‌ی اکسیژن راه‌اندازی شده و کارخانه‌ی اسید نیز در مراحل نهایی نصب است که پس از اجرای توسعه ذوب، کارخانه ذوب خاتون آباد و کارخانه اسید با هم راه‌اندازی می‌گردند.

  • با توجه به صحبت‌های جنابعالی، مردم دیگر شاهد فعالیت دودکش های کارخانه‌ی ذوب خاتون‌آباد نخواهند بود، درست است؟

بله با تکنولوژی جدید ذوب، دودکش‌های بلند خاتون آباد از مدار خارج خواهند شد و گاز خروجی از کوره وارد کارخانه‌ی اسید می‌شود و ذوب مس خاتون آباد  به‌عنوان یک صنعت سبز به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

  • شرکت مس چه برنامه‌ای برای فروش اسیدسولفوریک تولیدی کارخانه‌ی اسید دارد؟

طرح نهایی شرکت مس برای اسید سولفوریک تولیدی در کارخانه اسید، احداث کارخانه‌ی کود شیمیایی است، این پروژه در حال مطالعات اولیه است و در دستور کار قرار دارد اما تا زمان احداث کارخانه‌ی کود شیمیایی، برنامه‌ی ما فروش و صادرات اسید سولفوریک است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=36684

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.