95 درصد از بازارهای مشترک صادراتی خدمات در اختیار ترکیه است

رئیس کمیسیون امور زیربنایی و سرمایه گذاری اتاق کرمان گفت: 95 درصد از بازارهای صادراتی مشترک در حوزه خدمات فنی و مهندسی در اختیار ترکیه و تنها پنج درصد سهم ایران است.

علی نقوی در نشستی به منظور معرفی خدمات صندوق توسعه صادرات ایران و بانک توسعه صادرات ایران در حوزه خدمات فنی و مهندسی استان، افزود: این عقب ماندگی صادراتی در حالی اتفاق افتاده که فعالان این حوزه در کشور ترکیه مزیت خاصی نسبت به توانمندی پیمانکاران ایرانی ندارند.

وی با اشاره به اینکه ایران و ترکیه، با شباهت‌های فرهنگی، مرز مشترک و بازارهای مشترک در همسایگی یکدیگر قرار دارند، بیان کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی در کشور ما نسبت به سایر کالاها مغفول مانده که باید با آگاهی بخشیدن و آموزش به فعالان اقتصادی این حوزه، از ظرفیت‌های موجود به ویژه خدمات صندوق ضمانت صادرات و بانک توسعه صادرات بیشتر استفاده شود.

نقوی، خاطرنشان کرد: در استان کرمان شرکت‌های اندکی در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی فعال هستند و در شرایط فعلی اقتصاد کشور، اعمال تحریم‌ها و قطع شدن روابط بانکی با بسیاری از کشورها، پروژه قابل قبولی که منابع مالی داشته باشد کمتر وجود دارد.

رئیس کمیسیون امور زیربنایی و سرمایه گذاری اتاق کرمان اظهار کرد: منابع خوبی در صندوق توسعه ملی برای فعالان اقتصادی پیش بینی شده که اتاق کرمان قصد دارد از مدیران این صندوق برای تشریح منابع در نظر گرفته شده در حوزه خدمات فنی و مهندسی دعوت به عمل آورد. وی بیان کرد: همچنین جایگزین‌هایی برای ارتباطات بانکی پیش بینی شده که با آگاهی بخشیدن به فعالان اقتصادی، امکان فعالیت شرکت‌ها در خارج از کشور بیشتر فراهم می‌شود.

گفتنی است در این نشست مدیرکل امور مشتریان صندوق ضمانت صادرات ایران، رئیس دایره سد و نیروگاه اداره خدمات فنی و مهندسی بانک توسعه صادرات ایران و رئیس دایره صدور ضمانت نامه‌های ارزی بانک توسعه صادرات ایران به تشریح خدمات مجموعه‌های خود در حوزه خدمات فنی و مهندسی پرداختند و فعالان این حوزه پرسش‌های خود را مطرح کردند. همچنین رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی، رئیس انجمن انبوه سازان استان و رئیس سندیکای شرکتهای ساختمانی و راه‌سازی استان حضور داشتند.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=35814
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.