معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت:


مشکلات ملکی نیمی از پرونده‌های دادگستری کرمان را تشکیل می‌دهد

بیش از ۵۰ درصدپرونده‌های مطروحه در محاکم قضایی استان مربوط به حوزه املاک است

به گزارش کرمان‌نو به نقل از باشگاه خبرنگاران، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: با بررسی‌های انجام شده بیش از ۵۰درصد پرونده‌های مطرحه در محاکم قضایی استان مربوط به دعاوی حوزه معاملات املاک است و این آمار نشان می‌دهد که متصدیان بنگاه‌های مشاوران املاک در تشکیل و افزایش ورودی پرونده به محاکم قضایی نقش زیادی دارند لذا باید با افزایش نظارت‌ها، برخورد قانونی با تخلفات و ارتقاءسطح دانش حقوقی آن‌ها از وقوع جرائم و تشکیل پرونده‌ها پیشگیری شود.

سید‌مهدی قویدل در جمع متقاضیان اخذ پروانه تخصصی مشاوران املاک کرمان افزود: دوره‌های آموزشی تخصصی و مباحث حقوقی برای متصدیان بنگاه‌های مشاورین املاک کرمان در راستای ارتقاء سطح دانش و معلومات حقوقی آن‌ها با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی این معاونت در شهر کرمان انجام می‌شود.

وی با اشاره به این مطلب که برگزاری موفق این دوره‌های ۳۰ ساعته نیاز به همکاری و توجه ویژه دستگاه‌های متولی صدور مجوز این صنف دارد، اظهار کرد: قوانین و مقررات ابزار کار متصدیان بنگاه‌های مشاوران املاک است لذا افرادی که می‌خواهند در حوزه خرید و فروش املاک فعالیت کنند باید تسلط مطلوبی بر قوانین و مقررات داشته باشند و قبل از انجام هر معامله، استعلامات لازم را از دستگاه‌هایی مانند اوقاف و شهرداری وجهاد کشاورزی و مسکن شهرسازی و سازمان ثبت اسناد و املاک و … اخذ کنند تا در ادامه مسیر کاری خود دچار مشکلات پیچیده حقوقی و قضایی نشوندو برای شهروندان نیز ایجاد مشکل نکنند.

قویدل ضمن هشدار به مشاوران املاک در رعایت قوانین و ضوابط افزود: وقوع عقد بیع با سند عادی و یک برگ قولنامه و عدم اطلاع از مالکیت رسمی اشخاص و نوع کاربری ملک و اینکه در محدوده‌ طرح تفصیلی شهر یا طرح هادی روستا قرار دارد و یا خیر، قطعا مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

وی بر توجه به رعایت قانون تاکید کرد و افزود: در آینده نزدیک باید طرح تعهد بیع در بنگاه‌های املاک اجرا گردد و صرفا قرارداد متعهد به بیع تنظیم و طرفین معامله به دفاتر ثبت اسناد رسمی معرفی شوند، زیرا مشاور املاک یک مشاور و عامل است و عقود و خرید و فروش پیچیدگی خاص خود را دارد.

قویدل با تاکید بر این مطلب که مشاوران املاک در بحث قانون پیش فروش آپارتمان‌ها و قوانین مدنی و جزایی مرتبط با املاک و نظام صنفی باید تسلط و آشنابه حقوق و تعهدات و قرارداد‌ها باشند، تصریح کرد: سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در کرمان، به صورت هوشمند نقاطی از اراضی ملی و دولتی که در معرض تخریب و تصرف قرار می‌گیردرا شناسایی می‌کند لذا مشاورین املاک باید در این زمینه با اخذ استعلام اطلاعات خود را تکمیل کنند.

او در پایان اظهار داشت:خرید و فروش املاک از مشاغل تخصصی جامعه است و به واسطه اینکه گردش مالی آن نیز بالا می‌باشد لذا افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند باید از تعهد و آگاهی حقوقی بالایی برخوردار باشند.

دوره آموزشی اخذ پروانه تخصصی ویژه مشاوران املاک خودرو به مدت ۳۰ساعت با سرفصل‌های حقوق مدنی و حقوق ثبت و قانون نظام صنفی و تعزیرات حکومتی جهت اجرا برنامه ریزی شده است و در پایان دوره پس از برگزاری آزمون در صورت قبولی متقاضیان پروانه تخصصی صادر می‌شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=98755
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.