مدیرکل دامپزشکی استان کرمان


شهرداری در زمینه کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب فعال شود

مدیرکل دامپزشکی کرمان با بیان اینکه این اداره کل، واکسیناسیون سگ‌های گله و صاحب‌دار را در برابر بیماری مهلک هاری همه ساله انجام می‌دهد گفت: به طوری که طی ۶ ماه نخست سال جاری به بیش از ۱۰ هزار قلاده سگ در این استان واکسن هاری تزریق شده است.

به گزارش کرمان‌نو و به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، حسین رشیدی با اشاره به اینکه ۲۸ سپتامبر مصادف با ۶ مهرماه، سالروز درگذشت لویی پاستور دانشمند شهیر فرانسوی و کاشف نخستین واکسن هاری است که به پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت این روز تحت عنوان روز جهانی «هاری» به ثبت رسیده است افزود: سگ‌ها عامل بیش از ۹۰ درصد موارد حیوان گزیدگی و انتقال بیماری هاری و مرگ ناشی از آن در انسان هستند.

وی بر حذف هاری از طریق پیشگیری از گزش سگ و انجام واکسیناسیون سگ‌ها تاکید و از مردم درخواست کرد، از نزدیک شدن به سگ‌های ولگرد و بدون صاحب پرهیز کنند زیرا بیشترین موارد حیوان گزیدگی انسان‌ها توسط سگ‌ها روی می‌دهد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان تصریح کرد: امیدواریم شهرداری بر اساس دستورالعمل کنترل و مدیریت جمعیت سگ های بلاصاحب ولگرد در این زمینه فعال شود.

وی بیان داشت: گاز گرفتگی توسط تمام حیوانات را علیرغم داشتن ظاهر سالم حیوان باید جدی گرفت زیرا ممکن است حیوان هار باشد اما در مراحل اولیه بیماری بوده و فاقد هرگونه علائم باشد.

رشیدی تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی استان کرمان از جمله نهادهایی است که همواره برای مهار بیماری هاری در تلاش بوده و سعی در افزایش آگاهی افراد جامعه در مورد این بیماری دارد.

وی به تشریح عملکرد این اداره کل در مبارزه با بیماری هاری پرداخت و بیان کرد: بیماری هاری در راس بیماری های عفونی ویروسی قرار دارد زیرا علیرغم پیشرفت‌های چشمگیر در علوم پزشکی هنوز درمانی برای آن یافت نشده و در صورت ابتلای انسان به این بیماری متاسفانه، صد درصد موارد منجر به مرگ می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با تاکید بر اهمیت اقدامات پیشگیری از هاری افزود: از جمله تدابیر دامپزشکی برای مبارزه و پیشگیری از این بیماری، واکسیناسیون سگ ها و برگزاری کلاس های آموزشی برای جمعیت هدف و نیز مراقبت بیماری است.

وی در تبیین مراقبت بیماری هاری نیز گفت: در صورت تشخیص کانون بیماری هاری، در منطقه اپیدمیولوژیک که کانون بیماری در آن رخ داده به صورت هفتگی به مدت ۶ ماه مراقبت بیماری صورت می گیرد، ضمن اینکه واکسیناسیون مجدد سگ های صاحب دار اطراف کانون بسته به نوع حیوان گزنده صورت می گیرد.

رشیدی در خصوص شعار روز جهانی هاری در سال ۲۰۲۲، اظهار داشت: هر ساله به منظور ارتقای هماهنگی و هدفمند نمودن فعالیت های مقابله با بیماری هاری و افزایش آگاهی عمومی، شعاری برای روز جهانی هاری در نظر گرفته می شود که شعار امسال طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت ” Rabies: One Health, Zero Deaths” پایان مرگ ناشی از هاری با رویکرد سلامت واحد انتخاب شده است.

وی ادامه داد: انتخاب این شعار، نشان‌دهنده اهمیت مشارکت، همکاری و هماهنگی بین بخشی در تحقق اهداف برنامه راهبردی جهانی پیشگیری و کنترل هاری که از سوی سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی بهداشت حیوانات و سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد تدوین شده تا مرگ انسان به علت هاری ناشی از گزش سگ تا سال ۲۰۳۰ به صفر برسد.

وی در این رابطه با تاکید بر اهمیت همکاری‌های بین بخشی، افزود: لازمه پیشگیری از بیماری هاری، همکاری‌های بین بخشی از جمله همکاری این اداره کل با دانشگاه علوم پزشکی، بخش های خصوصی دامپزشکی، سازمان های مردم نهاد، محیط زیست، شهرداری و … است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=97107
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.