سرپرست شهرداری کرمان اعلام کرد:


متوسط سرانۀ فضای سبز شهر کرمان ۱۵ مترمربع است

سرپرست شهرداری کرمان گفت: در حال حاضر، متوسط سرانۀ فضای سبز شهر کرمان به ۱۵ مترمربع می‌رسد، اما در پراکندگی فضای سبز در مناطق پنج‌گانۀ شهری مشکل داریم.

به گزارش کرمان نو به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری کرمان، محسن پوراسماعیلی، نوزدهم مهرماه در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، ضمن تبریک حلول ماه ربیع‌الاول و گرامیداشت هفتۀ نیروی انتظامی، درخصوص سرانۀ فضای سبز شهر کرمان افزود: طبق دستورالعمل ضمیمۀ مادۀ ۲۲ قانون هوای پاک، شهرداری‌ها باید از شیوه‌های نوین جهت ایجاد فضاهای سبز استفاده کنند؛ مشروط بر اینکه درخصوص مصرف آب و انتخاب گونه‌های گیاهی، کارشناسی دقیق صورت گیرد تا مصرف آب به حداقل رسیده و گونه‌های گیاهی که نیاز آبی کمتری دارند، کاشته شود.
وی ادامه داد: وزارت نیرو نیز مکلف است ۲۰ درصد از پساب فاضلاب شهری را به‌عنوان آب موردنیاز جهت آبیاری فضاهای سبز شهری در اختیار شهرداری قرار دهد؛ درحالی‌که شهرداری کرمان هنوز از این حق قانونی خود برخوردار نشده است.
سرپرست شهرداری کرمان با بیان اینکه در حال حاضر، متوسط سرانۀ فضای سبز شهر کرمان به ۱۵ مترمربع می‌رسد، اما در پراکندگی فضای سبز مشکل داریم، افزود: در مناطق یک و چهار شهر کرمان به‌دلیل وجود جنگل قائم(عج) بیش از سرانه‌های استاندارد فضای سبز داریم، اما مشکل ما در غرب شهر است که سرانۀ قابل قبولی ندارد.
پوراسماعیلی با تأکید بر اینکه به‌دلیل مشکل در تأمین آب و خشک شدن چاه‌های موجود، برنامه‌ریزی درخصوص تأمین آب فضاهای سبز جدید قبل از ایجاد آن‌ها ضروری است، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته شبکۀ آب خام شهر کرمان تا حد زیادی اجرا شده و در حال تکمیل است که در صورت تکمیل، مشکل چندانی در زمینۀ تأمین آب فضای سبز شهر نخواهیم داشت.
وی تصریح کرد: بالا رفتن  EC آب به برخی از گونه‌های گیاهی در شهر کرمان آسیب زده، اما در مجموع سرانۀ فضای سبز شهر کرمان با توجه به شرایط آب‌وهوایی آن مناسب است.
سرپرست شهرداری کرمان درخصوص راه‌اندازی گرمخانه‌ها نیز، با اشاره به ضوابط ایمنی و مقررات موجود در زمینۀ راه‌اندازی گرمخانه‌ها، خاطرنشان کرد: دورۀ قبلی شورا هم اهتمام ویژه‌ای بر راه‌اندازی گرمخانه‌ها داشتند، اما نمی‌توان در این زمینه اقدام سریع و بدون برنامه‌ریزی و هماهنگی با سایر دستگاه‌های متولی انجام داد؛ بلکه باید مسئولیت‌های قانونی و امنیتی آن مشخص باشد.
پوراسماعیلی با اشاره به اینکه راه‌اندازی گرمخانه‌ها به‌تنهایی کافی نیست، تأکید کرد: شهرداری این مراکز را مهیا می‌کند، اما اگر برای مشکلات اجتماعی که ممکن است در آینده در پی داشته باشند، چاره‌اندیشی نشود، بعداً دچار مشکل خواهیم شد.
وی ادامه داد: لازم است سایر دستگاه‌های متولی ازجمله بهزیستی، نیروی انتظامی و دستگاه‌های نظارتی پای کار بیایند.
سرپرست شهرداری کرمان با اشاره به اینکه گرمخانه‌ای که شهرداری در سال‌های قبل ایجاد کرده بود، مشکلات زیادی را به‌دنبال داشت، یادآور شد: مکان‌های مناسب برای راه‌اندازی گرمخانه‌ها را معرفی و مهیا می‌کنیم، اما سایر دستگاه‌های متولی نیز باید به کمک شهرداری بیایند و مسئولیت خود را به عهده بگیرند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=78044
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.