قطع اعتبارات مبارزه با ریزگردها تهدید جدی برای تالاب جازموریان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان گفت: تاکنون برای مبارزه با ریزگردها اعتبارات خوبی تخصیص داده شده اما متاسفانه سال آینده قطع خواهد شد که این یک تهدید برای جازموریان به عنوان بزرگترین کانون داخلی ریزگردها است.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایسنا دکتر”حمزه احمدی” به مناسبت هفته منابع طبیعی در نشست خبری با اشاره به پروژه‌های در دست اجرای منابع طبیعی طی سال جاری افزود: 57 پروژه آماده بهره برداری و یا آغاز عملیات اجرایی هستند که تاکنون 40 طرح افتتاح و مابقی نیز در دست اجراست  و تعداد 4500 خانوار از آنها انتفاع می برند.

احمدی افزود: از این تعداد  150 سازه طی سه سال اخیر احداث شده که 1600 منطقه مسکونی  به صورت مستقیم تحت تاثیرات آنها هستند.

احمدی  اضافه کرد: در صورت بارندگی از طریق این پروژها 60 میلیون مترمکعب آب نفوذپذیر و 200 میلیون مترمکعب نیز کنترل سیلاب و 18 هزار تن از فرسایش خاک جلوگیری می شود و نیم تن هم رسوب گیری می شود و تقویت سفره های زیرزمینی و کنترل روان آب ها نیز حائز اهمیت است.

انقلاب در اجرای طرح‌های آبخیزداری

وی از حمایت های رهبر معظم انقلاب نسبت به تخصیص اعتبارات از صندوق توسعه ملی به نیکی یاد کرد که در اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری انقلابی ایجاد کرده و افزود: از سال 1397 تاکنون  اعتبارات قابل توجهی تخصیص داده شده است.

وی تصریح کرد: بیش از 3 میلیون و 660 هزار هکتار سطح حوزه آبخیرداری در جنوب کرمان است که تنها 22 درصد آنها مطالعه شدند و فقط 16 درصد اجرا شده و اولویت اجرای پروژه ها در شهرها و یا روستاهایی است که در  معرض سیل هستند.

احمدی اجرای طرح های جنگل کاری را در راستای کاهش ریزگردها مورد تاکید قرار داد و گفت: تاکنون 11 هزار هکتار جنگل کاری انجام شده؛ پیش بینی می شود برای سال آینده بیش از 2 میلیون اصله نهال تولید بشود.

احمدی طرح زارعت چوب و همچنین احداث بادشکن اطراف مزارع را نیز مورد تاکید جدی قرار داد و افزود: 4300 هکتار توسط بهره برداران عرصه های منابع طبیعی احیاء شده است.

وی ادامه داد:امسال 300 کیلومتر بادشکن بیولوژیک احداث می شود و تاکنون بیش از 176 هکتار زراعت  چوب انجام و مشوق هایی از جمله ارایه تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده است.

جازموریان به بزرگترین کانون داخلی ریزگردها تبدیل شده

وی آبیاری مراقبتی جنگل کاری را معادل 7200 هکتار اعلام کرد و ادامه داد: تاپان سال 1400 کارت چرای دام به بهره برداران اعطا می شود و تاکنون 220 هکتار از مراتع به بهینه طرح تبدیل شده اند.

احمدی اقدامات حفاظتی و انتظامی را در برخورد با تهدید کنندگان منابع طبیعی عنوان کرد و افزود: کمربند حفاظتی در مرز اراضی ملی و مستثنیات و تغییر الگوی مصرف سوخت در این زمینه انجام شده و 98 درصد از اراضی ملی جنوب کرمان سند دارهستند.

وی ادامه داد: تغییر نمایندگی ارضی نیز به میزان 700 هزار هکتار برای اجرای طرح های مختلف بوده است و تاکنون 540 هکتار از راضی  با تغییر نمایندگی به بنیاد مسکن واگذار شده است و 730 هکتار از راضی ملی نیز رفع تصرف شده اند و در این راستا 31 نفر دستگیر شده اند.

وی اعتبارات مبارزه با ریزگردها را طی سال های اخیر قابل توجه عنوان کرد و گفت: اعتبارات سال جاری با کاهش محسوسی تخصیص داده شده که به نظر می رسد سال آینده قطع بشود.

احمدی تصریح کرد: سال گذشته 4 هکتار جنگل کاری از محل اعتبارات مبارزه با ریزگردها داشته ایم و 220 کیلومتر در راستای مبارزه با ریزگردها تله رسوب گیر داشتیم .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان افزود: اقدامات مالچ پاشی برای مبارزه با ریزگردها در دورترین محل از مناطق مسکونی و کشاورزی انجام می شود .

وی گفت: در حال حاضر جازموریان به بزرگترین کانون داخلی ریزگردها تبدیل شده که جای نگرانی دارد.

وی افزود: بخشی از آن به وضعیت هلیل رود برمی گردد و تاثیرات تغییر اقلیم و حفر چاه های غیرمجاز این تالاب را که زمانی به عنوان انبار علوفه مشهور بود به این روز انداخته است  و آنچه برای احیای جازموریان در حوزه منابع طبیعی باشد در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی حریق را بزرگترین دل مشغولی در منابع طبیعی دانست و گفت: خشکیدگی مراتع در ییلاقات به عنوان یک انبار باروت است و تهیه تعدادی دمنده از طریق مدیریت بحران استان و پاسگاه حفاظتی و اطفای حریق نیز می تواند در جلوگیری از این دغدغه کمک دهنده باشد.

احمدی مجوز برداشت گیاهان دارویی را طبق قانون  به بهره بردارانی که در آن عرصه هستند عنوان کرد و افزود: اولویت برداشت گیاهان دارویی طبق قانون  با این افراد است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان از رسانه ها خواست تا اینکه در راستای تحقق اهداف روز “منابع طبیعی و فرهنگ و رسانه ” به عنوان روزشمار هفته منابع طبیعی همانند گذشته نسبت به آگاهی بخشی جامعه همکاری کنند و گفت: اگر با ایفای نقش رسانه ها حتی یک نفر را از تخریب یک بوته منصرف کنید  وظیفه تان را انجام داده اید .

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=66266
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.