رییس اداره حفاظت محیط‌زیست قلعه‌گنج خبر داد


افزایش جمعیت خرس آسیایی

رییس اداره حفاظت محیط زیست قلعه‌گنج در مورد افزایش جمعیت خرس آسیایی در این منطقه گفت: طبق گزارش مردم در منطقه رَمِشک مشخص شد تعداد این گونه در معرض انقراض در این شهرستان جنوب کرمان افزایش یافته است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست قلعه‌گنج اظهار داشت: چند روز پیش با تماس اهالی روستاهای منطقه رمشک با این اداره یک قلاده توله خرس آسیایی که در منطقه «تهمون جنگی» در نزدیکی معدن مس حدود ۱۲ ساعت روی درخت نخل گیر کرده بود که توسط نیروهای حفاظت محیط زیست و با استفاده از بیل مکانیکی معدن نجات پیدا کرد و رهاسازی شد.

وی افزود: طبق گفته اهالی محل، این توله خرس به همراه یک خرس ماده و توله دیگرش در منطقه دیده شده اند که بعد از عبور کارکنان و ماشین آلات معدن همجوار، خرس ماده و توله دیگرش پا به فرار می گذارند و این توله بر روی درخت می ماند.

کرمی با بیان اینکه سال ۹۷ یک قلاده خرس آسیایی در قلعه گنج مشاهده شده بود اضافه کرد: سال گذشته هم اهالی محلی از یک توله خرس فیلم گرفته بودند و امسال هم با مشاهده این خرس ماده و ۲ توله همراهش در مجموع پنج خرس مشاهده شده است که تخمین زده می شود تعداد این گونه در قلعه گنج ۲ رقمی شده باشد.

وی در عین حال با اشاره به اینکه وجود این معدن تهدیدی برای خرس سیاه در منطقه است اظهارداشت: در زمان راه اندازی آن استعلامی از محیط زیست گرفته نشد و اکنون فقط می شود راهکارهایی برای کاهش آسیب با کمک معدن پیش بینی کرد از جمله اینکه توسعه معدن به سمت زیستگاه های این حیوانات نباشد.

کرمی یادآور شد: تعارض هایی هم بین اهالی محلی با خرس سیاه وجود دارد از جمله اینکه این خرس همه چیزخوار گاهی وارد نخل های خرما می شود و از میوه می خورد که شکایت مردم بیشتر در این زمینه بوده است.

وی گفت: برای مردم از جمله دانش آموزان، اعضای شورا و اهالی کارگاه های آموزشی برگزار شده و تماس مردم با محیط زیست برای نجات توله خرس نشان می دهد آگاهی مردم نسبت به گذشته در مورد این حیوان افزایش یافته است.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=98204
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.