مزایده واگذاری دکه‌های شهر کرمان برای نخستین بار


سال ۱۴۰۲ برای دکه‌ها و دکه‌داران شهر کرمان سال متفاوتی است

قرار است مزایده واگذاری دکه‌های شهر کرمان برای نخستین بار در سال آینده برگزار شود تا این دکه‌ها سروسامان بگیرند و خدمات بهتر و بیشتری را به شهروندان ارائه دهند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از فارس، در حالی دکه‌های شهر کرمان بیش از ۳۰ سال است که به شهروندان خدماتی را در بخش‌های مختلف ارائه می‌دهند که نخستین مزایده واگذاری دکه‌ها در سال آینده برگزار می‌شود. به امید اینکه هم خدمات بهتر و بیشتری را ارائه دهند و هم اینکه تخلفات احتمالی رصد و برخورد لازم صورت گیرد.

تعداد ۸۶ دکه در شهر کرمان داریم، در بسیاری از این دکه‌ها انواع و اقسام محصولات از مجله، کتاب و روزنامه تا خوراکی‌های جورواجور را می‌توان دید و خرید اما بعضی از دکه‌ها هم فقط در یک رشته خاص فعالیت می‌کنند، مثلا دکه باقالی داغ و یا کافه‌دکه‌ای زیبا در ابتدای بلوار جمهوری اسلامی.

نحوه واگذاری، جانمایی و زمینه فعالیت دکه‌ها در کرمان روال مشخص و دقیقی ندارد، مثلا افرادی را در کرمان داریم که بیش از ۳۰ سال در یک دکه فعالیت می‌کنند و حتی از جیب خودشان برای انتقال آب و برق و یا زیباسازی دکه‌شان هزینه کرده‌اند.

هرچند تمرکز دکه‌ها در بعضی از نقاط شهر کرمان مانند محدوده میدان آزادی و ابتدای بلوار جمهوری اسلامی و میدان شهدا بیش از دیگر نقاط است، مناطقی در شهر کرمان را داریم که هرچند مردم به خدمات این دکه‌ها نیاز دارند، اما خبری از دکه‌ها نیست.

شایعاتی هم درباره بروز برخی تخلفات در تعداد اندکی از دکه‌های شهر کرمان نیز به گوش می‌رسد که موجب شده تا شهرداری و شورای شهر کرمان به فکر سروسامان دادن به این دکه‌ها بیفتند و برگزاری مزایده را راه‌حل رفع مشکلات موجود بداند.

دستورالعمل ساماندهی دکه‌های کرمان خروجی اتاق فکر شهرداری‌ست

در همین حال مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری کرمان می‌گوید: با تاکید شورای اسلامی شهر کرمان و با توجه به دغدغه دوستان‌مان در شهرداری پای‌کار ساماندهی دکه‌های سطح شهر قرار گرفتیم.

امیر هاشمی با اشاره به اینکه شش، هفت، ماه برای تدوین دستورالعمل فعالیت دکه‌های شهر کرمان کار کرده‌ایم، بیان می‌کند: این دستورالعمل در واقع خروجی اتاق فکری‌ست که نظرات اعضای شورا، شهردار، معاون خدمات شهری و کارشناسان فن را در خود جای داده است.

وی خاطرنشان می‌کند: دستورالعمل جامع و کاملی برای ساماندهی دکه‌های شهر کرمان تهیه می‌کنیم تا از طریق مزایده و مجاری قانونی اقداماتی برای ساماندهی این دکه‌ها داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری کرمان یادآور می‌شود: ۸۷ دکه در معابر سطح شهر کرمان فعالیت می‌کنند و دکه‌هایی هم در پارک‌ها و فضاهای سبز داریم که زیر نظر سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری هستند.

کرمانی‌ها چه انتظاری از دکه‌ها دارند؟

هاشمی درباره علت شکل‌گیری دکه‌ها در سطح شهر عنوان می‌کند: دکه‌ها به نیت پوشش تقاضاهای مردم و رفع مایحتاج آنها اقدام به فعالیت کردند، اما این دکه‌ها به فراخور مشکلاتی مانند عدم نظارت‌های صحیح و یا نبود قانون مدنی، تغییر ماهیت، چهره و فعالیت داده‌اند و در حوزه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند که عمدتا تهیه مواد غذایی است.

وی با بیان این مطلب که تقاضای عموم برای فعالیت دکه‌ها در حوزه‌های گلفروشی، اغذیه‌های گرم، کتاب، روزنامه و محصولات فرهنگی را داریم، ادامه می‌دهد: دستور جامع و کاملی تهیه می‌کنیم که تمام تقاضاها، مطالبات و سلایق را در نظر گرفته‌ایم و امیدواریم، بتوانیم یک طرح جامع و کاملی را همان طور که روی کاغذ می‌آوریم در عمل هم موارد قانونی را پیگیری کنیم و به نتیجه برسیم.

قرارداد دکه‌داران با شهرداری امسال تمام می‌شود

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری کرمان از تدوین دستورالعمل مرتبط با دکه‌ها تا پایان سال جاری خبر می‌دهد و می‌افزاید: قرارداد با دکه‌ها را هم تا پایان امسال تمدید کرده‌ایم و وقتی دستورالعمل تکمیل شود، آن را به همه دکه‌ها ابلاغ می‌کنیم و در سال آینده مزایده در مراحل مختلف انجام می‌شود.

هاشمی درباره مزایا و خوبی‌های مزایده تصریح می‌کند: وقتی مزایده انجام شود ما طرف قراردادمان را در دکه‌ها می‌شناسیم و طرف قراردادمان از حمایت‌های ما برخوردار می‌شود و از آن طرف هم ما دستورات و موارد قانونی را به آنها ابلاغ می‌کنیم و یک ساماندهی کلی جامع و کامل صورت می‌گیرد بنابراین تخلفات به حداقل برسد.

وی بیان می‌کند: نظارت شهرداری بر دکه‌ها با برگزاری مزایده بیشتر می‌شود و اگر تخلفی صورت گیرد ما می‌توانیم در کمترین زمان ممکن از آن تخلف مطلع شویم و نسبت به رفع آن اقدام لازم را انجام دهیم.

بعضی از دکه‌ها جابه‌جا می‌شوند

هاشمی با تاکید بر اینکه افزایش دکه‌ها در شهر کرمان را در دستور کار نداریم، می‌افزاید: دکه‌ها به‌صورت ناموزون در سطح شهر توزیع شده‌اند یعنی جایی داریم که پنج یا ۶ دکه فعالیت می‌کنند و جایی هم داریم که با توجه به نیاز مردم هیچ دکه‌ای وجود ندارد.

وی در پایان سخنان خود می‌گوید: برای جانمایی و موقعیت دکه‌ها هم در مزایده چاره‌اندیشی شده است و این دکه‌ها با توجه به نیاز مردم و مناطق در سطح شهر توزیع می‌شود، بنابراین بعضی از دکه‌ها باید منتقل شوند تا توزیع متوازن هم صورت گیرد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=100942
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.