همایش یک روزه هم‌افزایی حقوقی و قضایی برگزار شد


اقدام در راستای برخورد با بدهکاران کلان شبکه بانکی استان کرمان

همایش یکروزه هم‌افزایی حقوقی، قضایی باهدف تسریع و تسهیل در وصول مطالبات کلان بانکی از بدهکاران استان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌نو، همایش یکروزه هم‌افزایی حقوقی، قضایی باهدف تسریع و تسهیل در وصول مطالبات کلان بانکی از بدهکاران استان جهت بازگرداندن منابع حبس شده نزد تعداد محدودی از بدهکاران برای پرداخت تسهیلات جدید، با حضور رئیس‌کل دادگستری، دادستان عمومی و انقلاب، جمعی از قضات استان، مدیران امور شعب بانک‌ها، مسئولین حقوقی و حراست بانک‌ها و مدیران ادارات کل مرتبط برگزار شد.

در این همایش حجت‌الاسلام حمیدی رئیس‌کل دادگستری استان کرمان ضمن تأکید بر حمایت دستگاه قضا از تولیدکنندگان واقعی، با اعلام اینکه قریب به ۳۰ درصد میزان مطالبات معوق بانکی نسبت به سال گذشته افزایش داشته است بیان کرد: دستگاه‌های دولتی وظیفه دارند با کسانی که قصد دارند از منابع مالی دولتی سوءاستفاده نمایند جدا برخورد نمایند.

او همچنین تصریح کرد: برخورد با بدهکاران دانه‌درشت وکسانی که با رفتارهای مالی نادرست در امنیت اقتصادی کشور اخلال ایجاد می‌کنند وظیفه تمام دستگاه‌ها اعم از قضایی، امنیتی و سیستم‌های اقتصادی و بانکی است.

حمیدی افزود: مدیران شبکه بانکی باید با هرگونه قصور و تقصیر و تساهل و تسامح در سیستم برخورد و از تولید پرونده‌های مطالباتی پیشگیری نمایند.

رئیس‌کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: دریافت وثایق و تضمینات کافی در قبال استفاده از منابع دولتی و اعطای تسهیلات با پشتوانه و رعایت بهداشت اعتباری از مهم‌ترین عوامل کاهش مطالبات معوق است.

بخشی دادستان استان کرمان نیز با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های اصلی قوه قضائیه در سال ۱۴۰۳ وصول مطالبات معوق بانکی است گفت: در این همایش تلاش می‌کنیم ضمن احصا چالش‌ها، آسیب‌ها و فرآیندهای معیوبی که به شکل‌گیری پرونده‌های مطالباتی صعب‌الوصول منتج می‌شود، راهکارهای پیشگیرانه را درکنار شیوه‌های برخورد قانونی و به‌موقع با بدهکاران این پرونده‌ها مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

او افزود: هدف اصلی این همایش همان‌گونه که در عنوان آن هم آمده ایجاد هم‌افزایی بین مراجع قضایی امنیتی، مدیران بانک هاو دستگاه‌های مرتبط برای استیفای حقوق دولتی و بیت‌المال است؛ چراکه اعتقاد داریم وصول معوقات بانکی و خروج منابع دولتی محبوس از دست بدهکاران، با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی راه را برای تکرار رویه‌های نادرست مسدود خواهد کرد .
آبسواران، مدیریت شعب بانک ملی و دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان هم در بخش دیگر این همایش با اشاره به افزایش مطالبات شبکه بانکی در سال جاری اظهار کرد: امیدواریم با برگزاری این همایش و تقریب نظرات مسئولان قضایی، بانک‌ها و دستگاه‌های مرتبط وصول معوقات دولتی به‌ویژه مطالبات بانک‌ها تسهیل و در فرآیندهایی که احیاناً باعث اطاله روند وصول مطالبات می‌شود بازنگری لازم به عمل آید.

آبسواران با اعلام اینکه بخش قابل‌توجهی از ناترازی‌های بانک‌ها ناشی از مطالبات معوق است بیان کرد: آزادسازی منابع منجمد بانک‌ها به بهبود ترازنامه، افزایش توان وام‌دهی و نهایتاً حمایت بهتر بانک‌ها از تولیدکنندگان واقعی و کسب کارهای کوچک و متوسط واقعی خواهد شد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=118180
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.